περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 75,964 times. The last Post () by xristos1.

  • List Stable SatDreamGr 4 Images


    .........................................


    DREAMBOX Images



    dm500hd Download


    dm500hdv2 Download


    dm7020hd Download


    dm7020hdv2 Download


    dm8000 Download


    dm800se Download


    dm800sev2 Download



    .........................................


    ET Images



    et4x00 Download


    et5x00 Download


    et6x00 Download


    et7x00 Download


    et8000 Download


    et9x00 Download


    et10000
    Download


    .........................................


    Gigablue Images



    gbquadplus Download


    .........................................


    Ixuss Images



    ixussone Download


    ixusszero
    Download


    .........................................


    Edision Images



    osmega Download


    osmini Download


    osminiplus
    Download


    .........................................


    Octagon Images



    sf4008 Download


    .........................................


    VU+ Images



    vuduo Download


    vuduo2 Download


    vusolo Download


    vusolo2 Download


    vusolo4k Download


    vusolose Download


    vuultimo Download


    vuuno Download


    vuzero
    Download



    .........................................


    XP Images



    xp1000 Download




    .........................................

  • Λήψη DAB+ μέσω δορυφόρου σε Enigma2 δέκτες με SatDreamGr5

    Tο SatDreamGr πάντα πρωτοπορώντας, φέρνει ακόμα μία καινοτομία, εισάγοντας για πρώτη φορά στους δέκτες με Enigma2 τη λήψη των δορυφορικών εκπομπών που τροφοδοτούν τις επίγειες εκπομπές DAB/DAB+. Kαι κυρίως τα ραδιόφωνα της ΕΡΤ DAB+

    Code
    ERT DAB          (0xe000) 
    0 : Proto            (0xc041) Pri subch= 0 start=  0 CUs=136 PL=eep-2a bitrate=136 DAB+ 
    1 : Deytero          (0xc042) Pri subch= 1 start=136 CUs=136 PL=eep-2a bitrate=136 DAB+ 
    2 : Trito            (0xc043) Pri subch= 2 start=272 CUs=136 PL=eep-2a bitrate=136 DAB+ 
    3 : Era Sport        (0xc044) Pri subch= 3 start=408 CUs=128 PL=eep-2a bitrate=128 DAB+ 
    4 : Kosmos           (0xc045) Pri subch= 4 start=536 CUs=136 PL=eep-2a bitrate=136 DAB+ 
    5 : Voice Of Greece  (0xc046) Pri subch= 5 start=672 CUs= 96 PL=eep-2a bitrate=96 DAB+ 
    6 : Era 7            (0xc047) Pri subch= 6 start=768 CUs= 64 PL=eep-2a bitrate=64 DAB+

    47b281aca7c.jpg

    O οδηγός που δείχνει τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η λήψη και η από-ενσωμάτωση (decapsulation) αυτών των ραδιοφωνικών υπηρεσιών  ειναι εδω by mcelliot_g



    6d0b107c71d8f085b5e21f4f2.jpg

  • Χτες το δοκίμασα το image δεν με ενθουσίασε .

    Μου φάνηκε πιο αργός ο δέκτης στις αλλαγές ,αλλά και στο άνοιγμα των καναλιών .

    Και η ποιότητα εικόνας μου φάνηκε υποδεέστερη , μπορεί όμως να έφταιγαν για αυτό τα skin που δοκίμασα .

  • Ο καθες έχει την άποψη του και την προτίμηση του ... Από ότι γνωρίζω η νυ δεν υποστηρίζεται από αυτό το image , και που βγάζουν για τα vu είναι από απαίτηση κάποιων χρηστών για τις παραπάνω δυνατότητες και καινοτομίες που έχει , συν ακόμα και την παρότρυνση από το ίδιο το BH για μετάβαση στο satdream λογω πχ κανάλια t2mi

  • Είναι θέμα δηλαδή μη σωστής υποστήριξης ;

    Δεν είμαι ειδικός στους linux ,αυτό που είδα χτες που παιδεύτηκα με αυτό το image μεταφέρω .

    Μπορεί να μην ήξερα τι να ρυθμίσω .

  • Είναι θέμα δηλαδή μη σωστής υποστήριξης ;

    Δεν είμαι ειδικός στους linux ,αυτό που είδα χτες που παιδεύτηκα με αυτό το image μεταφέρω .

    Μπορεί να μην ήξερα τι να ρυθμίσω .

    Αν έχεις συνηθίσει με ali είναι η νύχτα με την ημέρα αλλά είναι και κάποια θέματα με drivers στα vu γιατι έχουνε αρχίσει να υιοθετούν παρόμοια τακτική όπως τα dreamboχ

  • Εχει add biss caid ειδικά για την ΕΡΤ από 3°Ε για να παίζει με όλα τα cam , ήταν οι πρώτοι που βάλανε radio fm dab+ στο enigma με chip rtl2832 ,καθώς και πρώτοι που ασχολήθηκαν με την από-ενσωμάτωση (decapsulation) T2MI στο enigma και τωρα τελευταία είχαμε την από-ενσωμάτωση (decapsulation) dab+ από δορυφόρο ή επίγεια λήψη για το enigma .

    Πάντα το satdream καινοτομεί με νέα πράγματα και μετά ακολουθουν και οι υπόλοιποι

  • περα απο τις καινοτομιες και τα διαφορα προσθετα (τα οποια ισως και να μην χρειαζονται σε ολους,αλλα δεν μπορεις να τα θεωρησεις και αμελητεα) το μεγαλο πλεονεκτημα του satdreamgr (και του image και της ομαδας),δυστυχως δεν φαινεται αμεσα. αυτο ειναι ενα διαρκες και ξεχωριστο support που υπαρχει ξεχωριστα στον καθε δεκτη (και οχι ολα σε εναν κουβα και οτι παιζει στον καθε δεκτη), καθως επισης και ενα support στο προβλημα του καθε χρηστη ξεχωριστα (οπως μπορεις να βρεις και σε πολλα νηματα και εδω μεσα).


    σε καθε περιπτωση ομως,υπαρχουν παντα και προβληματα που η λυση θα πρεπει να ερθει απο την μαμα εταιρια (πχ ixuss, octagon, sf4008).

    τωρα,για τον vu zero 4k,δεν το εχω δει καν σε λειτουργεια,δεν το εχω χρησιμοποιησει δεν ξερω τι ειναι. (τον εχει ο medousa89 ομως,οποτε υπαρχει αξιοπιστη πηγη αναφορας).

    απο εμπειρια παντως,ειναι πολλες οι φορες που οι δεκτες βγαινουν "ανετοιμοι" στην αγορα. αλλες φορες τα προβληματα διορθωνονται,αλλες οχι.


    ως προς τις διαπιστωσεις σου...

    1)για τον δεκτη σου δε θα παρω ορκο (μια και οπως ειπα δεν τον εχω), αλλα σε 8-10 δεκτες που εχω κανει δοκιμες, το satdream ειναι πιο γρηγορο και απο atv και απο openvix και απο πολλα αλλα, δεν ξερω απο blackhole,η οποια ομως ασχολειται μονο με vu+.

    2) για το ποσο γρηγορα ανοιγουν τα καναλια... απο την στιγμη που χρησιμοποιουνται κοινα emu... και εδω νομιζω οτι δεν θα πρεπει να υπαρχει διαφορα.

    3) η ποιοτητα της εικονας,αρχικα δεν μπορει να επηρεαστει απο image και απο skin. ιδιος επεξεργαστης,ιδιος δεκτης =ιδια εικονα.

    ομως υπαρχει περιπτωση να υπαρχει θεμα των drivers,το οποιο να μην γινεται εμφανες με την χρηση καποιου επιπλεων προσθετου (το οποιο ισως και να υπαρχει προεγκατεστημενο σε αλλο image). οποτε,κανε μια δοκιμη να κατεβασεις/ενεργοποιησεις το autoresolution plugin και ξαναριξε μια ματια.

  • Αυτό το image εχει δυνατότητα με ενα πρόσθετο να παίξει youtube?

    μιλάω για το youtube που εχω στο κινητό μου (android)με τους κωδικούς μου στο gmail.

  • το εχεις δει να δουλευει κανονικα σε καποιο αλλο image?


    αυτο το image δουλευει κανονικα το youtube του taapat που θα κατεβασεις μεσα απο το feed...

  • Πολύ κατατοπιστικός .

    3)Επειδή έχω ένα "κόλλημα" με την ποιότητα εικόνας και το παρατηρώ προσεκτικά , βλέπω διαφορές από skin σε skin.Τα "βαρια" skin που έχουν πολλά κόλπα, έχουν χειρότερη ποιότητα (σύμφωνα με αυτά που βλέπω).Από image σε image για να είμαι σίγουρος για να μιλήσω για διαφορές θα πρέπει να έχουν το ίδιο skin και να πετύχεις το ίδιο προγραμμα .Aλλά μπορεί να ισχύει και αυτό που λες με τα plugin.

    2 & 1)Για αυτό μετέφερα αυτά που είδα , δεν αποκλείω με κάποια ρύθμιση που δεν έκανα να αλλάζουν/ανοίγουν όπως τα άλλα image.

    Mπορεί και να έχω αυτά τα θέματα επειδή ο VU+ Uno 4K SE είναι σχετικά νέο μοντέλο .

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!