Edision PRIMO IP S2 H.265 HEVC MultiStream

There are 290 replies in this Thread which was already clicked 36,391 times. The last Post () by gyorgos77.

  • 07bf9e590c766d4f39b13.jpg


    Ο δορυφορικός δέκτης PRIMO IP S2 H.265 HEVC, αποτελεί την νέα πρόταση της EDISION μη ENIGMA2. Συνδυάζει όλα τα σύγχρονα τεχνικά χαρακτηριστικά για να σας παρέχει απολαυστική χρήση των αναβαθμισμένων λειτουργιών του και μέσω της χρήσης του νέου 2-σε-1 τηλεχειριστηρίου EDISION UNIVERSAL 1, το οποίο περιλαμβάνεται στην συσκευασία. Ο PRIMO IP S2 υποστηρίζει Multi Stream T2MI, Blind Scan & Web Interface με FTP. Επιπλέον, σας παρέχει πολλά συναρπαστικά Apps, όπως YouTube, Stalker TV, Xtream IPTV, Weather Forecast και Internet Radio! Κάντε το δικό σας και απολαύστε ξένοιαστα όλα αυτά, μαζί με την ολοκληρωμένη ποιότητα, εγγύηση και υποστήριξη της EDISION!


    Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

    - Τύπος: ψηφιακός Δορυφορικός δέκτης DVB-S2, με υποστήριξη Μulti Stream

    - Αποκωδικοποίηση Full HD H.265 HEVC

    - 1 x Tuner DVB-S2 με υποστήριξη Blind Scan

    - Multi Stream T2MI Support

    - Λειτουργικό σύστημα Linux

    - Επεξεργαστής 600 MHz

    - Μνήμη 128MB RAM & Flash

    - Αναλύσεις εικόνας: 1080p60Hz, 1080p50Hz, 1080i60Hz, 1080i50Hz, 720p60Hz, 720p50Hz, 576p50Hz, 576i50Hz, 480i60Hz

    - Multimedia Player: MP3/JPEG/BMP/AVI/DivX/VOB/MKV & Xvid

    - DLNA Player Support

    - Web Interface & FTP

    - E2 Λίστα καναλιών

    - Μνήμη 15000 καναλιών TV & Radio

    - Επεξεργασία λίστας Αγαπημένων

    - Αλλαγή καναλιού σε λιγότερο απο 1 δευτερόπλεπτο

    - Έγχρωμο, πολυγλωσσικο On-Screen Display

    - EDIVISION Ηλεκτρονικός Οδηγός Προγράμματος

    - DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS και Unicable

    - Θύρα Ethernet 10/100Mbps

    - Αναμονή χαμηλής κατανάλωσης, λιγότερο απο 0.5 Watt

    - Θύρες: LNB IN, SPDIF, LAN, HD OUT, SCART, 2x USB, IR in, RS232, DC 12V

    - Πλήκτρα στην πρόσοψη: Power (Ενεργοποίηση/Απεργοποίηση), Channel -/+ (Αλλαγή καναλιού)

    - Οθόνη LED Display

    - Υποστήριξη USB Wi-Fi

    - Αναγνώστης Smartcard

    - Αναβάθμιση λογισμικού μέσω USB & HTTP

    Apps:

    - YouTube

    - Stalker TV

    - Xtream IPTV

    - Weather Forecast

    - DLNA

    - Internet Radio

    Εμπρόσθια πλευρά:

    - Φωτεινές ενδείξεις LED (Αναμονή-Standby, Εγγραφή-Recording)

    - Πλήκτρα: Power (Ενεργοποίηση/Απεργοποίηση), Channel -/+ (Αλλαγή καναλιού)

    - 1 x υποδοχή Smartcard

    Πλαϊνές πλευρές:

    - 2 x USB 2.0

    - 1 x jack to RS232

    - 1 x jack to IR

    Οπίσθια πλευρά:

    - Είσοδος Sat-IF: 1x φις F θηλυκό.

    - Σύνδεση με TV: 1x HDMI, 1x Scart

    - Έξοδος Video (ψηφιακή): 1x HDMI

    - Έξοδος Video (αναλογική): 1x Scart

    - Έξοδος Audio (αναλογική): Standard optical (S/PDIF)

    - 1 x υποδοχή Ethernet

    - 1 x είσοδος DC (για το εξωτερικό εργοστασιακό τροφοδοτικο)

    Περιεχόμενα Συσκευασίας:

    - EDISION UNIVERSAL 1 τηλεχειριστήριο

    - Εξωτερικό τροφοδοτικό 12v

    - Καλώδιο Jack σε IR

    - Εγχειρίδιο εκκίνησης EN/DE/GR

    - 2 x "ΑΑΑ" μπαταρίες

    Γενικά

    - Διαστάσεις: (Π x Υ x Μ): 145x35x120 (χιλιοστά)

    - Βάρος: 0,5 κιλά

    - Χρώμα: μαύρο

    - Εγγύηση: 2 χρόνια

    Primo_IP_S2_05.jpg

    Primo_IP_S2_04.jpg

  • ειναι μη enigma οπως και τα αλλα( nano κτλ), ειναι low cost και με τα 65€ που εχει μια χαρα του ειναι τα 6000 ....που μαλλον η χρήση του θα ειναι για αλλον λογο προς 39Ε ;)

  • Πολύ μικρή χωρητικότητα (μνήμη) για κανάλια...μονο 6000

    Με 3-4 δορυφόρους πλήρης αναζήτησης πάει γέμισε...:thumbdown:

    φίλε Απόστολε

    αφού είσαι από τους τυχερούς να διαθέτεις αρκετούς δορυφόρους όπως εγώ, τότε προφανως θα γνωρίζεις ότι πάρα πολλά κανάλια πλέον ΔΕΝ ανοίγουν με κανέναν τρόπο

    συνεπώς σβήνεις από τους δορυφόρους σου αυτά που δεν πρόκειται να ανοίξουν στο προσεχές μέλλον ίσως και ποτέ ξανά & καθάρισες!

    τέλος ο δέκτης αυτός βγήκε & απευθύνεται για την ελληνική αγορά FREESAT για τα ΕΡΤ 39east όπως ίσως θα κατάλαβες (συμφωνώ με τον Θοδωρή)

    συνεπώς τον κατασκευαστή δεν τον νοιάζει/ενδιαφέρει εάν εγώ ή εσύ βάλουμε 4 ή 8 δορυφόρους

    ευελπιστώ να σε κάλυψα στην απορία σου.


    *το ac3 είναι απ'τα πιο δυσκολάκια να βρεις γενικότερα στο χώρο όντως μεγάλο αβαντάζ

    θα τον προτείνω σε όλους τους δικούς μου που είναι σε περιοχές που η digea/ert ονομάζει λευκές και τους έχουμε βάλει free sat

    είχαν πάρει nano piccollo piccollino.


    65 ευρά δεν είναι τίποτα μπροστά στο αίσχος που λέγεται ΕΡΤ που παίρνει συνδρομή μέσω ΔΕΗ από ανθρώπους σε περιοχές που ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΗΜΑ ΕΡΤ!!!

    προτιμότερο καλυτερα για αυτά να γκρινιάζετε και όχι για μνήμες χωρητικότητες καναλιών συμπατριώτη Απόστολε......

  • το θεμα με τα καναλια,πιστευω οτι μπορει να λυθει σε μια επομενη αναβαθμιση (εδω πιο παλια γινοταν σε μη linux δεκτες).

    τωρα για αμεσα... astra k hotbird εχουν αρκετα καναλια,ισως κι ο turksat πλεον. οι υπολοιποι,οχι. οποτε με μια λιγο πιο προσεκτικη διαχειριση στο τι φορτωνουμε,δε νομιζω να υπαρχει και προβλημα (απλα δε φορτωνουμε τα παντα απο παντου,αλλα οτι νομιζουμε οτι μας χρειαζεται).

    και φυσικα,παντα σε καθε δεκτη,υπαρχουν πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα. ο δεκτης δεν βγηκε για να αντικαταστησει τους enigma (o nino πωλειται παραλληλα),αλλα για αλλο κοινο...(multistream ληψεις κλπ...)

  • και το multistream βγήκε για να πουλήσουν δέκτες οι κατασκευαστές........

    γκρρρρ

  • Καλημέρα στην παρέα. Μερικές ερωτήσεις-σκέψεις και απο εμένα.

    Στα χαραχτηριστικά του συγκεκριμένου δέκτη αναφέρονται τα εξείς....

    Apps
    - YouTube
    - Stalker TV
    - Xtream IPTV
    - Weather Forecast
    - DLNA
    - Internet Radio


    -Αυτά υπάρχει περίπτωση να διαγραφούν απο τον δέκτη -ούτος ώστε να ελεθερωθεί μνήμη στό box ???

    -Ενα άλλο που σκέφτομαι είναι να το κάνεις δίκτυο -server-client ,και ούτε κλ@δια να έχει -για ακόμη καλύτερη διαχείρηση !!

    -Εάν έπερνα ένα τέτοιο box δέν θα σκανάριζα για παράδειγμα στης 7E το FOX SPORT EUROPE -δεν έχει κατα την αποψή μου

    κάτι το ενδιαφέρον σε αθλητικά !!!! Φυσικά όπως είπαν και οι προλαλείσαντες με μια σωστή διαχείρηση θα δουλέψει

    -θέλω να πιστεύω πώς απο το ευρωπαικό φάσμα που έχει περίπου 45 δορυφόρους αν στοχευμένα κατεβάσεις 150 -200 κανάλια

    θα δουλέψει το box ......εδώ θέλω την εμπειρία σας.

    -Εμένα βασικά με ενδιαφέρει το multistream (για να βοηθήσω την κουβέντα έχω vusolo και κάνω άνετα την δουλειά μου ως τώρα)

    -θα μου προτείνατε το συγκεκριμένο box ή κάποιο άλλο ώς 100-120 ευρώ ???

    Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για οποιαδήποτε απαντησή σας ...


    Της καλημέρες μου σε όλους

  • και το multistream βγήκε για να πουλήσουν δέκτες οι κατασκευαστές........

    Δεν νομίζω οτι το multistream βγήκε για να πουλήσουν δέκτες οι κατασκευαστές,

    αλλα είναι ενας τρόπος αναμετάδωσης ,για τούς επιγιους αναμεταδώτες,και να

    αποφύγουν τα διάφορα lizens scrabling πού πρέπει να πληρώνουν γι αυτά.

    Μέ λίγα λόγια,δεν θέλουν να τούς ''βλέπουμε'',λόγο πνευματικών δικαιωμάτων

    κτλ..κτλ..κτλ..

    Τώρα,εάν οι κατασκευαστές ,Δορυφορικών Δεκτών,βάλανε στόχο .να εκμεταλευτούν

    την κατάσταση,βγάζοντας τέτοιους Δέκτες.....αυτό ειναι αλλο ''καπέλο''.

    Να μην ξεχναμε,ότι ,ανα πάσα στιγμή,μπορούν να αλάξουν τά παράμετρα...και

    απο T2MI >T2MIX...........ACM>ACM2........VCM>VCM2X.....

    Επίσης όπως ακόμη δεν είναι σίγουρο,ποιο θα επικρατησει το DVB-S2X η το NS3;;;;;;;;

  • licence scrambling νομίζω είναι.....ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει τον όρο


    συμπολίτη ενημερωμένος είσαι χαίρομαι γι'αυτό & σωστά τα όσα λες & τα γνωρίζω να σου επισημάνω γι'αυτό δεν διαφωνώ.

    ΑΛΛΑ δεν πρέπει να παραγνωρίζεις επιπρόσθετα (κι επιμένω σε αυτό) ότι 2ος ή 3ος λόγος (βάλτον σε όποια θέση θες εσύ) είναι

    για να βγάλουν λεφτά και αυτοί, γιατί όλα γι'αυτά γίνονται πάντα


    1 απλό επιχείρημα. αναλογίσου βαλκάνια και γύρω γύρω πόσα πακέτα δεν μοιράζονται πλεον στο cs

    οι εμπορικοί δέκτες (μη εταιρικοί/των παρόχων) πωλούνται και γι'αυτά! δες επίσης πόσα ξεπούλησαν όσοι παίζουν τα biss για ert digea εδώ που ακόμα και τώρα υπάρχουν περιοχές χωρίς κάλυψη επίγειας ψηφιακής!!! στο λέω μετα λόγου γνώσεως

    από όταν σταμάτησε το όλο κόλπο με γοβα cs πόσοι κατάργησαν τη δορυφορική?? πάρα πολλοί που ξέρω....

    άρα τι θα βγαζαν αν δεν? ;)

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ? Γι'αυτό δεν υπάρχει κι 1 εργαλείο που να τα κάνει και να τα παίζει ΟΛΑ :( είναι και θέμα του βρωμερού marketing


    τώρα αν δεν θέλουν να τους "βλέπει" ο φορολογούμενος πολίτης που δεν έχει επίγεια ψηφιακά στο χωριουδάκι ή το νησάκι......τότε ας κάνουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τη freesat, βλέπε πολιτισμούς της Αγγλίας & Γαλλίας!!


    συνυπολόγισε ότι όλα είναι 1 σύμπλεγμα εταιρειών & αμοιβαίων συμφερόντων

    από τον εξοπλισμό που "τραβάει" το οπτικοακουστικό θέαμα, τους δορυφόρους & τα links αναμετάδοσης, τον εξοπλισμό λήψης (κάτοπτρα/κεραίες) έως τον εξοπλισμό αποκωδικοποίησης & αποκρυπτογράφησης

    που διαφωνείς με αυτό? νομίζεις ότι κατά ανάγκη τεχνική & μόνο τα κάνουν όλα?


    τέλος έχω πολλές μπανανόφλουδες δέκτες να σου απαριθμήσω από επίγειους δορυφορικούς έως iptv δέκτες/box

    που καθόλου δεν τους ένοιαξε. τέλος πάντων

  • Συμφωνώ απολύτως,αν δεν υπηρχε η ''πειρατεία'',η Δορυφορική θα ηταν πεθαμένη.

    Οπως ακρηβώς με τού Η.Υ. ,όπως γραφτηκε καποτε ένα αρθρο σε μια ΧΧΧΧΧΧΧΧ,

    εαν ο απλως χρήστης,επρεπε να πληρώσει,για κάθε προγραμμα τα δικαιώματα για

    να τα εγκαταστησει στον Η.Υ. του,τότε απλώς..κανείς δεν θα αγοραζε Η.Υ.

    licence scrambling =δικαιωματα κωδικοποιησης

    • Official Post

    :)


    Αν έχεις μέσα το αρχικό S/W (μητρικό) σιγουρα δεν θα βρεις τιποτα, πας ΕΔΩ κατεβαζεις το τελευταίο s/w το ρίχνεις στον δέκτη και θα εμφανιστούν αυτά που θέλεις;)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!