Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 388,875 times. The last Post () by senos.

  • Ενημερωμένα είναι τα κλειδιά

  • τοτε αυτο τι ειναι ?

    βλεπωντας κι εγω λιγο το log... κατι βλεπω οτι δεν παει καλα με υτα κλειδια. "key not found" βλεπω να παιζει πολυ...

    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.Τελικά ήταν τα κλειδιά το πρόβλημα.

  • θα έπρεπε να ειναι καπως ετσι

    αλλα εχεις σημα ?

    Έχω σήμα, αφου υπότιτλους βλέπω

    να ακούς τους ειδικούς μας φίλε :)

    γενικά μην αφήνετε μεσα άχρηστα keys......πάντα ήμουν υπέρ των "χειροποίητων-προσωπικών" μας κλειδιών

    να ξέρω δλδ ποιο πάει που & τα περισσευούμενα ουστ


    εγώ που τα είδα τώρα απλά να προσθέσω ότι υπότιτλους γίνεται να έχουμε ακόμα & με αμυδρό σήμα ενώ εικόνα να μη δινει ο δέκτης μας (βέβαια δεν ξέρω την ευαισθησία του συγκεκριμένου tuner καθώς δεν έχει περάσει απ'τα χεράκια μου ποτέ)

    αν το σήμα είναι οριακό μπορεί να δίνει υπότιτλους & εικόνα που να "σπάει" πιξελιάζει που λέμε

    όλα είναι θέμα αναλογως με το κατώφλι του tuner του δέκτη!

  • Επανέρχομαι και πάλι με νέο πρόβλημα.Έχω το dvb-usb-t crypto redi pc50 a, κατέβασα από τα πρόσθετα τον driver RTL2832 και δεν το αναγνωρίζει ο δέκτης.Με το προηγούμενο image openatv 5.0 επαιζε απροβλημάτιστα.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

  • δεν στο λέω με κάθε σιγουριά αλλά μάλλον πρέπει να ξαναγυρίσεις σε open atv για να ξαναβρεί <γιατρειά>

    αν θυμάμαι καλά αυτός ο δέκτης ερχόταν με open atv ως image 1ης επιλογής σωστά?


    ps: γι'αυτό προτιμώ πάντα ως ιδιότροπος που είμαι ΔΕΚΤΗ COMBO sat+ter μαζί!

  • δεν στο λέω με κάθε σιγουριά αλλά μάλλον πρέπει να ξαναγυρίσεις σε open atv για να ξαναβρεί <γιατρειά>

    αν θυμάμαι καλά αυτός ο δέκτης ερχόταν με open atv ως image 1ης επιλογής σωστά?


    ps: γι'αυτό προτιμώ πάντα ως ιδιότροπος που είμαι ΔΕΚΤΗ COMBO sat+ter μαζί!

    openatv 6.0 εχω το καινούργιο που έβγαλαν.

  • δεν στο λέω με κάθε σιγουριά αλλά μάλλον πρέπει να ξαναγυρίσεις σε open atv για να ξαναβρεί <γιατρειά>

    αν θυμάμαι καλά αυτός ο δέκτης ερχόταν με open atv ως image 1ης επιλογής σωστά?


    ps: γι'αυτό προτιμώ πάντα ως ιδιότροπος που είμαι ΔΕΚΤΗ COMBO sat+ter μαζί!

    openatv 6.0 εχω το καινούργιο που έβγαλαν.

    μήπως είναι πειραματικό (experimental) τσέκαρες?


    sorry νόμιζα πώς πήγες σε άλλο image, όχι ότι αναβάθμισες στο ίδιο.

  • Δεν ειναι πειραματικό.

  • η αληθεια ειναι οτι το μυνηματακι το ειδα,αλλα ειδα επισης οτι ο φιλος πηγε "καρφωμενος" στο "rtl2832" ,οποτε και υπεθεσα οτι ηξερε/αυτο κατεβαζε και στο προηγουμενο λογισμικο του...

    για καποια ενσωματωση drivers δεν ειδα,οποτε μαλλον δεν κατεβαζει καποιες εξαρτησεις υποθετω...

  • το tsmedia log δίνει αυτό:

    Traceback (most recent call last):

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/screens/imdb.py", line 383, in download_data

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/lib/tmdb/default.py", line 13, in <module>

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/resources/tmdb/tmdbsimple/__init__.py", line 27, in <module>

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/resources/tmdb/tmdbsimple/account.py", line 15, in <module>

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/resources/tmdb/tmdbsimple/base.py", line 15, in <module>

    ImportError: No module named requests


    η έκδοση που εγκατέστησα είναι αυτή: enigma2-plugin-extensions-tsmedia_12.1_all

  • δωσε στο telnet για να δούμε πιο id εχει? (υπαρχει περίπτωση να ειναι με af9015 εδω θέλουμε τον georgeflu )

    Code
    lsusb 

    και να δούμε τι επιστέφει το kernel

    Code
    dmesg

    Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται αυτό γτ δεν το έχω ξανακάνει?

  • Στο dcc πας στο πεδίο telnet και πληκτρολογείς lsusb

    (lsusb = lists all attached USB devices)

    Mε τον ίδιο τρόπο θα πληκτρολογήσεις και dmseg.

    Tα αποτελέσματα (Outputs) γράψε τα εδώ, ώστε να καταλάβουν οι συμφορουμίτες τι γίνεται..


    δες αν θες και εδώ:

    List of Telnet commands for Enigma 2 Boxes

    https://www.linux.com/blog/fin…xunix-using-lsusb-command

  • εγκατέστησα χτες το tsmedia 12.1 σε vu+zero με openpli 4.

    υπάρχουν πουθενά οδηγίες για τις ρυθμίσεις??

    επιπλέον, είναι απαραίτητη η εγκατάσταση εξαρτήσεων???

    από εδώ:

    [DOWNLOAD] Dependencies needed for Tsmedia

    εαν εγκατασταθηκε και δουλευει σωστα,τοτε εχει ηδη βρει/εγκαταστησει τις εξαρτησεις,απο το feed του image.

    το λινκ με τις εξαρτησεις πιθανον να υπαρχει,για off line εγκατασταση, η για images που δεν εχουν τα απαραιτητα στο feed...

  • μάλλον δε δουλεύει σωστά γιατί το tsmedia log μου δίνει:

    Traceback (most recent call last):

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/screens/imdb.py", line 383, in download_data

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/lib/tmdb/default.py", line 13, in <module>

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/resources/tmdb/tmdbsimple/__init__.py", line 27, in <module>

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/resources/tmdb/tmdbsimple/account.py", line 15, in <module>

    File "/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/TSmedia/resources/tmdb/tmdbsimple/base.py", line 15, in <module>

    ImportError: No module named requests


    η έκδοση που εγκατέστησα είναι αυτή: enigma2-plugin-extensions-tsmedia_12.1_all

  • τοτε δοκιμασε να τις περασεις μια/μια, ισως καποια να λειπει... (δεν το εχω δοκιμασει για να δω τι μπορει να γινεται...)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!