Zgemma H9S 4K UHD DVB-S2X Multistream

There are 32 replies in this Thread which was already clicked 5,034 times. The last Post () by snapy14.

  • Έψαχνα enigma 2 4K οικονομικό δέκτη , κατέληξα στον Zgemma H9S 4K UHD DVB-S2X Multistream , ο οποίος μου ήρθε χτες .


    Έκανε 7 ημέρες για να έρθει από Αγγλία και μου βγήκε 100 ευρώ .



    Ήρθε με Οpenatv-6.1 ,που αυτό είχα σκοπό να περάσω , το έχω και στον VU+ Uno 4K SE και το ξέρω σαν image αλλά και είμαι ευχαριστημένος .


    Έχει DVB-S2X Multistream tuner και μου εμφάνισε την ένδειξη του σήματος σε db .


    Η πρώτη εντύπωση είναι ότι έχει λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας από το VU+ Uno 4K SE .


    Επειδή είχα κάποια προβλήματα με το Οpenatv-6.1 (με το οποίο ήρθε), έβαλα το Οpenatv-6.2 .

    Μου λύθηκαν τα περισσότερα προβλήματα με το 6.2.Στα multistream κανάλια βλέπω κάτι σπασίματα , όμως και αυξομείωση του σήματος ,δεν ξέρω αν αυτά τα κάναλια χρειάζονται περισσότερο σήμα .

    Έβαλα ncam και oscam και δουλεύουν , δεν μπόρεσα να βάλω cccam .

    Έβαλα to stalker και "μου έφαγε όλη τη μνήμη" , δεν το έψαξα για τις ρυθμίσεις του ακόμα .

  • Καλησπερα σε ολους!!

    Εχω και εγω εναν Zgemma H7s και ειναι πολυ καλος!

    Του εχω ενα Atv 6.2(μονο αυτο παιζει stalker)

    Eχει καλη εικονα-εχει 3 tuners-3 usb-παιρνει εσωτερικο hdd 2'5-optical ktl...

    Mεχρι στιγμης ολα πανε ρολοι.

    To καλο με αυτον τον δεκτη ειναι οτι τα συνδυαζω ολα.Του εχω zcamd-oscam-cccam(που παιζει κομπλε) και σταλκερ ακριβος σαν μαγγ που του εχω

    πορταλ για 3 μηνες και πεζει φοβερα.

    Του εχω βαλει και kodi με mouse(wired mono) αλλα δεν το χρ/ποιω.

    Γενικα ειναι καρακινεζια αλλα για τα λεφτα του τελειος και arm 4k kai τα παντα!!!

    ------------------------------------------

    GreekGreek σου ανεβαζω ενα cccam emu για να το δοκιμασεις γιατι σε μενα παιζει....

  • Κώστα καλορίζικο το νέο απόκτημα & υπομονή με τα ρημάδια τα νεα 4Κ

    το dvb-s2x πιο χρήσιμο θα φανεί άμεσα θεωρώ. και κάτι μου πε 1 πουλάκι ότι ετοιμάζει η edision.....

    δεν μου κάνει εντύπωση που εχει καλύτερη εικόνα απο vu που δίνει βαρύτητα στην επεξεργαστική ισχύ


    όμως όλα τα δορυφορικά δεκτάκια πάσχουν από χωρητικότητα!!

    τι το θελες το stalker εκεί? :P

    προτιμότερο σε Android box με emu ή σε mag

  • Καλο το mag και το android box

    Αλλα αμα προσφερει ανοιχτο portal o σερβιτορος τοτε ο Zgemma παιζει τελεια!!!

    Για μενα και επειδη και ο h7s ειναι Multistream επρεπε να παρεις τον h7s.Mπορεις να τον βρεις πολυ φθηνα!!!!

    Καλησπερα Γιαννη!! :)

    Edited once, last by lex7791 ().

  • Καλο το mag και το android box

    Αλλα αμα προσφερει ανοιχτο portal o σερβιτορος τοτε ο Zgemma παιζει τελεια!!!

    Για μενα και επειδη και ο h7s ειναι Multistream επρεπε να παρεις τον h7s.Mπορεις να τον βρεις πολυ φθηνα!!!!

    Καλησπερα Γιαννη!! :)

    καλησπέρα και σενα! μ'αναγκαζεις να ΞΕΦΥΓΩ απτο θεμα βρε...


    αν πρόσεξες έγραψα ΠΡΩΤΑ android tv box που κανει τα παντα ΟΛΑ

    τα mag είναι για γέρους & άσχετους ^^


    όσο κι αν είμαι ΔΟΡΥΦΟΡΟΜΑΝΗΣ κανένα δεκτάκι δορυφορικό έως τωρα δεν μπορεί να κάνει τοσα όσα 1 android box

    έχω σεταρει & android τηλεοράσεις αλλά κι εκεί η μνημη RAM είναι περιορισμένη. ενω το box έχει και με 3 & 4 κλπ

    και απο χώρητικότητα κάνεις MOUNT μια κάρτα SD όσο θες ;)


    τα δορυφορικα δεκτάκια για sat & επιγεια καναλια είναι τέλεια! στο enigma2 ανοίγεις όποιο κανάλι είναι εφικτό με ποικίλους τρόπους κάνεις & εγγραφές στο και τις παίρνεις σε όποια συσκευη θες να δεις και πολλα αλλα


    για ipTV => android και ξερο ψωμί!


    δυστυχώς καποια όλα σε 1 android & δορυφορικο - επίγειο tuner (είχε συζητηθει παλιοτερα) υστερούν στο κομμάτι της απο-κρυπτογράφησης όσο αφορά στα δορυφορικά που μας αφορά :(

    αναφέρομαι σε libre open elec κλπ......


    ΜΕ ΤΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ. δεν υπάρχει συσκευή ΟΛΑ ΣΕ 1 για τα πάντα :(

  • Είχ διαβάσει παλιότερα στο digitaltvinfo πως δεν υποστηρίζει fec άνω του 9/10 : https://digitaltvinfo.gr/magaz…018/item/22567-zgemma-h7s, "γεγονός που καθιστά τη λήψη DVB-S2X καναλιών αδύνατη". Δεν έχω τεχνικές γνώσεις, απλά το παραθέτω.


    Θα μπορούσες να μας πεις που τον αγόρασες, γιατί οι εγχώριοι έμποροι καπελώνουν άσχημα. (Εκτός κι αν έχεις φίλο στην Αγγλία, οπότε το πήρε από κει και στο έστειλε).

  • Το σκέφτηκα και για τον Zgemma H7s , στα τεχνικά χαρακτηριστικά βρήκα ότι κάτι δεν υποστήριζε ( Multistream ή DVB-S2X μου φαίνεται) .

    Ευχαριστώ για το cccam emu !

    Από ebay το αγόρασα ,απλά ήρθε από Αγγλία .

    Το link που έβαλες είναι για το Zgemma H7s ,για τον Zgemma H9S είχα βρει και εγώ ένα άρθρο στο digitaltvinfo ότι κάποια image δεν υποστηρίζουν όλες τις δυνατότητες του δέκτη .

  • Είχ διαβάσει παλιότερα στο digitaltvinfo πως δεν υποστηρίζει fec άνω του 9/10 :

    αυτο το λενε για το enigma οτι δεν υποστιριζει ακομα το dvb-s2x και fec πανω απο 9/10 (το εχουμε πει και στο sdtv) και απλος το βαζουμε dvb-s2 και fec ayto ή σε καποια τιμη που να μπορει να κλειδωσει

  • Από ebay το αγόρασα ,απλά ήρθε από Αγγλία.

    Το link που έβαλες είναι για το Zgemma H7s ,για τον Zgemma H9S είχα βρει και εγώ ένα άρθρο στο digitaltvinfo ότι κάποια image δεν υποστηρίζουν όλες τις δυνατότητες του δέκτη .

    Δίκιο έχεις για το link, ζητώ συγνώμη. Αναφορικά με το που το αγόρασες, γενικά το έγραψα γιατί σε αυτή την εταιρία το καπέλο πάει σύννεφο! Κοιτάς μια Α τιμή για έναν δεκτή στο επίσημο Shop της Αγγλίας και εδώ το βρίσκεις σε σχεδόν διπλάσια τιμή.

  • Με το που έβαλα την Οpenatv-6.2 κάτι δεν μου άρεσε στην ποιότητα εικόνας .Είπα να ξανακοιτάξω τις ρυθμίσεις εικόνας μήπως κάτι δεν ρύθμισα καλά .

    Αφού δεν βρήκα αλλαγές και έβλεπα ότι δεν ήταν η ιδέα μου ,ξαναγύρισα στην Οpenatv-6.1.

    Έχουν χαλάσει την ποιότητα εικόνας στην Οpenatv-6.2, η διαφορά προς το χειρότερο με την 6.1 ,είναι πολύ εμφανής .

    Και στον VU+ Uno 4K SE δεν πήγα στην Οpenatv-6.2 ,γιατί με την 6.1 είμαι ευχαριστημένος και φαντάστηκα ότι κάτι μπορεί κάτι να έχει "χαλάσει" με την 6.2.

    Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις από τον δέκτη :


    1)Πολύ καλή ποιότητα εικόνας με την Οpenatv-6.1.

    2)Νορμάλ θερμοκρασία του δέκτη .

    3)Ταχύτητα μετάβασης στα μενού ή αλλαγές καναλιών πολύ καλή .Ελάχιστες φορές είχα κάποιο κόλλημα στον δέκτη .

    4)Έβαλα και δουλεύουν καλά ncam και oscam και cccam (έβαζα σε λάθος φάκελο τα αρχεία , σύμφωνα με τον VU+ Uno 4K SE) .

    5)Ένδειξη σε db .Παραπλήσιες μου φαίνονται οι ενδείξεις με τον Dr.HD F15.

    6)Στα multistream κανάλια ,αυτά με DVB-S2 8PSΚ που έχουν μεσαίο ή χαμηλό FEC παίζουν καλά , αυτά με υψηλό θέλουν περισσότερο σήμα ,το οποίο δεν έχω γιατί πιάνω παράκεντρα τον δορυφόρο .


    Για κάποιους που ενδιαφέρονται για αγορά του δέκτη ,να πω ότι σαν κατασκευή δεν είναι κάτι φοβερό .Μικρό μέγεθος και απλός σαν δέκτης .

  • Έκανα κάποιες αλλαγές στις 5w που έχει τα multistream κανάλια (άλλαξα το lnb από Inverto black ultra quad σε black ultra twin και το πιο βασικό έκανα καλύτερη παράκεντρη στόχευση) και είδα 2 db βελτίωση στο σήμα .

    Δεν έχω τώρα πρόβλημα με τη λήψη των multistream καναλιών, τα οποία παίζουν κανονικά χωρίς σπασίματα .

  • Χτες έκανα μια δοκιμή στην ευαισθησία του tuner .

    Θα έλεγα Dr.HD F15, VU+ Uno 4K SE και Zgemma H9S , έχουν την ίδια ευαισθησία.

    Ο Dr.HD F15 (τον οποίο είχα μέχρι να πάρω του 4Κ δεκτες για καλύτερο) ίσως να κάνει κάποιο σπασιματάκι λιγότερο .


    Δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιος νεότερος δέκτης με πιο ευαίσθητο tuner

  • αυτό που μου είχε κανει εντύπωση είναι το tuner της AVL τον osmini plus ηταν πολύ πιο δυνατό και ευαίσθητο απο οτι της Silabs (το αντίστοιχο του Zgemma H9S,vu zero4k ,mutant hd51) οποτε και το νεο tuner της AVL στον osnino pro με τα πολλά νέα χαρακτηριστικά πρέπει να ειναι πολύ δυνατό...

  • Σήμερα βρήκα ότι υπάρχει και το ZGEMMA H9S Plus.

    Η μόνη διαφορά που βλέπω , σε σχέση με το απλό ZGEMMA H9S, είναι ότι έχει Common Interface slot .

  • Αγαπητε Ckonan,,,,

    O zgemma h7s που εχω και εγω ειναι να ξερεις πολυ καλος δεκτης με πολλα καλουδια.

    Το μονο θεμα του εινα η ποιοτητα κατασκευης του (καρακινεζια και πλαστικουρα)

    Αλλα τα κανει ολα ...

    κανονικο stalker(mag322) ktl... μπορεις να τα διαβασεις και στα specs tou.

    Eγω τον εχω 2 μηνες τωρα και εχω μεινει αφωνος.

    τον εχω βαλει σε μοτερ και πεζω τα παντα oscam--- Powervu,biss,zcamd,cccam,stalker iptv kai πολλα αλλα.

    Αυτος ερχετε με Atv .Bαλε του το καινουργιο αtv 6.2(οχι οτι δεν περνει αλλα πολλα Images)αλλα το atv 6.2 ειναι το μαμισιο του και τα συμβατο με ολα

    τα χαρακτιριστικα του zgemma h7s.Στο openpli 6.2 δεν παιζει ακομα stalker aλλα στο openatv 6.2 πεζει καθως και σε αλλα images.

    Παρε αυτον,,, ειναι σαν τον Mutand hd51 αλλα με περισσοτερα καλουδια...

    Αμα το παρεις και εχεις καποια απορια--λογικο ειναι---γραψε εδω και θα σου απαντησω

    Αλλα προσοχη αμα τον παρεις βαλε οποσδηποτε(κατι ξερω) Lnb televes 7475---(αν εχεις μοτερ βεβαια)

    Αυτα και πολλα αλλα αν τον παρεις .....γραψε και θα σου απαντησω εδω στο καλυτερο forum.... :)

    (και πανω απο ολα η τιμη του )

    (Αλλα αν εχεις υπομονη κανα 3μηνο παρε τον edision 4k Που θα εχει βγει τοτε)

  • κάποιος εδώ γύρω κατάφερε το STALKER σε enigma2 4K.................


    και σε SatDreamGReek 5 exper!!!

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!