Edision OS nino PRO DVB-S2x, multistream, native t2-mi,

There are 200 replies in this Thread which was already clicked 21,410 times. The last Post () by kostas85.

  • Διαβάζω όλη την ανάρτηση και μεταφράζω ... για € 130 δεν μπορείτε να ζητήσετε περισσότερα ... έχετε e2, multistream με t2-mi ... βάζετε μια εικόνα, c-γραμμές σας και να απολαύσετε ... το θέμα είναι ότι η hashmode 16 επιτυγχάνεται^^:):thumbup::thumbup:(google translate)

  • Θοδωρή & Μάνο και οι 2 δίκια έχετε απο τη πλευρά που το θέτει ο καθένας


    Θοδωρή ο Μάνος δεν έχει θέμα να δίνε παραπάνω αλλά οι εταιρείες συνήθως βγάζουν ποικιλίες σε combo ή οχι & χρώματα σασί πλέον :)

    που εμενα δεν με ενδιαφερει και ροζ να ταν αν ειχε αυτα που θελω για να βλεπω θα το παιρνα εξαλλου ολοι οι νεοι μου δεκτες κρυβονται πισω απ'τη TV!

    άρα ο Μάνος δεν ειναι στο club αυτών που γκρινιάζουν για τιμή ούτε για ναχει scart κλπ για να βλεπουν hd ή ultra hd 4k περιεχόμενο με δαύτη την αρχαία συνδεσιμότητα που δεν αποδίδει καλά καλά ούτε 576 ε


    Μάνο σου επιβεβαιώνω εγώ ότι δεν δουλεύει στην εν λόγω εταιρεία. σχέση φυσικά & υπάρχει αφού ασχολείται με image. σχέση έχω κι εγώ με τον πάροχό μου ως πελάτης ε?;

    εν μέσω κρίσης πάντα μιλώντας....κι εμένα είναι συμπάθεια μου η edision γιατί βγάζει προσιτά νέες τεχνολογίες για τις μικρές ή μεσαίες τσέπες. πιστεύω αυτό δεν εμπεριέχει κάποιο συμφέρον σωστά?

    έχεις δίκιο σε μερικά και είδες έγραψα αρνητικά όπως ότι δεν έχει usb 3 γιατί ρολάρει καλύτερα

    value4μανι τον είπα κυρίως! όχι super manι ^^


    πιστεύω στο 4K και με τις δυνατότητες του ARM θα μπορούμε με τον δορυφορικό δέκτη κάποια στιγμή να έχουμε δορυφορική επίγεια.....να αποδίδει καλά & η iptv για τους έχοντες vdsl σύνδεση και καλό σερβιτόρο

    και να έχουμε super media player για ολα με usb 3 τουλαχιστον τη 1 θυρα

    σωστά τα λέει & ο θοδωρής για να τους βγει το budget σε εποχή με κρίση τι θα κάνουν λογικο ε?;


    Μάνο έχει το δίκιο του και ο Θοδωρής που σου λέει ότι δεν θα δεις κανένα κανάλι παραπάνω από tuner νοώντας...

    τέλειος ο δέκτης που αναφέρεις ασυζητητί! και φαίνεται ότι το χεις ψάξει εκτενώς το θέμα φοβερο εργαλείο. αλλά τα ξέρεις και απο μαρκα δέκτη & απο μαρκα image & όπως σε όλα τα πράματα σήμερον αν δεν έχεις κάτι απ'τα μεγάλα club.......... => θα ναι σαν ducati που χρόνια έτρεχε σφαίρα αλλά δεν μπορούσε να πάρει τις στροφές χωρίς τα υπόλοιπα των γιαπωνέζων που οι είναι 1 βήμα πάντα μπροστά επί έτη πολλά :(

    σόρυ για το άσχετο αλλά το βρήκα εύκαιρο επειδή είμαι των ΜΟΤΟ

    όπου εκεί <<στήσιμο>> είναι ό,τι για μας εδώ η υποστήριξη από τη μαμά ή τα team image


    δυστυχώς έτσι είναι. οπωσδήποτε δεν το λέω μετά χαράς φυσικά.

    θα γίνω βαρετός ξανά αλλά προ λίγου καιρού μαζί με άλλους φανατικούς φίλους είχαμε ψάξει για όλα σε 1 και δεν υπάρχει διότι το arm ακόμα έχει θεματάκια προς βελτίωση αλλά & με το android με επίγειο tuner όλα καλά, όμως στο δορυφορικό υστερεί σε αποκρυπτογράφηση section λόγω του ELEC κτλ :(

    Edited 2 times, last by spartans ().

  • Για το usb3 για να λες ότι τρέχει πρέπει να εχει υποδομή και το συστημα σου

    γιατί η μεταφορά γίνεται από τη μνήμη RAM στη μονάδα δίσκου(hhd) ή usb stick χρησιμοποιώντας τον ελεγκτή Direct Memory Access( DMA).

    "Οι υπολογιστές" που περιλαμβάνουν κανάλια DMA μπορούν να μεταφέρουν δεδομένα από και προς συσκευές με πολύ μικρότερη επιβάρυνση του επεξεργαστή σε σύγκριση με υπολογιστές χωρίς κανάλια DMA. Παρομοίως, ένα επεξεργαστικό στοιχείο μέσα σε έναν πολυπύρηνο επεξεργαστή μπορεί να μεταφέρει δεδομένα από και προς την τοπική μνήμη υπολογιστή, χωρίς να απασχολεί το χρόνο του επεξεργαστή, μέσω παράλληλης επεξεργασίας και μεταφοράς δεδομένων
    άρα Ένας δίσκος SATA III μπορεί θεωρητικά να έχει 6 Gb / s, και ο SATA II μπορεί να έχει 3,0 Gb / s.
    και Το USB 3 μπορεί να εχει μια θεωρητική τελική ταχύτητα 5 Gbit / s (625 MB / s).

    Οι πραγματικές ταχύτητες εξαρτώνται πάντοτε από τη συγκεκριμένη συσκευή και να ειναι USB3

    οποτε αν εχει το συστημα με RAM 512ΜΒ ή 1GB και εχει ήδη χρηση του 50-60% τοτε εχει κατι πιο λιγο απο οτι σε συστήματα με μεγαλύτερη ram, τοτε το USB3 ειναι μόνο για λογούς μάρκετινγκ για να λες οτι εχει usb 3 ,και δεν σου λενε πια ειναι η ταχύτητα που έχει...

  • εγω παλι σημερα εκανα ερωτηση σε τοπικο καταστημα που εχουν συνεργασια, και μου ειπε οτι δεν υπαρχει ακομα διαθεσιμοτητα...

  • εγω παλι σημερα εκανα ερωτηση σε τοπικο καταστημα που εχουν συνεργασια, και μου ειπε οτι δεν υπαρχει ακομα διαθεσιμοτητα...

    ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ

    e-mobile.gr => παραμύθης

    ενώ δεν το βρήκα πουθενά Ελλάδα άμμεσα αυτός έλεγε ότι τοχε

    βέβαια σήμερα του τελιώσανε όλα τα χρώματα των παστέλ

    ΚΑΛΑ που δεν το βαλα παραγγελία ηλεκτρονικά να χει πάρει την παραγγελία & να περιμένω πότε θαρθει.......ή να μου στείλει κανα nino+

    τον ρώτησα αν έχει δική του εισαγωγή => δεν έχει => άρα πώς γίνεται να χε αφού η EDISION θεσσαλονίκης δεν έφερε ακόμα

    για κρητικός (αν είναι κιολας) θα πρεπε να κάνει καλύτερα <ξηγήματα>

    ΜΑΥΡΟ από μένα. λίγος επαγγελματισμός δεν βλάπτει..

    • Official Post

    Αδερφε John και για όλους τους υπολοίπους που ενδιαφέρονται για τον συγκεκριμένο δέκτη

    Σήμερα το μεσημέρι έγινε η παραλαβή στην Edision των πρώτων κομματιών και εγινε η αποστολη προς τις ''ομάδες'' και τα φόρουμ (Τεο , Γιώργο ετοιμαστείτε αύριο θα ειναι στα χερια μας:))

    λογικα παρασκευη ξεκινάει σιγά - σιγά και η διάθεση στη αγορά , η διαβεβαιωση που ειχα απο την εταιρεια ειναι οτι σε 10-15 μερες θα υπάρχουν παντού


    Με ATV μέσα (καλα αυτο θα αλλάξει;)) την εξωτερικη κεραια αποσπωμενη ,remote control στο χρωμα του δεκτη .....κ.τ.λ

  • καλή η αποσπώμενη κεραία αλλά μας τα καναν τσουρέκια τερκενλή ^^ κι ας με πουν εμένα γκρινιάρη μετά δεν με νοιάζει καθόλου

    κι εγώ από την επίσημη ΕDISION έλαβα απάντηση ότι τέλη οκτώβρη θα διατεθεί


    έχουν δώσει τιμές δεκτό αυτό

    ανάρτηση στην ιστοσελίδα της EDISION => 10/09 ! ! απλά απαράδεκτο, καλύτερα να μην το ανέβαζαν.

    ΟΜΩΣ έχουν γράψει πολλά καταστήματα e-shop διαθέσιμο (αυτοματοποιημένο? δεν είναι δικαιολογία!)

    δηλαδή Γιάννη κάποιος πρέπει να προκαταβάλει τα 130 για 2 ή 3 βδομάδες πίσω & να περιμένεει?

    ας το βάζανε PRE-ORDER οκ

    ο όρος υπάρχει σε ξένα e-shop οι εμπειρότεροι με διεθνής αγορές το γνωρίζετε! άλλο όμως το pre-order που έχει & άλλη τιμή εεε

    ως πότε θα μαστε 5 έτη πίσω

    ανεπίτρεπτα πράματα αυτά, λίγος επαγγελματισμός ποτέ δεν βλάπτει


    το ό,τι συμπαθώ μια εταιρεία διότι έχει όντως βγάλει άριστα τα τελευταία δεκτάκια δεν μπορεί και να με κάνει υπέρμαχο της σε αυτό το παραλογισμό, ανακρίβειες, δεν ξέρουν τι τους γίνεται κοινώς. η πολιτική της εταιρείας τους δική τους είναι ας την κάνουν ότι θέλουν αλλά είναι ΑΘΕΜΙΤΗ


    το τι μου έχουν απαντήσει ο καθείς μαγαζάτορας δεν φαντάζεσαι πάμε Ρrivate.........

  • μισο,επειδη καπου υπαρχει μπερδεμα...


    ο καθενας απο εμας,δεν εχει καμια δουλεια με την edision (δηλαδη η εταιρια δεν πουλαει σε πελατες λιανικης).

    η εταιρια απευθυνεται σε πελατες χονδρικης (καταστηματα) και αναλογα ρυθμιζει την σελιδα της...

    οι πελατες χονδρικης τωρα,οταν συνδεθουν στην σελιδα της εταιριας,βλεπουν αν το προιον ειναι διαθεσημο,μη διαθεσημο,η "αναμενεται".

    ολες αυτες τις μερες,ο δεκτης ηταν στο "αναμενεται" (το ειδα με τα ματακια μου),ουτε διαθεσημος,ουτε προπαραγγελια,ουτε κατι αλλο...

    οποιοδηποτε λοιπον καταστημα εμπαινε να το δει (οπως και το καταστημα που πηγα εγω) θα εβλεπε το αναμενεται,και οποιαδηποτε αλλη απαντηση/αναγραφη (οπως το "αμεσα διαθεσημο") ηταν/ειναι καθαρα ευθυνη του εκαστοτε καταστηματος...

  • ωπα Γιώργο δεν είπε κανείς για σενα που ασχολείσαι με τα image ξεκόλλα :)


    ΟΜΩΣ εγώ βλέπω καλά με τα ματάκια μου και τα 2 e-shop που έβαλα γράφουν ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ (το αν ειναι στον αυτόματο πιλότο είναι αλλο θέμα)

    θα μπορούσα να τους είχα δώσει τα ωραιότατα ευρουλάκια μου & να περιμένω μετά 2, 3, 4 βδομάδες???

    ΝΑΙ είναι η απάντηση

    ή στην χειρότερη που μου χει τύχει να μου στείλουν καναν άλλο ΝΙΝΟ απλό ή plus

    να περιμένω επιστροφή χρημάτων & να τους τον στέλνω πάλι πίσω δικαίως αφού δεν θα ήταν ο σωστός!

    ποιος ταλαιπωρείται άνευ αποζημιώσεως ΠΑΝΤΑ σε αυτές τις περιπτώσεις?

    ο πελάτης.........λαμπρά?


    πρέπει λοιπόν η μαμά προμηθεύτρια να τους βάλει ΧΕΡΙ. είμαι κάθετος σε αυτό που έχω δικαιολογημένα δίκαιο

    δεν χωράει συζήτηση είναι όπως το περιέγραψα και είμαι παθών από άλλες φορές αποδεδειγμένα δεν σου λέω σενάρια επιστημονικής φαντασίας

    το να το καταχωρείς ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ενώ ΔΕΝ το διαθετεις στη πραγματικότητα αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός

    για να το αγοράσω/πληρώσω εγώ από αυτόν και όχι από κάποιον άλλο που μπορεί ΤΕΛΙΚΩΣ να το φέρει νωρίτερα σε αποθεμα!

    απλα τα πράματα, δεν ειμαι χτεσινός σε αγοραπωλησίες & μάλιστα διεθνώς


    φυσικά επειδή δεν είμαι 16χρονο που νομίζει ότι όλη η ζωή του είναι ένα διαδίκτυο κάλεσα στα τηλέφωνα για του λόγου το αληθές

    ΜΠΑΧΑΛΟ απλά

    δεν έχω να πω τίποτα άλλο επί του θέματος

    λυπάμαι


    PS: σωστό είναι το κατάστημα Αθήνα που γράφει ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

    https://www.e-smarteck.gr/edision-os-nino-pro

  • τσουρέκια ΣΑΛΟΝΙΚΗΣ => ΤΕΡΚΕΝΛΗΣ :hello


    2 φώτο όσο 2.000 λέξεις αποδεδειγμένα

    αυτά λοιπόν τι είναι?;


    αν και μου την δίνει κάθε φορά που πρέπει να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες!


    εσκεμμένα έχω αφήσει στο κάδρο & τις σελίδες για του λόγου το αληθές καταλαβαίνετε ότι δεν μπορεί να γίνει μοντάζ

    όποιος μπει μπορει να το επιβεβαιώσει έως και τωρα που γράφονται αυτές οι γραμμές

    ΜΕΤΑ φυσικά μπορουν να το αλλάξουν ^^ χαίρω πολύ.......

  • το λινκ το εβαλες και στο μυνημα 24 (ουδεποτε αμφισβητιθηκε αυτο που ειπες), κατι ομως που με εκανε να εκφρασω την διαφωνια μου/απορια μου (ως προς τα καταστηματα αυτα) στο αμεσως επομενο μυνημα...

    τα 2 εν λογω καταστηματα, για εμενα ειναι 100% φταιχτες. η ευθυνη ομως,ειναι καθαρα δικη τους και σε αυτο,ουτε η edision,ουτε εγω,ουτε εσυ εχουμε μεριδιο ευθυνης...

  • το λινκ το εβαλες και στο μυνημα 24 (ουδεποτε αμφισβητιθηκε αυτο που ειπες), κατι ομως που με εκανε να εκφρασω την διαφωνια μου/απορια μου (ως προς τα καταστηματα αυτα) στο αμεσως επομενο μυνημα...

    τα 2 εν λογω καταστηματα, για εμενα ειναι 100% φταιχτες. η ευθυνη ομως,ειναι καθαρα δικη τους και σε αυτο,ουτε η edision,ουτε εγω,ουτε εσυ εχουμε μεριδιο ευθυνης...

    ορθόν όπως το έθεσες


    απλά να πω ότι επικοινωνήσαμε εκ νέου με το κατάστημα mrsmart που είναι όπως καταλαβαίνεις σε άμεση σχέση με την edision & λόγω πόλης και διορθώνω με βάση την εξήγησή τους


    το mrsmart.gr έχει καταχώρηση στο skroutz.gr

    και εκεί λόγω <τυποποίησης> πώς να το πω? δεν μπορεί να γίνει καταχώρηση ως μη διαθέσιμο


    εμένα αυτή η απάντηση με ικανοποίησε. έχω ξαναγοράσει από εκεί αλλά και φίλοι μου από Σαλονίκη

    η εξυπηρέτηση είναι επαρκής και είναι αυτό που λέμε στη πιάτσα μαγαζί με ψαγμένα πραματάκια ηλεκτρονικά.


    για το άλλο κατάστημα που μπορεί και να μας διαβάζει (δεν το ξέρω) θα μπορούσε να μας πει κι αυτός πώς πράττει

    αλλά δεν θα σκάσουμε κιόλας

    εμείς διαλέγουμε καταστήματα που σέβονται τον πελάτη

    Edited once, last by spartans ().

  • Επειδή και εγώ "ψάχτηκα" για τον δέκτη , είδα το "Άμεσα Διαθέσιμο "της e-mobile τουλάχιστον μια εβδομάδα πριν .

    Ενώ σε άλλη σελίδα έγραφε ,την ίδια περίοδο , αναμένεται .

  • Θοδωρή περιμένουμε εντυπώσεις, και ειδικά εμένα με ενδιαφέρει πώς τα πάει σε ευαισθησία το tuner (π.χ. σε σύγκριση με τον os nino τον απλό ή τον plus - αν τους έχεις και μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα), καθώς και σε blindscan γενικά.

  • γεγονός είναι ότι η αγαπητή EDISION πρέπει να το προσέξει περισσότερο το θέμα με τις παραλαβές--διαθεσιμότητες

    το λέω αυτό γιατί απ'τη μια μέρα στην άλλη...η ΧΤΕΣΙΝΗ ενημέρωση για αναμονή τέλος Οκτωβρίου έγινε => αμέση διαθεσιμότητα ΣΗΜΕΡΑ

    (((( επειδή μας διαβάζουν πολλοί που δεν γράφουν ποτέ....δικαίωμά τους βέβαια....εμείς χαιρόμαστε γι'αυτό! ))))


    αν ο δέκτης είναι όπως λένε θα γίνει BestSeller

    & δυνατό value4money γιατί τον περίμενα στα 150ευρώ αλλά ΜΠΡΑΒΟ τους που έχουν καταφέρει να κρατήσουν τη τιμή λιανικής χαμηλά!


    φιλικά

    Γιάννης

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!