Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,557 replies in this Thread which was already clicked 87,070 times. The last Post () by hatters1976.

  • Από περιέργεια όσα παιδιά έχουν τη δυνατότητα είτε με το ίδιο μηχάνημα είτε με άλλα να μας πουν άμα έχουν το ίδιο θέμα στον ήχο με τον Ράμα στους 16, και αν με αυτή την μαγική ρύθμιση συνήθως λύνεται.


    Έχεις δίκαιο, το αριστερό κανάλι ακούγεται πιο δυνατά από το στερεοφωνικό, ενώ το δεξί έχει ήχο χωρίς τη φωνή του εκφωνητή (βλ. Διακογιάννης - μας λείπει).

    Η ντόπια γλώσσα ακούγεται το ίδιο σε όλα τα κανάλια ήχου.



    1.jpg

  • Καλησπέρα στα παιδιά μάλλον ορισμένες αλλαγές συνέβησαν στο γερμανικό 19.2e με τις δοκιμές που έχω κάνει εδώ

    καλύτερα φαίνεται να πηγαίνει η παλιά 11718 έκδοση πάντως. Η 11726 είχε μερικά θέματα παρατήρησα με Ν ... οι πιο

    νέες εκδόσεις με θέματα. Καλή συνέχεια.

  • Να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τα γερμανικά κανάλια στον 19.2E που ανοίγουν με whitelist_streamrelay.


    Να πω ότι τα ανοίγω με NCam και OSCam. Σε αυτή την περίπτωση έχω ένδειξη σήματος στα κανάλια.

    Αν δοκιμάσω άλλον ή καθόλου emulator, δεν ανοίγουν και δεν υπάρχει ένδειξη σήματος. Δείχνει N/A και όχι 0.0 dB ή κάτι άλλο.

    Αν μετακινηθώ σε άλλο πακέτο στον 19.2E που δεν απαιτεί whitelist_streamrelay, έχω ένδειξη, ακόμη και 0.0 dB αν δεν έχω σήμα.


    Άρα για να φαίνεται το σήμα στα γερμανικά κανάλια, θα πρέπει να τα ανοίγει ο emulator και φυσικά να λαμβάνετε τον δορυφόρο.


    1.jpg   2.jpg   3.jpg


    4.jpg   5.jpg


    Edit


    Παρέλειψα να γράψω ότι τα ανωτέρω ισχύουν αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "Αναπαραγωγή υπηρεσίας μέσω ροής" που την επιλέγουμε για να

    ανοίγουν τα κανάλια. Μη σας μπερδέψω.

    Αν είναι απενεργοποιημένη, εμφανίζεται κανονικά το σήμα, αλλά δεν ανοίγουν τα κανάλια.

  • giorbak όσο αφορά παγώματα και τέτοια εγώ παρατήρησα στην 11718 να ειναι ΟΚ. Στις νεότερες εκδόσεις είχα θέματα

    δεν ξέρω αν ήταν κάτι που ... έτυχε. Αν κάποιος έχει κάτι που είναι οκ και απρόσκοπτα σε αυτόν ας μας πει την άποψη του ... έκδοση κλπ.

    Επίσης αν υπάρχει plugin enigma2 για egami 10.05 για ελληνικά εκτός του hdf radio 2.9.2

  • Με την 11764 δεν έχω πρόβλημα, αλλά προτιμώ τη Ncam γιατί ανοίγει περισσότερα κανάλια σε άλλους δορυφόρους.


    Μερικές φορές κάνω εναλλαγή emulator για να ανοίξω κάποιο κανάλι.

  • Με την 11764 δεν έχω πρόβλημα, αλλά προτιμώ τη Ncam γιατί ανοίγει περισσότερα κανάλια σε άλλους δορυφόρους.


    Μερικές φορές κάνω εναλλαγή emulator για να ανοίξω κάποιο κανάλι.

    Μπορείς να δώσεις ένα-δυό παραδείγματα όπου το ncam ανοίγει κάτι που δεν ανοίγει το oscam;

  • Δεν νομίζω ότι φταίει ο emulator...

    Ανάλογα και τις μέρες και τις ώρες έχει θέματα δεν είναι 100% σταθερός!

    Επειδή έχω τέσσερις διαφορετικούς εγκαταστημένους.

    Όταν είναι η ώρα που εχει θέματα του με όποιον και να δοκιμάζω τα ίδια κάνει

  • Με την 11764 δεν έχω πρόβλημα, αλλά προτιμώ τη Ncam γιατί ανοίγει περισσότερα κανάλια σε άλλους δορυφόρους.


    Μερικές φορές κάνω εναλλαγή emulator για να ανοίξω κάποιο κανάλι.

    Μπορείς να δώσεις ένα-δυό παραδείγματα όπου το ncam ανοίγει κάτι που δεν ανοίγει το oscam;

    Κάννα δύο τσοντοκάναλα σίγουρα, έτσι όπως κάνω κάθε φορά ζαπing όταν αλλάζω emulator και δοκιμάζω καμία πενηνταλιά κανάλια σε διαφορετικά πακέτα να δω τι είναι okay.

    Ίσως και κάποια άλλα.


    giorbak Ναι κάνει κουλά με το σήμα όταν είναι ενεργοποιημένο αυτό. Άλλο ένα απαράδειγμα, άμα είσαι σε ένα τέτοιο κανάλι και πάς μέσα από το μενού στην εύρρση σήματος δείχνει 0.

    Αν όμως μείνεις εκεί και ενώ είσαι πάνω στο tuner tab, απλά κάνεις δεξιά αριστερά το οποίο δεν κάνει τίποτα απολύτως αμέσως εμφανίζεται το σήμα δεν ξέρω είναι πολύ περίεργο.

  • Εμένα του τελευταιου δεν μου παίζει δεν ξέρω γιατί. Μου παίζουν όλα εκτός από αυτό ίσως κάτι έχει μείνει κάπου και θέλει fresh install.

    Και επίσης είναι μεγάλος καραγκιόζης ο άνθρωπος.

    Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.

  • Επίσης αν υπάρχει plugin enigma2 για egami 10.05 για ελληνικά εκτός του hdf radio 2.9.2


    Αν εννοείς ραδιοφωνικά κανάλια, δε γνωρίζω κάτι.


    Όσον αφορά τα πανελλαδικά και περιφερειακά τηλεοπτικά κανάλια, υπάρχει το Freearchey-2.8 που τα κατεβάζει ως IPTV.

    Έχει άπειρα ελεύθερα κανάλια από όλον τον κόσμο.

    Δυστυχώς, σταμάτησε να ανανεώνεται εδώ και μερικά χρόνια γιατί έκλεισε η ιστοσελίδα από όπου τραβούσε πληροφορίες.


    1.jpg   2.jpg   3.jpg

  • bountyhunter21

    Μια χαρά μου παίζει το 11764-r801 του samur σε edision os mio+ 4K (sdgr10, openatv 7.3) και octagon sf8008 (sdgr10, openpli night build, openatv 7.3), όπως και του Mohamed Os, στην έκδοση του οποίου κάνω αντικατάσταση το bin file με εκείνο του samur.

    Τώρα γιατί samur; Τι να σου πω; Δεν ξέρω. Όπως δεν ξέρω και τι διαφορές έχει με τα άλλα compilations, πχ. Levi45.

    Ούτε τον ίδιο ξέρω, αν είναι καραγκιόζης και γιατί.

  • Μπορείς να δώσεις ένα-δυό παραδείγματα όπου το ncam ανοίγει κάτι που δεν ανοίγει το oscam;


    Ξέρεις τι γίνεται!! Όταν προσπαθώ να βρω κάτι, όλα δουλεύουν κανονικά και δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.


    Κάτι για παράδειγμα που βλέπω τώρα, το τούρκικο πακέτο D-Smart στους 42.0Ε ανοίγει πολύ εύκολα με GCam (όλα τα κανάλια), δυσκολότερα με NCam και

    πολύ δύσκολα ή καθόλου με OSCam (λίγα κανάλια και πρέπει να περιμένω αρκετά).


    Έχει και άλλα, όμως πρέπει να τα ψάξω για να σου πω. Θυμάμαι ότι τα αλβανικά SuperSport στους 16.0Ε τα άνοιγα με NCam αλλά τώρα ανοίγουν εύκολα και με OSCam.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!