android TV

There are 32 replies in this Thread which was already clicked 3,606 times. The last Post () by spartans.

  • τα psaxtronia.gr έκαναν πάλι καλά τη δουλειά τους...

    οι χαμηλοτερες τιμές σε 43''-49'' android TV. είναι νομίζω καλή διάσταση σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα που έχουμε HD (ready?) κανάλια αλλά θέλουμε να βλέπουμε & καμιά κατεβασμένη ταινία σε ULTRA HD 4K


    500 TCL-THOMSON

    https://www.amazon.de/TCL-U43P…=1-46&keywords=android+tv

    https://www.amazon.it/gp/produ…smid=A2UKTJN6759OH1&psc=1


    600 VIVAX

    https://abclima.gr/index.php?o…id=13886&ref=bestprice.gr


    620-680 PHILIPS

    https://www.kotsovolos.gr/site…ps-40hfl5011t/12-40-hotel

    https://www.skroutz.gr/s/10852662/Philips-49PUS6401.html


    695 SONY (2015)

    https://www.skroutz.gr/s/7411930/Sony-KD-49X8005C.html


    700 SONY (2016)

    https://www.skroutz.gr/s/9777794/Sony-KD-49XD7005.html


    σ.σ: είναι όλες από android 5 & πάνω! η philips έχει πάει στο 7

    υπάρχει & η SKYWORTH G6 series που με ενημέρωσε ο φίλος diamos1 & τον ευχαριστώ. η οποία διαθέται & soundbar από κάτω αλλά μόνο αρνητικό είναι ότι δεν εχει VESA για επιτοίχια τοποθέτηση. φοράει android 6 κι όλα τα καλούδια πάνω.

    υπάρχουν αρκετές ακόμα με android 4.4 όμως. πράμα που σημαίνει όχι full play store & δεν θα επιδέχεται όλα τα ".apk" APP

    όπως οι MLS που έχουν κάνει καλή δουλειά όμως η android version είναι ξεπερασμένη.


    αν έχει κάποιος κάτι άλλο παρακαλώ ας προσθέσει...

    ευχαριστώ

  • προσοχή στα black friday, cyber monday κλπ...


    η συγκεκριμένη που μου είπε φίλος ως υπερπροσφορά είναι κορυφαία αλλά χωρίς ANDROID, άρα χαζο-smart!


    https://www.lagonika.gr/sony-k…9-uhd-4k-499e-mediamarkt/


    ούτε αυτή που έχει ο kotsos

    https://www.kotsovolos.gr/site…174950-sony-kd43xe7005-43


    συμβουλεύεστε πάντα την ελληνική ή ξένη ιστοσελίδα των παραπάνω brands

  • Γιάννη καλημέρα! Δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου σε πολλά πράγματα.


    Δυστυχώς στο android, πέραν της sony, καμία άλλη εταιρία δεν επένδυσε παρά τα φοβερά πλεονεκτήματα που προσφέρει, μιας και η samsung αποφάσισε να επενδύσει στο tizen και η lg στο web os. Δυστυχώς και πάλι, τόσο η samsung όσο και η lg έχουν φτιάξει 2 λειτουργικά με φοβερό lag και χωρίς τις απαραίτητες αναβαθμίσεις με ποιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που τηλεοράσεις 2-3 ετών, όχι της entry category, δεν βρίσκουν Ελληνικούς υπότιτλους στο netflix γιατί δεν παίρνει αναβάθμιση το λειτουργικό και δεν μπορεί έτσι να αναβαθμιστεί και η εφαρμογή.


    Οι μη sony που παραθέτεις, είναι ουσιαστικά της Τούρκικης εταιρίας vestel η οποία κατασκευάζει ότι τηλεόραση θες και σου κοτσάρει κι όποιο brand name θέλεις. Παραδείγματα εταιριών, πέραν των philips, skyworth, tompson, mls είναι η f&u, hitachi, turbo-x και άλλες, ενώ από φέτος η sony αποφάσισε τις φθηνές σειρές να τις εξοπλίσει με linux os (opera app store) και κατά συνέπεια πρέπει να σκάσεις ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για να πάρεις android tv.


    Οπότε φτάνεις στο σταυροδρόμι αν δεν σου περισσεύουν χρήματα: Θυσιάζω την εμπειρία θέασης ή θυσιάζω τις ευκολίες του os; Κατ' εμέ την τηλεόραση την θες για να βλέπεις εικόνα, άρα στο όνομα της ποιότητας της εικόνας δεν θα θυσίαζα το παραμικρό, οπότε η λύση της 4Κ με va panel rgb με linux os που θα προσδώσει την απαιτούμενη ταχύτητα και ενός επώνυμου android tv box (εφ' όσον θέλεις και android), π.χ. mi box, προκειμένου να έχεις και την υποστήριξη λογισμικού, πιστεύω είναι η ιδανική. Για τους λοιπούς, που μπορούν να διαθέσουν ένα αξιόλογο ποσό για αγορά τηλεόρασης, οι λύσεις είναι πολλές και σίγουρα δεν έχουν αντίκρυσμα αυτά που γράφω.


    ΥΓ1: Η sony που λες από Κωτσόβολο είναι εξαιρετικό vfm και μακάρι να ήταν η ίδια που έβγαλαν τα MM λίγες μέρες πριν που είχε 400 Hz refresh rate και όσοι θέλουν, να την τσιμπήσουν άμεσα. Την πήρε ένας φίλος μου και πρόκειται για απίστευτη προσφορά κι ας έχει IPS panel κι ας μην είναι android tv.


    ΥΓ2: Όπως πολύ σωστά λες φίλε, προσοχή στις προσφορές αυτών των ημερών. Σχεδόν όλες είναι ξεστοκάρισμα, εκθεσιακά (ειδικά ο Κωτσόβολος στα smartphone), ντεμέκ προσφορές αφού πριν λίγες μέρες ανέβασαν την τιμή τώρα στην πασάρουν για προσφορά.


    ΥΓ3: Mls συσκευή δεν θα έπαιρνα ούτε στον εχθρό μου!!!!!!!


    ΥΓ4: Συγνώμη για το σεντόνι. :)

  • μην ανησυχείς για τα "σεντόνια" όποιος ενδιαφέρεται τα διαβάζει όλα & μαθαίνει ότι τον αφορά



    το άρθρο μου αναφέρεται σε SMART TV καθότι οι android ανήκουν στις smart & μάλιστα στο LINUX!! που είναι & ο τίτλος του forum που μας φιλοξενεί. αυτό δεν το γνωρίζουν ακόμα πολλοί Παναγιώτη.

    διαφορετικά παίρνεις 1 καλό monitor

    βάζεις 1 καλό ηχοσύστημα

    συνδέεις & το καλύτερο android tv box της χρονιάς & είσαι πιο κυριλέ απ' όλους :)


    λες μόνο για sony ότι επένδυσε.......ενώ προσωπικά έχω πλέον εδώ & λίγες μέρες στα χέρια μου PHILIPS με android 7!!!!

    (έχω αναρτήσει & link περί αυτού στο άλλο νημα)

    θα γράψω γι'αυτή σε άλλο αρθρο αν θες και μου λες αν αξίζει :)

    για ψάχτο καλύτερα τι θα γίνει στο μέλλον......όλες τις non android tv ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να τις κάνουν να χουν καλύτερη συνδεσιμότητα με router, κινητά κλπ.... όποιος ασχολείται με ηλεκτρονικά ξέρει τι σημαίνει ο όρος ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ :(

    υπόψη από το smart home πάμε στο IoT για όσους κατέχουν.


    καταρχήν θα σου σύστηνα να το ψάξεις περισσότερο με την κοροϊδια-απατεωνιά των HERTZ - PQI κλπ που μετά από 1 σημείο ούτε το πεπειραμένο μάτι επαγγελματιών της εικόνας δεν καταλαβαίνει τη διαφορά και κάθε εταιρεία γράφει τα δικά της πέρα από κάθε επιστημονική τεκμηρίωση :(


    mls έχει κάνει κάποιες καινοτομίες σε phablet κινητά με gps που μιλας & πράττει. υπάρχουν πολύ χειρότερα κινέζικα 2ης κλάσης

    mls τηλεοράσεις έχει γίνει καλή δουλειά στις android αλλά όπως είπα είναι 4.4 συνεπώς μάπα το καρπούζι inside, κι εκεί θα μείνει προφανώς. η γωνία θέασης είναι καλύτερη από παλιότερα μοντέλα τους!


    γενικά ο κόσμος τα τελευταία 10-15 έτη έμαθε lg samsung. κι εγώ αυτές είχα μέχρι πρότινως από εποχή που κόσμος ήταν διστακτικός με δαύτες! αλλά είδες είχαν καλά codecs διαβάζοντας τα πάντα από usb, καλή εικόνα-ήχο σε λογικές τιμές. το PVR αν θυμάμαι καλώς το έκανε η sony - samsung.

    άσχετο: αλλά αφού την ψαχνεις τη δουλειά ψάξε & περι TOSlink.... ποιος το κανε?

    η samsung μάλιστα ήταν η 1η που έπαιξε iptv με το nStreamLmod προ ετών

    και η lg smart επίσης ήταν το καλό ότι <<πειράζονταν>> άνετα από τους ειδικούς!

    η lg με την εμμονή στο webOS της γνωστής μας hp είναι πιο χαζή κι απ'το tizen της samsung πλέον :(


    με το συμπάθειο Παναγιώτη αλλά επειδή όσοι αναγνώστες με γνωρίζουν, ξέρουν πόσες TV έχω τεστάρει....και περάσει απ'τα χέρια μου...

    τις έχεις χειριστεί όσες αναφέρεσαι? ή απλά βλέπεις την εικόνα-ήχο & τα άρθρα που κυκλοφορούν?

    διαβασμένος είσαι δεν αντιλέγω αλλά η πράξη διαφέρει


    γνωρίζω περί Vestel αλλά αν συγκρίνεις μερικές μεταξύ τους θα δεις διαφορές στα περιφερειάκα από το λογισμικό, wifi, ήχο κι άλλες λεπτομέρειες που δεν αναγράφω μην επεκταθώ πολύ


    αλήθεια δεν σου έκανε καθόλου εντύπωση να αναρωτηθείς γιατί τόσο ανεβασμένες οι τιμές των android TV?

    1) είναι πραγματικά έξυπνη.

    2) καλύτερη συνδεσιμότητα με άλλες συσκευές όπως router & android κινητό/ταμπλέτα που οι περισσότεροι διαθέτουν ήδη.

    3) είναι σχετικά εύκολη η μετάβαση από το android κινητό που ήδη έχεις.

    4) περνάς ότι γουστάρεις μέσα εκτός playstore που όλοι γνωρίζουν υπάρχουν τα ".apk" (είναι ότι τα ipk για τους linux enigma receivers. και ότι τα exe στα windows microsoft)

    ((σε samsung, lg & οποιαδήποτε αλλη non android αν κάτι δεν γίνει περιμένεις αν & ποτε βγάλουν αναβάθμιση

    ενώ στις android κατά 80-90% θα βρεις άλλη εφαρμογή να κάνεις αυτό που θες))

    5) παραμετροποιείται αρκετά.....οι υπόλοιπες ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ


    mi box που γράφεις έχεις δουλέψει? διότι έχω δουλέψει κι αυτό & το dual band router τους & κινητό note XIAOMI

    το mi box έφυγε διότι με καλύπτει η androi tv σε όλα πλέον! 1 remote & μάλιστα ολοκληρωμένο από τα ΜΑΠΑ που έχουν τα box αυτά, έχε υπόψη σου δεν έχουν ούτε καν τα χρωματιστά command buttons των δορυφορικών μας δεκτών ούτε αριθμοπληκτρολόγιο (λύνεται βέβαια με 3in1 remote + air mouse + keyboard αλλά ξέρεις πολλούς που το χουν?)

    το router παρομοίως γιατί ενώ είχε καλό σήμα απαιτεί & τη χρήση modem (xiaomi δεν βγάζει modem/router οπότε προτίμησα tplink archer με τα πάντα όλα μέσα αν έχεις υπόψη σου τι εστί archer)


    το κινητό ΧΙΑΟΜΙ έμεινε φυσικά και είναι ισάξιο με samsung galaxy χωρίς την amoled που χρυσοπληρώνουν κάποιοι αδρά & μετά λένε δεν έχουν λεφτά :)

    anyway δεν ξέρω τι αξία έχει amoled οθόνη σε κινητό μερικών ιντσών?;

    για να μη σου πω & τι κάνει το λογισμικό των ΧΙΑΟΜΙ phones.....γιατί βγήκα ήδη off topic :)

  • να συμπληρώσω δε ότι ποτέ δεν πήρα 3D τηλεόραση! και που είναι τώρα οι τηλεοράσεις αυτές? πόσες ταινίες μπορείτε να δείτε σε 3D?

    δεν το παίζω προφήτης απλά ενημερώνομαι σωστά, μελετάω & διαβλέπω τι γίνεται λίγο πιο μετά.....

    just for info



    ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ANDROID TV πατώντας το NETFLIX button αντί γι'αυτό μπαίνει κάπου αλλού & βλέπεις τα πάντα!!!!!! 8o

    ο νοών νοείτω

  • Μάλλον είσαι πολύ γκατζετάκια σας :)

    Μας λες για tv αλλά δεν μας λες για panel, δεν μας λες για Hz και πόσο σωστά τα αξιοποιούν, δεν μας λες για upscaling, δεν μας λες για clouding που η sony πάσχει, δεν μας λες για μαύρο..

    Και όλα τα υπόλοιπα που λες καλά είναι , δεν είναι κριτήριο όμως για αγορά τηλεόρασης.


    Mls - turbo-x και σε οτιδήποτε κινεζικό είναι τι θα σου κάτσει και δύσκολα θα κάτσει , εννοείτε ότι σε αυτά δεν ψάχνεις καμία ποιότητα κατασκευής, με το ζόρι διαβάζουν HDMI :P

  • ο Κωνσταντινίδης απο το πανεπιστήμιο Πατρών του τμηματος ηλεκτρολόγων μηχανικών το έλεγε οτι μας δουλεύουν για τα Hertz στις τηλεοράσεις και οτι το δίκτυο στο σπιτι μας ειναι 230-250volt στα 50Ηz ολα τα αλλα είναι παραμυθία

  • Θοδωρή δεν τους κατηγορώ τα μισοξέρουν και οτι μας υποβάλλει το βρωμομαρκετινγκ


    ευτυχώς πήρα & 2η android tv στα χερια μου αλλιώς θα κατηγοριούμουν ως προωθητής της sony :)


    sataniac είμαι συζητήσιμος ανθρωπος αλλά αν σ'αρεσει το θέμα του νήματος μην διαβάζεις τα μισά μου να χαρείς σε παρακαλώ

    δεν θα σταθώ στο .... γκατζετάκια σας :) κατάλαβα τι θες να πεις OK

    αλλα δεν ειμαι των gadget!!! ουτε κανα μικρο παιδάκι είμαι έγινε?


    παμε στην ουσια

    εγραψα εγω πουθενα για turbo x? που ειναι μαπα. ουτε ανδροειδες εχουν πανω απ'οσο ξερω. κι 1 box που ειχαν πουλησει σε γνωστό μου που δεν με ρώτησε δυστυχώς ηταν 4.4 version (& πανάκριβο) εν έτει 2017! ξεδιαντροποι τελειώς δεν συμφωνεις? πλαισιο....

    για mls εγραψα οτι εχει μερικα καλα αλλα ειπα μην παρει κανεις γιατι εχει android 4.4 με ελλιπες playstore & apk δεν θα τα <παιρνει) όλα

    είναι σαν να εχει καποιος windows XP εν έτει 2017!


    upscaling που το λέτε μερικοί πόση διαφορά νομίζεις ότι είναι? να γίνει το hd ready => full hd? ή μηπως το hd => 4K

    και το 3D μια ψευδαίσθηση υπήρξε που δεν προχώρησε? δεν μου απαντησε κανείς πόσες ταινίες βγαίνουν πλέον για να δουν οι fan τους με τα ποσα ευρώ δαπάνησαν για γυαλιά & τηλεοράσεις lg & sony......active - passive και ιστορίες για αγρίους κατ 'εμέ

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ολοι εκράζουμε πάντα ε

    του καθενός το πορτοφόλι ειναι τη δική του τσέπη. & ειναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενος η τελική επιλογή

    το θέμα όμως δεν ειναι τι θα μπορείς να υλοποιήσεις στο τελος με 1 non android TV???


    λες για cloud sony που ειναι σε 6 δεν το χω ψαξει οκ δεκτο

    η philips android 7 που δουλευω τωρα μια χαρα ειναι στο cloud!

    dropbox σου κανει?;


    μαυρο εννοεις το αλλο με το απολυτο μαυρο & φουμαρα της LG ε?

    ωραια αμα θες να κατεβάζεις ταινιες να βλέπεις τελεια ειναι η LG webOS αλλα DLNA κι αυτη & η samsung λιγο πισω πλεον :(

    με το android εξηγώ γιατί δεν προβληματίζεσαι δεν κωλύεσαι.......απλουστατο

    σε smart tv χαζη θα λεγα.....samsung βαζω στικ ή σκληρο για ταινίες φωτο μουσικη κλπ

    παω στη tv κι ενω δεν μου κανει πισω μπρος το video, δεν κανει ουτε pause για να μιλήσω στο τηλεφωνο ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ να τη χαιρονται

    παω στη sony, philips κλπ ANDROID (δεν κανω διαφημιση μάρκας!)

    βαζω vlc? mx player? οποιο τραβαει η καρδιά σας.......μέχρι να κατορθώσω αυτό που θελω να γίνει στη ρημαδα την ΕΞΥΠΝΗ ΤΑΧΑ ΜΟΥ τηλεοραση

    η samsung ναι είναι πολύ καλή αν σε ενδιαφέρει το αθλητικό περιεχόμενο. αλλά ως εκεί κι αυτή

    η sony καλύτερη για movies, μην παραλείψουμε ότι έχει τη sony pictures & κανάλι sony movies σε δορυφορους εκεί πάνω....

    κι αν κάποιος βιαστεί να πει ότι ειμαι SONYάκιας......να πληροφορήσω ότι πήρα sony TV μετά από 12 έτη! εντάξει?

    ναι η προηγούμενη 10ετια ανήκει στις sam & lg. η προηγούμενη όμως :)


    sony & philips που μπορω προσωπικα να πω ως χρηστης τους

    HDMI & arc & cec & mhl

    usb 3!


    ό,τι άλλο θέλετε να σας απαντήσω στη διάθεση του κάθε ενδιαφερόμενου

  • To turbo-x εγώ το ανέφερα γιατί είναι σαν MLS ένα πράμα.


    Το thread σου είναι android tv αρα δικαίως έχεις ρίξει έμφαση εκεί, απλά θα προτιμούσα να ρίξω λεφτά στην ποιότητα του panel και να πάρω ένα android box τουμπανάκι, παρά να μου φάει μια περιουσία το android και να θυσιάσω την ποιότητα.

    To clouding είναι πρόβλημα στα πάνελ των led-lcd και δυστυχώς στη sony είναι πολύ έντονο, σε μαύρη εικόνα βλέπεις άσπρα σύννεφα ειδικά στις άκρες- γωνίες του κάδρου.

    Το 3D έχει αποτύχει, ο απλός λαός δεν θέλει να φορέσει στολή (λες και θα πάει για κυνήγι) για να δει TV, νομίζω 2017 καμία εταιρία δεν έβγαλε 3D.


    To upscaling παίζει μεγάλο ρόλο γιατί ο κόσμος πλέον βλέπει IPTV, με ποιότητες ότι να ναι, εκεί δείχνουν και οι tv τα δόντια σου, πόσο θα μπορέσει να στρώσει την εικόνα, πόσο θα βελτιώσει lag , εκεί φαίνονται και τα HZ (true motion-motion flow).


    Μαύρο, άσπρο , αντίθεση ,χρώμα, hz ορίζουν την ποιότητα του panel , τα hz σαν νούμερα είναι στάνταρ , 24, 50, 60, το marketing παίζει με τα πολλαπλάσια τους και σου χτυπάει ένα 600 hz για να την ακούσεις , δηλ το refresh rate σε μια ταινία αμερικάνικη 60HZ θα είναι 10 φορές καλύτερο.

  • ναι αλλα η MLS το εξέλιξε περισσότερο.....αλλά το 4.4 android προϊστορικό :(


    ναι έτσι ειναι εκεί έριξα την έμφαση στο λογισμικό ΌΜΩΣ πλέον δεν χαραμίζεις την ποιότητα του panel καθόλουυ

    η sony εβγαζε android απο 43'' & πανω. στις 49 & 55 ολες οι εταιρειες έχουν τις ναυαρχίδες τους

    η philips βγάζει από 32'' & πάνω. εκει τα καλά μοντέλα με τα καλούδια είναι απο 43'' & πανω....


    clouding μπερδεψαμε τα μπουτια μας, νόμιζα οτι αναφερόσουν σε cloud

    προφανώς δεν σε απασχολεί καθόλου το λογισμικό & οι χρήσεις?

    ναι η άλλη λογική είπαμε ειναι να αλλάζεις κάθε μερικά έτη boxερακια android. αλλά δεν θα τα χεις ολα μαζι. γούστα ειναι αυτά.

    όμως όπως & να το κάνουμε ολες τις νεες tv τις χρυσοπληρώνεις για smart & ultra hd. δύσκολα βρίσκεις φτηνή ως tv tuner για monitor


    είδες & για το 3D καρασυμφωνούμε & μ'άρεσε πολύ ο τρόπος που το περιέγραψες δεν το χα σκεφτεί αυτό με τις απόκριες.....

    ΣΤΟΛΗ λέει :) :) καλοοοό


    το καλυτερότερο είναι να έχεις καλύτερο γκαρσόνι iptv με ανεβασμένη εικόνα στα καλά ξένα πακέτα

    τα ελληνικά ούτε συζήτηση. ρε δεν πα να χεις & upscaling.....έως 49αρα & πολύ είναι :(

    μιας & είπες iptv με android παίζεις καλύτερα & το iptv. τεσπα

    τα hertz που αναφέρεσαι είναι ψιλοαπάτη ψάχτο το ξανάγραψα

    μια τηλεόραση με καλή ποιότητα, 24p κλπ σύγχρονες τεχνολογίες δείχνει μια χαρά


    βλέπω ξέρεις για τα αμερικάνικα συστήματα....ωραία

    εδώ θα μαστε πάντα βήματα πίσω οπότε δεν θες & πολλα πολλά γιατί δεν υπάρχουν & κανάλια να δεις

    προσωπικά για παράδειγμα το ultra hd που μου προσφέρει ταινίες κατεβασμένες θα δώ μόνο, ή χρυσοπληρώνοντας google movies ή netflix που σιγά σιγά βάζουν & ελληνικούς υπότιτλους για τους μη γνώστες αγγλικών.

    δορυφορικά είναι ελάχιστα κανάλια ακόμα

    στην επίγεια ακόμα δεν έχουμε πάει σε full hd καλά καλά

    τόσα κανάλια ακόμα είναι σε 4:3

    καλό είναι που είστε ποιοτικοί & απαιτητικοί δεν αντιλέγω σε αυτό.....αλλά τι θα δείτε με τις συσκευές που διαθέτετε?;

  • Φυσικά και παίζει ρόλο το λειτουργικό, δεν θα μπορούσα να ανεχτώ κάποια μοντέλα LG, samsung που σέρνονται και sony προ android είχε βγάλει μοντέλα με πολύ βαρύ μενού.

    Απο φέτος θα έχουμε πτώση τιμών στις OLED QLED και θα ξεχάσουμε την καραμέλα με τα Hz. :)

  • Φυσικά και παίζει ρόλο το λειτουργικό, δεν θα μπορούσα να ανεχτώ κάποια μοντέλα LG, samsung που σέρνονται και sony προ android είχε βγάλει μοντέλα με πολύ βαρύ μενού.

    Απο φέτος θα έχουμε πτώση τιμών στις OLED QLED και θα ξεχάσουμε την καραμέλα με τα Hz. :)

    ναι ναι

    υπόψη sony & philips NON ANDROID......είναι χειρότερες (σε θέμα "εξυπνάδας) από sam & lg!!


    OLED έπεσαν ήδη, Qled δεν νομίζω ακόμα...τι θαχουν να δινουν premium μετά χεχεχε


    πάντως καλύτερα true motion να το λεγανε κλπ παρά HERTZ

    αδόκιμος ο όρος. στο είπε & ο medousa πιο επιστημονικά νωρίτερα. δίκια έχει ε

  • Σωστα τα είπε ο ηλεκτρολόγος, αλλά θα μιλούσε για Ευρώπη, μέχρι 60 φτάνουν τα HZ στον πλανήτη μας, πρακτικά ο πολλαπλασιασμός τον Hz βοηθάει στα fps και κάνει ποιο smouth την κίνηση, μια sony 50Hz και μια sony 100Ηz είναι ορατή διαφορά μεταξύ τους, έχω περάσει από 4 μοντέλα sony.

    Ημουν 50-60, 50-60, 100 και τώρα 1000, ότι ήταν να διορθωθεί αισθητά ήταν τα 100Hz, τα 1000 είναι μαρκετίστικο τέρμα :)

  • αχ φιλε μου μπλεκουμε την συχνοτητα δικτύου ... εσυ νομιζεις οτι οι Ευρωπαίοι ειναι χαζοι και δεν υπολογίζουνε τα πάντα

    αν νομιζεις οτι τα 110-130 στα 60Hz οτι ειναι οικονομικότερο ... δεν ειναι οι διατομές των αγωγων ειναι τετραπλάσιες και οι απώλειες μεταφοράς μεγαλύτερες αρα κατι ξέρουνε αυτοι ....

    και Αυτός που το ειπε δεν ειναι ηλεκτρολόγος ειναι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος με εξειδίκευση στους μικροεπεξεργαστές

  • Εγω είπα ότι υπάρχει και το 30/60 της Αμερικής, δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο , οι συχνότητες είναι στάνταρ και δεν γίνεται να αλλάξουν, σωστά το είπε ο καθηγητής, τα βίντεο μας έρχονται 60i-30p για Αμερική , 25p-50i για τον υπόλοιπο κόσμο και τα 24p κινηματογραφικό που ήρθε με το HD, αυτό που μας διαφημίζουν οι τηλεοράσεις είναι ότι θα πολλαπλασιάσουν το υπάρχον καρέ και θα μας δώσουν ποιο ρεαλιστική κίνηση, δηλ θα πάρει τα 25hz (fps) που έρχονται από ένα δορυφορικό κανάλι και σε μια tv 1000hz που είναι η tv μου, θα μου πολλαπλασιάσει το ίδιο καρέ 40 φορές, είπα και ποιο πάνω με τα 100hz έχουμε τετραπλασιασμό του καρέ και η διαφορά είναι αισθητή , με τον σαρανταπλασιασμό δεν βλέπω κάποια διαφορά , είναι απάτη μαρκετίστικη.

  • Για εικόνα στην tv λέγαμε , μάλλον εσύ λες για άλλο :S

  • φιλε Ζακυνθινε λες για το ρυθμό ανανέωσης καρέ (FPS) που με τα Ηz ειναι κατι αλλο

    ο καθηγητής ελεγε αλλο ...και θα ελεγε του χρόνου εδώ

    Ζακυνθινός είμαι ;:huh:


    Ναι ρε συ, εγώ μιλάω για τα Hz στην τηλεόραση που ουσιαστικά είναι το refresh rate.

  • από την αρχή στήριξα το ANDROID (linux based!) με βάση τη χρηστικότητα, το πλήθος των developers για APPs εντός & εκτός Google Play Store (.apk), αλλά & για την διασύνδεση έξυπνων κινητών//tablet//pc ~με~ έξυπνες τηλεοράσεις//box

    (((συσκευές αφής ~ συσκευές τηλεχειριστηρίου IR)))


    πλέον έχουμε:


    voda tv => android

    wind tv => android


    ote tv => SOON android


    ευχαριστώ λοιπόν για τα likes & να κοιτάτε ΜΠΡΟΣΤΑ εκεί στο μέλλον που έρχεται!! είναι έτοιμο για όποιον ξέρει τι να περιμένει........



    ο ΟΤΕ θα μπει & σε samsung TV λένε......

    αλλά οι υπόλοιπες απλές smart TV όπως LG, SONY κλπ δεν ξέρουμε αν θα το υποστηρίξουν

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!