Edision OS mio4K UHD DVB-S2x - DVB-T2 - multistream - blindscan

There are 403 replies in this Thread which was already clicked 37,477 times. The last Post () by giorbak.

  • Δεν ξέρω γιατί, αλλά σε εμένα που είχα την ίδια ένδειξη 2-3 φορές μετά από πειραματισμούς, μια απλή εγκατάσταση διόρθωνε το θέμα.

    Πιστεύω ότι η ένδειξη "Inaccessible" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει πρόβλημα το partition του slot, αλλά κάποιο κατεστραμμένο αρχείο σε αυτό

    δεν επιτρέπει στο image που δουλεύεις (π.χ. στο slot1) να το αναγνωρίσει (slot4).


    Επίσης θέλω να αναφέρω ότι μια φορά που αναγκάστηκα για άλλο λόγο να εγκαταστήσω recovery image, μου αντικατέστησε μόνο στο slot1 ενώ τα

    υπόλοιπα έμειναν ανέπαφα.

    Όλοι λένε ότι η εγκατάσταση recovery image διαγράφει και διαμορφώνει όλα τα partitions του δέκτη, αλλά η δική μου εμπειρία λέει όχι,

    τουλάχιστον στον osmio+, σε άλλους δέκτες μπορεί.

  • Όπως λέει ο σοφός λαός, μια φορά = καμμία.


    Πριν ένα χρόνο περίπου, είχα κάνει εγκατάσταση recovery του OpenATV-7.3 το οποίο όπως αναφέρω στη προηγούμενη ανάρτηση μου, διέγραψε μόνο το slot1

    ενώ τα άλλα 3 δεν έπαθαν τίποτα. Μέχρι τώρα πίστευα ότι αυτός είναι ο κανόνας.

    Είπα να ξαναδοκιμάσω μιας και το΄φερε η κουβέντα. Διαψεύστηκα παταγωδώς.


    Δοκίμασα πρώτα το OpenPLi-9.0 το οποίο ναι μεν δεν άλλαξε το λογότυπο "EDISION" αλλά διέγραψε όλα τα images.

    Προφανώς διέγραψε ολόκληρη τη flash μνήμη και ξαναδημιούργησε τα διαμερίσματα από την αρχή.

    Μπορεί αρχικά να στραβομουτσούνιασα, αλλά τελικά με συμφέρει γιατί ζούσα με τον φόβο μην κάνω κάποια πατάτα και καταστρέψω κάποιο slot.

    Επίσης μου έβγαλε όλα τα slots μη προσβάσιμα, αλλά η απλή εγκατάσταση ενός image έγινε κανονικά.


    1.jpg  2.jpg  3.jpg



    Στη συνέχεια εγκατέστησα το OpenATV-7.4 το οποίο άλλαξε και το λογότυπο "EDISION" και διέγραψε όλα τα images.

    Άρα αυτό που γράφεται ότι τα oe-alliance images αλλάζουν το λογότυπο εκκίνησης είναι σωστό.

    Και εδώ ισχύει το ίδιο με τα μη προσβάσιμα slots.


    4.jpg  5.jpg  6.jpg


    7.jpg

    Edited once, last by giorbak ().

  • @giorbak
    Αλήθεια πως έχεις multiboot εκτός των eMMC slots από USB slots;
    Βλέπω πειραματίζεσαι αρκετά, θα μποπρούσα να μάθω πολλά απο εσένα εγώ ο νέοπας (όχι ηλικιακά, πνευματικά και στους enigma2), μακάρι να μην είχα κινητική αναπηρία και να είμασταν κοντά :-(

  • Πριν ένα χρόνο περίπου καταπιάστηκα με αυτό το θέμα, αφού πρώτα ρώτησα και δεν βρήκα τίποτα για exta slots στον osmio+.

    Παιδεύτηκα αρκετά, κατανάλωσα πολύ φαιά ουσία, έκανα άπειρα πειράματα, κρέμασα τον δέκτη και τον επανέφερα με recovery image.


    Ξεκίνησα δειλά-δειλά με usb στικάκι (είναι πιο αργό και από χελώνα) και κατέληξα να χρησιμοποιώ sd καρτούλα (microsd 64gb).

    Στη καρτούλα έχω δημιουργήσει 53 διαμερίσματα για 26 slots (κάθε slot απαιτεί 2 partitions) και ένα για hdd.

    Έχω συνολικά 30 slots (4 τα βασικά και 26 έξτρα). Με βοήθησε πολύ η γνώση multi-slot από τον Octagon sf8008.


    Μου είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω το τρόπο δημιουργίας extra slots. Άλλωστε είναι κομματάκι περίπλοκο.

    Δημιούργησα 2 ειδών startup αρχεία (άλλα για την εγκατάσταση-backup των images και άλλα για να τρέχουν).


    1.jpg     2.jpg


    3.jpg     4.jpg

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!