Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 388,217 times. The last Post () by senos.

  • Πέτρο μπράβο έκανες αυτοδιάγνωση! δεν είναι κάτι άλλο, προφανώς το εμπόδιο τότε. η λύση είναι αν υπάρχει χώρος να πάει πιο πίσω εκ διαμέτρου αντίθετα ως προς το εμπόδιο που σου γραψα τη προηγούμενη φορά. αυτό είναι το καλύτερο σενάριο.

    τελευταία επιλογή είναι η ύψωση της βάσης αλλά μπορεί να είναι ασταθής, θέλει στιβαρότητα για να μη γέρνει.

  • Για τον φιλο allocs

    Eγω στον δεκτη μου dreambox 800 hd clone εχω βαλει αυτο το image [OpenTSimage-2.4_DM800_Sim2-SSl84D-20170715]

    και μπορω να σου πω ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειχα πριν black hole 3.0.4 νομιζω οτι ειναι πιο καλο αν θελεις δοκιμασετο

  • καλησπέρα δώστε λίγο μια ιδέα τι LNB να αγοράσω όχι πολύ ακριβό αλλά να είναι ποιοτικό

    συμφωνώ με το φίλο Lion

    ειδικά αν χρειάζεσαι μόνο 1 LNB ή σε κινητό τότε αξίζει να δώσεις τα ευρώπουλα γι'αυτό!


    αν θες ποιο οικονομικό τότε πάλι σε inverto το PREMIUM

    στο αναφέρω σε περίπτωση που έχεις πολλά κάτοπτρα ή παράκεντρα LNB & πολλαπλασιαστικά δεν σε φτάνουν τα ευρώ σου
    https://www.skroutz.gr/c/1801/…keyphrase=inverto+premium


    βέβαια αν θες κάτι πιο high class πάρε αυτό που είναι Αστέρι για κινητό κάτοπτρο ή για δύσκολης απολαβής δορυφόρους!

    https://www.amazon.co.uk/Globa…B-Universal/dp/B004ALCZEY

    με 26€ σπίτι σου σε 7-14 μέρες από Αγγλία χωρίς τελωνεία κλπ

    Edited once, last by spartans ().

  • το θέμα είναι ότι έχω δυο κάτοπτρα το ένα είναι 1,20 και το άλλο 0,80 και δεν πιάνω καλά 28 uk θέλω να τα αλλάξω αλλά μου λένε ότι μπορεί να τα παίξει το μοτέρ γρήγορα λόγο βάρους

  • 28east από Ελλάδα δεν λαμβάνονται πλέον τα <<καλά>> του κανάλια με τέτοια μεγέθη κατόπτρων :(

    ακριβώς επειδή τα έχουν βάλει στην UK δέσμη που λαμβάνεται στη Μ.Βρεττανία & όμορες χώρες

  • καταλαβα αρα μενω με το μικρο και να παρω ενα lnb

  • Καλησπέρα στην παρέα μας !

    Αξίζει λέτε, η μετάβαση από τον "αρχαίο" μου vu+ solo , σε αυτό εδώ το μηχανάκι -που τα κάνει και τα παίζει όλα , όπως λέγεται- https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_608446.html ;


    Με ενδιαφέρει να είναι σίγουρο, οτι δουλεύει χωρίς πρόβλημα - με σχετικό βέβαια "ξεστράβωμα" εκ μέρους μου - τα γνωστά cccam , oscam και mgcamd.

    Πάντως σε θέμα επεξεργαστή και τεχνικών χαρακτηριστικών, είναι η νύχτα με τη μέρα τα δύο μηχανάκια.

  • Καλησπέρα στην παρέα μας !

    Αξίζει λέτε, η μετάβαση από τον "αρχαίο" μου vu+ solo , σε αυτό εδώ το μηχανάκι -που τα κάνει και τα παίζει όλα , όπως λέγεται- https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_608446.html ;


    Με ενδιαφέρει να είναι σίγουρο, οτι δουλεύει χωρίς πρόβλημα - με σχετικό βέβαια "ξεστράβωμα" εκ μέρους μου - τα γνωστά cccam , oscam και mgcamd.

    Πάντως σε θέμα επεξεργαστή και τεχνικών χαρακτηριστικών, είναι η νύχτα με τη μέρα τα δύο μηχανάκια.

    ναι φίλε το όλο ξεστράβωμά μας θα είναι να μάθουμε τα open elec & libre elec ή οτι άλλο εκει


    xda-developers ψάξου πρώτα. αν θυμάμαι καλα αυτό σηκώνει 100% έως diseqc 1.1 με 8 ή 10 lnb. για 16αρι δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό.

    και μοτερ 1.2 ειναι εντάξει αν θυμάμαι καλώς αλλά τσεκαρέ το καλά πρώτα μη βιαστείς


    σίγουρα είναι η μέρα με τη νύχτα το μελλον εκεί είναι & από specs είναι φανταστικό απλώς εκει ακόμα πας σε θολά απάτητα νερά ως προς το support ακόμα δεν εχουν ασχοληθεί πολλοί ακομα τουλάχιστον. οπότε υστερείς σε θέμα <κρυπτο> μόνο


    το s912 που σηκωνει 8core τοχω τεσταρει σε android tv box φανταστικο

    στη τελικη είναι ωραίο να συνενώσεις επιγεια δορυφορικη & ιντερνετικη τηλεοραση!

  • ναι με enigma2 είναι ο solo που έχω και είναι πραγματικά όλα τα λεφτά το λειτουργικό του.


    Φίλε johnmore , σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου και τι να προσέξω. Βλέπω οτι ακόμα είναι στο ψάξιμο εκεί στο xdadevelopers , αν και στο δικό μας site έχει ανοίξει ήδη σχετικό τόπικ για το εν λόγω tv box και έχουν βγεί οι πρώτες custom rom με πολλά "καλούδια".


    Υπομονή , αναμονή και ... βλέπουμε ...

  • Καλησπέρα στην παρέα μας !

    Επεσε στα χερια μου ενας vu solo pro (clone) γνωριζει καποιος να μου πει πως βρισκουμε πια βερσιον ειναι (v2/v3) ?

    Και αν εχει καποιο image να μου προτινει?

  • Καλησπέρα στην παρέα μας !

    Επεσε στα χερια μου ενας vu solo pro (clone) γνωριζει καποιος να μου πει πως βρισκουμε πια βερσιον ειναι (v2/v3) ?

    Και αν εχει καποιο image να μου προτινει?

    Μπορεις να βρεις ασφαλη image με ενα απλο search στο google.Εγω σε κλωνο εχω βαλει ενα openpli by MastaG / Japhar Team και ειναι μια χαρα.Δεν εχει καποιο αυτοκολλητο πανω?

  • δύο ερωτήσεις και από μένα..

    δέκτης vu+ zero με openpli 4.

    με αυτό το diseqc:

    https://stokostos.gr/eksoplism…c/diseqc-edision-4x1.html

    στις υποδοχές 1 και 3 19,2E και 0,8W αντίστοιχα.

    ερώτημα 1: μπορώ να συνδέσω μοτέρ geotrack H-H diseqc 1.2 με νέο πιάτο σε άλλη υποδοχή του edision diseqc διατηρώντας και τις 2 άλλες υποδοχές??

    ή πρέπει να συνδέσω το μοτέρ υποχρεωτικά απευθείας με το δέκτη??

    ερώτημα 2: επειδή το μοτέρ μου το έχουν δώσει με ΄΄στροφή΄΄ ( ο βραχίονας δεν είναι στη θέση 0), αφού στοχεύσω τον απόλυτο νότο, θα πρέπει να του δώσω εντολή μέσω του δέκτη ΄΄Go to 0΄΄??


    υ.γ. σόρι αν οι ερωτήσεις μοιάζουν απλές...

    Edited once, last by japost ().

  • Καλημέρα.Αν δεν κάνω λάθος στη συγκεκριμένη περίπτωση το μοτέρ συνδέεται στην θέση 2 του diseq. Κάποιος φίλος θα μας πεί περισσότερα,λόγω του ότι δέν το έχω κάνει ποτέ-αλλά ότι γίνεται -γίνεται !!

    Αν θα βάλεις πιάτο καινούργιο για το μοτερ , οι 2 δορυφόροι που προανάφερες πιάνουν με το μοτερ καμπάνα εδω Ελλάδα- αρα για μένα καλλύτερα κράτα αυτο το πιατο που έχεις για μοτερ -αν φυσικά -ειναι του 1 μέτρου τουλάχιστον !!!!

    Τωρα αν το μοτερ σου όπως λές έχει "στροφη" -κανενα προβλημα- το συνδέεις απευθείας στο box -εντος οικιας - με ενα κοντό καλωδιο

    και με τα δυο κουμπάκια που έχει το μοτερ -απο την κάτω πλευρά (EAST-WEST) το οδηγείς στη θέση ΜΗΔΕΝ .

    Μην το κάνεις απευθείας απο το μενου του δέκτη για θα το πάει σε λάθος θέση !!!

    Τώρα στην περίπτωση που είναι το μοτερ έτοιμο βιδωμένο στον ιστό , πάς ταράτσα με μικρή TV & BOX και με τα πλήκτρα east-west το πας στο ΜΗΔΕΝ.

  • το πιάτο που θα μπει στο μοτέρ είναι 1,05μ Χ 1,10μ.

    θα δοκιμάσω τη σύνδεση box με μοτέρ εντός σπιτιού για να μηδενίσω...

    σε ευχαριστώ...

  • το DiSEqC πρεπει να ειναι 1.0 και λογικα το lnb πρεπει να ειναι στην θεση 1 συν οτι θελει διαταξη δεκτης -μοτερ -DiSEqC-LNB

    Συν για το δέκτη θέλει 1.2 μαζί 1.0 και κάποιες επαναλήψεις και μέχρι 64 δορυφορους

    http://www.galaxy-marketing.com/diseqc-motor-sg9120-hh-mount-for-satellite.htm

  • Ανεβάζω ένα σχετικό αρχείο που βρήκα στο world of satellite.

    .:T3O:. αν μπορείς ρίξε μια ματιά στον ΄΄ατομικό οδηγό΄΄ που έφτιαξα:


    Το καλώδιο από το δέκτη απευθείας στο μοτέρ

    Το καλώδιο από τη πόρτα lnb του μοτέρ απευθείας στη πόρτα εξόδου του diseqc.

    Το καλώδιο από το lnb του πιάτου με μοτέρ σε μια από τις θύρες του diseqc.

    Στις υπόλοιπες θύρες του diseqc τα καλώδια από τα lnb των σταθερών πιάτων

    Π.Χ.

    Πόρτα 1 diseqc: 19,2Ε

    Πόρτα 2 diseqc: Κενή

    Πόρτα 3 diseqc: 0,8W

    Πόρτα 4 diseqc: Lnb του πιάτου με μοτέρ

    ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ στις ρυθμίσεις του tuner

    19,2Ε : Lnb 1 DiSEqC mode: 1.0 Committed DiSEqC command: AA

    0,8W : Lnb 3 DiSEqC mode: 1.0 Committed DiSEqC command: BA

    All other satellites (motor)

    Lnb 4 DiSEqC mode: 1.2 Committed DiSEqC command: BB

    Use USALS for this sat: ΥΕS

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!