Edision PRIMO IP S2 H.265 HEVC MultiStream

There are 290 replies in this Thread which was already clicked 36,313 times. The last Post () by gyorgos77.

  • να εξηγήσουμε καποια πραγματα κανονικα αυτα δεν ανοίγουνε ή δεν κατεβαίνουνε με τον συμβατικο τροπο . Για αυτα χρειάζονται πολλοι παραγοντες για να εχεις το τελικο αποτελεσμα , οπως ειναι η lamedb το astra sm μαζι με abertis script τα οποια υπαρχουν ηδη στον κωδικα του δεκτη (κληροδότημα απο το enigma2 ) .

    Εσυ βλεπεις μονο το tunning που κανει ...δεν ξερουμε με τα υπολοιπα τι γινετε ή αν εχεις αλλαξει κατι μεσα που να του δημιουργεί πρόβλημα...

    με τα κλειδια ειναι μονο για το τελικό αποτέλεσμα

  • Πράγματι υπάρχει παραξενιά και είναι μπελαλίδικο να πιάσεις τα Abertis.


    Τα έχω πιάσει πριν από κάτι μήνες, αλλά δεν τα βλέπω πλέον γιατί δεν γυρίζω την κεραία τόσο δυτικά γιατί κλωτσάει το μοτέρ μετά

    από τόσα χρόνια χρήσης.

    Τα έπιανα με άλλο τρόπο, βάζοντας μια 60άρα στο μπαλκόνι πάνω σε καρέκλα και την μάζευα κάθε τόσο, αλλά κάποια στιγμή βαρέθηκα

    (άσε που έπιασαν τα κρύα).


    Πρέπει να πας THCAM και να βάλεις τα ΣΩΣΤΑ κλειδιά χειροκίνητα, να κάνεις σάρωση κάθε αναμεταδότη χωριστά και επανεκκινήσεις.

    Όταν τα πιάσεις μπορείς να γυρίσεις σε Oscam χωρίς να χρειαστεί να τα βάλεις κάπου αλλού.


    Για να μην παιδεύεσαι, οι συχνότητες που έχουν σωστά κλειδιά (δεν ξέρω εν τω μεταξύ αν άλλαξε κάτι) είναι οι εξής:


    11342 H (Abertis 3301 έως 3307)

    11653 H (Abertis 1301, 1303)

    12631 V (Abertis 1001 έως 1003)

    12671 V (Abertis 1006)

    1. Code
    2. 1.04.62
    3. - Multistream T2MI Support
    4. 40°E (Russian FTA channels)
    5. 39°E (Bulgarian FTA channels)
    6. 19,2°E
    7. 16°E
    8. 7°E
    9. 5°E (Ukranian FTA channels)
    10. 5°W (Italian & French FTA channels)
    11. 12,5°W (Italian FTA channels)
    12. 30°W (Spanish FTA channels)


    also 21.6 E multistreams morroco fta channels:thumbup::thumbup::thumbup:

  • Το bisskey που έδωσε ο medousa89 περιέχει τα σωστά κλειδιά για τις 4 συχνότητες που σου έδωσα (πιθανόν και για τις υπόλοιπες - θα αναγκαστώ

    να ξαναβγάλω την κεραία στο μπαλκόνι μου φαίνεται).


    Είχα δοκιμάσει να τα βάλω στο softcam.key αλλά δεν λειτούργησαν. Δοκίμασε να τα βάλεις στο THCAM χειροκίνητα και να κάνεις backup σε

    φλασάκι. Θα δουλεύουν και στο oscam χωρίς να είναι στο softcam.key.


    Θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις επανεκκίνηση σε κάθε σάρωση TP, γιατί αν θυμάμαι καλά, αν σαρώσεις δύο TP συνεχόμενα θα χάσεις και

    αυτά που βρήκες στη πρώτη σάρωση.

  • παιδια ανακεφαλαιωνω εξελιξεις πανω στις παρατηρησεις σας

    λοιπον καταφερα επιτελους να κλειδωσω τις 2 συχνοτητες 12671v 12631 v να κατεβασω τα καναλια στο δεκτη και να τα ανοιξω ανετα και πλεον ειμαστε σε αυτο το σημειο οκ

    αρα δουλευουν πραγματι και το επιβεβαιωνω πια

    οπως το φανταστικα και το υπονοησατε θελει πρωτα τα σωστα κλειδια περασμενα στο thcam για να επιτρεψει να αποθηκευτουν αλλιως αρνειται!

    για να περασω το αρχειο με τα κλειδια που εδωσε ο medousa89 και εδωσε την πολυτιμη συμβουλη του ο φιλος giorbak απλα εκανα συγχωνευση αυτου με το αρχειο biss απο το γενικο backup του δεκτη και το ξαναπερασα απο το μενου επανεισαγωγης δεδομενων ,αλλιως δεν γινεται παρα μονο με την χειροκινητη αργη και επιπονη διαδικασια στο τηλεκοντρολ

    ωστοσο απο αυτες λειπει το mux stream 8005 sid 1005 που δεν αποθηκευεται

    https://www.flysat.com/abertisdtt.php



    ειναι προφανες οτι τα κλειδια που εδωσε για αυτο συγκεκριμενα δεν ειναι σωστα οποτε ετσι επαληθευεται και η υποψια παραπανω γιατι δεν αποθηκευονται τα καναλια γενικως


    η 11653 και η 11342 δεν κλειδωνουν επαρκες σημα σε μενα με 1μ αττικη ,δεν ξερω αν ειναι γενικο η μονο στη δικη μου εγκατασταση lnb κλπ


    αντιθετα εχω δυνατο σχετικα σημα στις 11222 12548 ομως τα κλειιδια δεν ειναι σωστα για να γινει αποθηκευση

    βλεπω στις φωτογραφιες απο το προηγουμενο ποστ με ληψεις του δεκτη οτι η συχνοτητα 11222 ανοιγει επομενως πρεπει να υπαρχουν κλειδια για αυτη διαφορετικα

    αρα ισως χρειαζομαστε καποιες διορθωσεις με το αρχειο των κλειδιων για να ανοιξουν και αλλες οπως αυτες που αναφερω παραπανω και εχω σημα αρκετο


    ευχαριστω τον medousa89 για την καθοδηγηση και τον giorbak που διχως τις παρατηρησεις του δεν θα εβρισκα το κομματι που συμπληρωνει το παζλ !


    μια αναφορα ληψης σηματος στις συχνοτητες αυτες θα ηταν χρησιμη καθως και καθε βοηθεια στα κλειδια για τις υπολοιπες συχνοτητες + το stream απο 12671 θα ηταν πολυτιμη ωστε να ολοκληρωθει το ανοιγμα τους





  • Πριν λίγο που δοκίμασα με 60cm στη καρέκλα από Βόλο είχα σήμα στη 11342 με κανάλια αλλά όχι στην 11653 (παλαιότερα είχα).


    Για να το πούμε απλά για κάποιον που δυσκολεύεται να βάλει τα κλειδιά, θα πρέπει να πάει Menu / Installation / Backup & recovery /

    Settings export to USB / Biss key (OK για επιλογή) και Start (πράσινο).

    Κατεβάζει δύο αρχεία: biss_key (δυαδικό που δεν μας ενδιαφέρει) και bisskey το οποίο μετονομάζουμε σε bisskey.key το οποίο

    ανοίγουμε και προσθέτουμε στο τέλος τα κλειδιά του abertis.

    Το βάζουμε χύμα σε ένα στικάκι και πηγαίνουμε Menu / Conditional Access / THCAM / CA Key Editor και πατάμε το πλήκτρο 1 (USB import).


    Έτσι έχουμε full την προηγούμενη λίστα Biss + τα Abertis.

  • Πράγματι τα κλειδιά του enigma1969 με αυτά που μας έδωσε ο medousa89 ταιριάζουν μόνο στις 4 συχνότητες που κατεβάζουν

    κανάλια. Στις υπόλοιπες είναι διαφορετικά.


    Δυστυχώς δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί μάζεψα την κεραία (για την ακρίβεια την αποσυναρμολόγησα) και θα περιμένουμε νέα

    από τις δικές σου δοκιμές.

  • γεια χαρα ,τα κλειδια αυτα ειναι πιο ενημερωμενα και απο search που εκανα δουλευουν σε επιπλεον απο τις 4 συχνοτητες!

    εκτος απο 2-3 συχνοτητες που δεν εχω σημα τα αλλα κλειδωσαν εστω και οριακα σημα και ανοιξαν !




    αυριο το πρωι αν επιτρεψει ο καιρος θα ψαξω μια δυο ακομη που ειναι οριακες για να επαληθευσω το επικαιροποιημενο softcam

  • Αυτό είναι ευχάριστο, βλέπω να ξαναβγάζω την κεραία.


    Όσον αφορά την ερώτηση που έκανες στο post #116 σε περίπτωση που ο δέκτης κουτσαίνει ή τον έχεις φορτώσει με σκουπίδια

    κάνε μια καθαρή εγκατάσταση ως εξής:


    - Πρώτα κάνε ένα full backup του firmware.

    - Σε ένα στικάκι βάλε το τελευταίο λογισμικό που κατέβασες (απαραίτητα στη ρίζα).

    - Βγάλε το τροφοδοτικό από την πρίζα.

    - Τοποθέτησε το στικάκι σε μια θύρα USB του δέκτη.

    - Σύνδεσε το τροφοδοτικό στη πρίζα και ταυτόχρονα πάτα το κουμπί "POWER" στη πρόσοψη του δέκτη.

    θα ανάψει η ένδειξη "boot" και θα αλλάξει σε "UPG".

    - Μετά το λογότυπο θα εμφανιστεί στην οθόνη το μενού "Firmware Update".

    - Πάτησε το κόκκινο κουμπί, επίλεξε το firmware και πάτησε OK.

    - Πάτησε Yes και θα γίνει καθαρή εγκατάσταση και επανεκκίνηση.

    - Από το backup που έκανες επαναφέρεις ότι σε ενδιαφέρει (ρυθμίσεις, κανάλια, κλπ).

  • ευχαριστω ,πολυ χρησιμες οι οδηγιες αυτες,μιας και το φερε η κουβεντα να ρωτησω και πως μπορουμε να σβησουμε ολα τα καναλια ενος μονο δορυφορου διχως να διαγραφει απο την λιστα με τις ρυθμισεις κεραιας:

    δηλαδη θελω να κανω καθαρη αναζητηση π.χ 13 μοιρες ,οπως στους κλασικους ενιγμα2 υπαρχει η επιλογη για σκαναρισμα με διαγραφη καναλιων πριν γινει,υπαρχει κατι αναλογο στο δεκτη;

  • Πήγαινε Menu / Channels editor / Delete satellite επίλεξε τον δορυφόρο που σε ενδιαφέρει και πάτα το κόκκινο κουμπί.

    Θα διαγραφούν όλα τα κανάλια του δορυφόρου αυτού και φυσικά θα εξαφανιστεί από τη λίστα αφού πλέον δεν θα έχει κανάλια.


    Ο δορυφόρος όμως και οι αναμεταδότες του παραμένουν για να κάνεις νέα σάρωση.


    Αν έχεις αμφιβολία - που σίγουρα θα έχεις - κάνε πρώτα ένα backup, αν πάει κάτι στραβά.

  • σε ευχαριστω πραγματι ετσι εγινε με το δορυφορο ,την επιλογη την ειχα δει αλλα απεφυγα να την χρησιμοποιησω γιατι ειχα την εντυπωση οτι θα χαθουν μαζι και settings απο δορυφορους επειδη εμοιαζε με την διπλανη απο το μενου για διαγραφη καναλιων που σβηνει ολες τις λιστες ολων των δορυφορων με μιας χωρις προειδοποιηση!

    μαλλον θα δοκιμασω καθαρη εγκατασταση οπως προτεινεις στο #133 γιατι εχω και ενα σπαστικο θεμα με τη λιστα favorites καναλιων που συνεχως για καποιο ακατανοητο λογο χανεται ο φτιαγμενος φακελος με τα καναλια και τον διαγραφει τυχαια ο δεκτης

    Edited once, last by lakipap ().

  • Έβαλα την κεραία και πράγματι όλες οι συχνότητες κατεβάζουν κανάλια εκτός από την 11653 που δεν έχω σήμα.


    Κάτι που παρατήρησα, αν είσαι σε oscam και κάνεις ζάπινγκ από ένα κανάλι του ίδιου ή άλλου δορυφόρου σε κανάλι aberis,

    αυτό δεν παίζει και πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση του δέκτη. Δεν συμβαίνει το ίδιο όταν είσαι σε thcam.


    Πέρασα τα κλειδιά και στο SoftCam.Key αλλά δεν έγινε τίποτα.


    Edit.

    Δεν πρόλαβε να στεγνώσει το μελάνι και το άτιμο το μηχάνημα με διέψευσε. Τώρα δουλεύει και με oscam.

    Τέλος πάντων, δεν θα ασχοληθώ άλλο, θα βγάλω την κεραία.


    Edit 2.

    Τα παραπάνω ισχύουν όταν αλλάζεις από multistream σε abertis.

    Edited 2 times, last by giorbak ().

  • Έχω περάσει -μόνο- 6 χρόνια στο σπορ. Πέρασα τα 4 με Piccollo 3in1 και τα δύο με Piccollino Led. Αυτούς τους δύο δέκτες τους ξέρω.

    Ήθελα να λύσω δύο θέματα: α. Να ξεφύγω από softcamkey.bin και να πάω σε softcam.key, που βλεπεις τι κάνεις και

    β. Να δω τα πλήρη πακέτα των Ιταλικών και Γαλλικών ελεύθερων καναλιών (multistream). Σκεπτόμουνα Ε2, αλλά με δεύτερη σκέψη (που η συνέχεια θα μου δείξει αν βγει σωστή) και επειδή δεν πρόβλεπα να αλλάζω images και γενικά πειράματα, αφού μελέτησα λίγο αυτό το νήμα και είδα και την τσέπη μου, κατέληξα στον Primo. Έχω πιάτο 1.20 και μοτέρ. Αυτά για την ιστορία,


    Παρέλαβα τον Primo μερικές μέρες πριν, τον άνοιξα σήμερα. Έκανα upgrade, πέρασα μέσα το oscam-gx και το τελευταίο softcam.key του enigma1969 (ευχαριστώ φίλε, με βοηθάς αρκετό καιρό με το προσεγμένο πακέτο), 'αλλαξα και attributes σε 755 στα αρχεία oscam-gx & oscam.server (με το dcc - πρώτη μου φορά).


    Πρόβλημα: δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο medousa89 (και εδώ ευχαριστώ, σε παρακολουθώ που βοηθάς ασταμάτητα) κάπου παραπάνω

    "και δωσε δικαωματα 755 (φυσικα τις γραμμες στο oscam.server) για την cccam και newcam".

    Όσο ξέρω, attributes έχουν τα αρχεία, στο linux έχουν και οι γραμμές μέσα σε αρχείο? Ξαναλέω, δεν ξέρω και ρωτάω - μη νομίσει κανένας πως το κάνω θέμα.


    Πρόβλημα 2ο: χρησιμοποιόντας το Piccollino, όπου τους έβαλα σε σειρά, έχω βάλει στο μοτέρ σε μια σειρά τους δορυφόρους από ανατολή προς δύση, με πρώτο τον κοντινότερο στον Νότο. Το lnb στο μοτέρ είναι διπλό και θα πηγαίνει η μία γραμμή στο Piccollino και η άλλη στο Primo. Τώρα, ψάχνω στο Primo, πως αλλάζουν σειρά οι δορυφόροι (για να είναι ίδια θέση με τον άλλο δέκτη) και δεν το βρίσκω. Όποιος ξέρει να βοηθήσει με υποχρεώνει.


    Ευχαριστώ

    Γιάννης Σ

  • Στο oscam.server δεν δινει δικαιώματα επιπλέον μόνο ότι ειναι εκτελέσιμο πx To binary του oscam
    Και ούτε δίνουμε σε συγκεκριμένες γραμμές μέσα σε ένα αρχείο...


    Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!