P@werVU σε VU+

There are 235 replies in this Thread which was already clicked 27,484 times. The last Post () by nautilus7.

  • Θα πούμε πρωτα για τοv zero & sole se οτι θελουνε το plugin Pau (για να ξεκλειδώσει το stream για τα μπουκετα )το οποιο ειναι

    στα πρόσθετα του δεκτή με 2 φόρες πράσινο - extensions-pau . τα υπόλοιπα αρχεια ειναι εδω


    Σε ολοι την οικογενια των Vu+ έχουμε πρόβλημα στο Discovery Showcase HD Europe & Science Europe HD επειδη έχουνε περισσότερες γλώσσες και υποτίτλους, εχει ως αποτέλεσμα να σταμάτα την ροη των ecm και να έχουμε το μαύρο η λύση είναι αυτη πιο κατω


    Code
    Συμπερίληψη του ΕΙΤ στις ροές http  ............οχι
    Συμπερίληψη του AIT στις ροές http............οχι
    
    Συμπερίληψη του ECM στις ροές http............οχι





    αλλα μετά έχουμε πρόβλημα στο TLC 4.8E και θέλει το πιο κατω ειτε θα πρέπει να αλλάξουμε το ECM fix delay απο την oscam σε έναν αριθμό που να μην έχουμε πρόβλημα


    Code
    Συμπερίληψη του ΕΙΤ στις ροές http  ............οχι
    
    Συμπερίληψη του AIT στις ροές http............οχι
    
    Συμπερίληψη του ECM στις ροές http............ναι

    EDIT

    Για όσα μοντέλα υποστηρίζουνε without stream relay τα config

    είναι τα αντίστοιχα με τα edision OS

  • Ενημερωτικά, στον δικό μου solo se με ECM fix delay στο 650 βλέπω απροβλημάτιστα.

    Δύο ερωτήσεις:

    1. Η oscam σε αρχείο .ipk έχει διαφορά από την oscam που εγκαθιστούμε μέσα από τα πρόσθετα του image; (αναφέρομαι σε open pli4).

    2. Τι ρύθμιση χρειάζεται για να δω τα powervu κανάλια με το συνημμένο στο πρώτο post του σχετικού thread SoftCam.Key αρχείο;

    Με αυτή τη σύνταξη,

    ; Group 0x08 0.8W channels:


    P 008109c4 00 CF93FE0D9DA3A0 ; discovery hd showcase,0.8w

    P 008109C4 01 5708A7625C1E37;discovery hd showcase,0.8w

    που υπάρχει στο αρχείο του enigma1969, δεν βλέπω.


    Με αυτήν,

    ;====================== GR 1W ====================

    P 09C4 00 CF93FE0D9DA3A0 ;discovery showcase hd, 1W, 12303, gr subs

    P 09C4 01 5708A7625C1E37 ;discovery showcase hd, 1W, 12303, gr subs

    που έχω σε δικό μου αρχείο, βλέπω μια χαρά.

    Ευχαριστώ

  • Επομένως, απλώς απεγκαθιστώ μέσα από το image την υπάρχουσα oscam, περνάω την νέα σε μορφή .ipk και αντικαθιστώ και το binary με το νέο που ανέβασες ή ξαναφλασάρω image από την αρχή και μετά περνάω τη νέα oscam και το νέο binary;

  • αν βάλεις τώρα το ipk θα χάσεις τα config αρχεία σου

    καλύτερα βάλε μονο το νεο binary (διαδρομή /usr/bin/)

    που έβαλα τωρα , και κράτησε το δικό σου σαν back up για παν ενδεχόμενο

  • Σε ευχαριστώ. Θα προτιμήσω να ξαναφλασάρω το image από την αρχή και να περάσω όλα τα καινούργια σου αρχεία. Συνήθως οι μισές δουλειές και οι εμβαλωματικές λύσεις κοστίζουν περισσότερο.

    Να ασχοληθώ και με κάτι το Σ/Κ!

  • Το Σ/Κ ξαναφλασάρισα τον δέκτη μου (vu+ solo se) με το τελευταίο openpli 4. Κατέβασα και εγκατέστησα μέσα από το image cccam 2.3.0 και mgcamd 1.38, αλλά όχι την oscam. Το image έχει την έκδοση 11359.

    Την oscam (έκδοση 11390 για mips) την εγκατέστησα χειροκίνητα από το αρχείο .ipk που έχει ανεβάσει εδώ ο φίλος medousa89. Επίσης εγκατέστησα χειροκίνητα το pau και την βιβλιοθήκη libusb.

    Η εγκατάσταση της oscam δεν δημιούργησε τη διαδρομή etc/tuxbox/config/oscam ώστε να ρίξω εκεί μέσα τα υπόλοιπα απαραίτητα αρχεία, αλλά την etc/tuxbox/config. Συμπλήρωσα εγώ την διαδρομή με τον φάκελο oscam, έρριξα μέσα τα αρχεία, έβαλα και το προτεινόμενο νέο binary, το constantcw, το SoftCam.Key με τα group id και την c-line μου, αλλά …σκοτάδι.

    Αφαίρεσα τον φάκελο oscam και έρριξα τα αρχεία στο etc/tuxbox/config. Πάλι τίποτα.

    Πειραματίστηκα, χωρίς να είμαι γνώστης, λίγο με την σύνταξη του αρχείου oscam.server, βάζοντας αντί για group=2, το group=1, τζίφος και πάλι.

    Ξαναφλασάρισα τον δέκτη, κατέβασα και εγκατέστησα cccam 2.3.0, mgcamd 1.38 και oscam 11359 μέσα από το image, το pau και την libusb, έρριξα όλα τα απαραίτητα αρχεία στις διαδρομές που έχουν υποδειχθεί, έβαλα το προτεινόμενο νέο binary, το constantcw και το SoftCam.Key με τα group id και την c-line μου και το φως επανήλθε άπλετο.

    Τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα, γιατί προφανώς σε κάποια λεπτομέρεια κόλλησε η επιχείρηση. Όπως προανέφερα στο τέλος μια χαρά βλέπω, το νέο binary φαίνεται πως έκανε δουλειά, αλλά το αρχείο .ipk της oscam σε εμένα δεν έκατσε.

    Ευχαριστώ και πάλι τον medousa89, το SoftCam.Key με τα κλειδιά σε μορφή group id, πάει σφαίρα και στα AFN κανάλια.

  • για την περίπτωση με το ipk , αν το ipk έδωσε την διαδρομή πχ etc/tuxbox/config και εμεις εχουμε συνηθίσει την διαδρομή

    etc/tuxbox/config/oscam

    τοτε δίνουμε στο telnet το πιο κατω για να αλλαξουμε τα config

    Code
    /usr/bin/oscam --config-dir /etc/tuxbox/config/oscam &
  • Καλημέρα παιδιά , θα σας πω τα δικά μου σε σχέση με το ακριβως απο επάνω post #12 του φίλου medousa.

    Ο δέκτης που χρησιμοποιώ για τους περισσοτερους που ξέρεται είναι Vusolo.


    Eριξα όλα τα αρχεία στην γνωστή διαδρομή .....etc/tuxbox/config/oscam

    Αλλα κανάλια άνοιγαν ,και άλλα όχι πχ τα digea 2-3 απο αυτα σκοτάδι μαυρο , τα αρενα στις 39 δουλευαν με τις ώρες τους,όπως και τα Power view μια ναι και μια όχι , δεν ηξερα τι συμβαίνει 2-3 μέρες ,έπαιζα ταυτόχρονα και με το παλιο

    αρχειο oscam.server μήπως εκεί είναι το πρόβλημα ......γενικά με απλά λόγια ένα μπέρδεμα .

    Αυτα για την Ιστορία .

    Στο αρχείο που έβαλε ο φίλος medousa ....PVU.zip .....δουλεύουν όλα μια χαρά αρκεί να μπουν τα αρχεία στη διαδρομή

    etc/tuxbox/config.....


    Πάντα για vusolo , τωρα γιατι στην παλια διαδρομή δεν δούλευαν ΔΕΝ ΞΕΡΩ , δεν πειράζει , δεν το σκαλίζω άλλο !!!

    Απλα τα γράφω να δείτε και αυτήν την εναλακτική λύση για να μην παιδεύεσται


  • η διαδρομη που θα βαλεις τα αρχεια,συσχετιζεται σε γενικες γραμμες με το image που εχεις (αν εχεις και τα δικα του cam)

    πχ openatv παει στο usr/keys

    openpli και τα βασισμενα σε αυτο etc/tuxbox/config/oscam (η oscam-emu,αναλογα ποια εκδοση εχουμε πανω) κλπ...

    blackhole k vti etc/tuxbox/config.


    αλλα πιο συγκεκριμενα,αφορα τα script του cam και το που εχουν γραμμενες τις διαδρομες για να βρουν τα config κλπ...

    πχ, σε openpli στη διαδρομη etc/init.d υπαρχει το softcam.oscam . εκει ειναι γραμενες οι διαδρομες για το που θα βρισκει το bin (για να τρεξει το cam) αλλα και τη διαδρομη των config. αλλαζοντας αυτες,μπορουμε να αλλαξουμε και την διαδρομη που θα βαλουμε τα config.

  • Αντώνη είναι λίγο σχετικό που θα πάνε τα config πχ εσυ εβαλες το ipk oscam for all image και αυτο εδωσε etc/tuxbox/config στο pli πχ μπορει να σου δωσω ενα αλλο ipk μονο για PLi , οπως λεει ο Γιώργος αυτο εξαρτάται απο το start script του cam που θα ειναι οι διαδρομες για τα config για να τα ανοίξει

  • Καλημέρα ,και ευχαριστώ για της πληροφορίες παιδιά .

    Οκ κατάλαβα ,τώρα που γράψατε αναλυτικά ,ανάλογα με τα cript του κάθε cam ....!!!!

    Που να το ήξερα !!! Τώρα δεν την ξαναπατάω !!! Οντως θοδωρή το script που λές με πήγε στην διαδρομή etc/tuxbox/config

    μετά όμως εγώ βλέποντας αυτή την διαδρομή το πέρναγα μαζί με τα υπόλοιπα config στην διαδρομη etc/tuxbox/config/oscam ....διότι λόγω ημιμάθειας θεωρούσα δεδομένη αυτή τη διαδρομή ,με αποτέλεσμα να γίνει ένα μπάχαλο και να μην δουλεύει τίποτα !!! Μόλις όμως μπήκαν τα αρχεία όλα στην σωστή θέση, όλα δούλεψαν ρολόι.

    Δεν πειράζει όσο ζούμε μαθαίνουμε .

    (image open pli )

  • Έχουμε νέα κλειδάκια εδώ ;)

    για όσους & όσες δεν έχουν Auto Update εννοείς ;)


    θα ξεχάσω φιλαράκι πώς περνιούνται τα keys μετά

  • Με dcc το περνάς στη διαδρομή /tmp και κατόπιν πας στον δέκτη

    Μενού - Πρόσθετα - Διαχείριση λογισμικού - Εγκατάσταση τοπικής επέκτασης - Μνήμη /tmp

    μαρκάρεις το αρχείο και το εκτελείς με το κουμπί που λέει στο κάτω μέρος της οθόνης (νομίζω το πράσινο)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!