Λήψη δορυφορικών καναλιών

There are 48 replies in this Thread which was already clicked 5,106 times. The last Post () by lex7791.

  • Γεια.

    Διαβασα στο site του eshop για ενα πιατο που πηρα

    https://www.e-shop.gr/engel-ax…ptro-lh-120m-p-PER.705171

    αυτο


    Με αυτή την δορυφορική κεραία γίνεται λήψη

    4 δορυφόρους στο κέντρο 9E Cosmote TV - 13E Hotbird - 19.2E Astra - 3E DIGEA ERT με 4 LNB Inverto High gain black και διακόπτη SPAUN 4/1 και 2 βάσεις για τα LNB UNIVERSAL

    στους 3 πρώτους δορυφόρους το σήμα είναι πολύ δυνατό, ενώ στις τρεις μοίρες ανατολικά 3E

    DIGEA ERT 50% εικόνα χωρίς διακοπές και σπασίματα, προτείνεται σε αυτούς που θέλουν δυνατή λήψη σε αυτούς τους δορυφόρους.

    Τα LNB ποια ειναι και σε τι βασεις απανω ειναι ? το SPAUN 4/1 τι ειναι ?

    Υπαρχει καποιο link απο το skroutz ?

    Ευχαριστω

  • Βαση lnb και το spaun 4/1.ειναι το 'εξάρτημα' που θα μπει το καλώδιο από κάθε lnb στις θέσεις 1 έως 4 και η έξοδος του που γράφει diseqc/receiver είναι η θέση που θα κουμπώσει το καλώδιο που θα πάει στον δέκτη σου



    a4393c867f32d876e454b09.jpgc7a912.jpg

  • Ευχαριστω.

    Μπορει να μου δωσει link καποιος με τι πραγματα να αγορασω ?

    Το πιατο που πηρα ειναι το engel axil LH120

    δηλαδη τι lnb ειναι καλα γι αυτο το πιατο τι βαση για τα lnb και τι diseqc.

    Επισης αμα θελω να το κανω περιστρεφομενο τι μοτερ να παρω ?

  • οκ για το μοτερ

    για τα αλλα τι πραγματα να αγορασω ?

    Το πιατο που πηρα ειναι το engel axil LH120

  • Όταν λες τι αλλά πράγματα τι εννοείς; Η σταθερό θα το έχεις ή κινητό. Αν το κανείς κινητό θα πάρεις μόνο lnb. Αν το κανείς σταθερό θα πάρεις lnb με στενή χοάνη ώστε να καλύψεις δορυφόρους πιο πολλούς. To diseqc της φωτό είναι για 4 δορυφόρους, υπάρχει κ για 8.


    Λάβε υπόψιν ότι η ΕΡΤ πιθανών θα λαμβάνεται μέχρι και τον Ιανουάριο από τις 3Ε, αυτή τη στιγμή εκπέμπει και από τις 39Ε.

  • jkk τι θελεις να κάνεις ακριβώς?? γιατί αυτό που γράφεις είναι ένα σχόλιο απο το eshop

    εσύ θέλεις αυτούς τους δορυφόρους 9E , 13E , 19.2E ,3E ?? και τι δέκτη έχεις ? στόχευση δορυφόρου έχεις ξανακάνει????

  • Οχι δεν εχω ξανακανει στοχευση.

    Τους ιδιους δορυφορους θελω.

    Βασικα θελω οσο περισσοτερους δορυφορους μπορω να πιασω με αυτο το πιατο.

    Δεκτες εχω τους 2 ενσωματωμενους 4k που εχει η android tv.

    Για σταθερο πιατο 1.2m τι lnb και τι βαση για lnb να παρω για να πιανω hotbird / astra και οτι αλλο μπορω να πιασω ?


    Οταν λεμε 13Ε το 13 τι σημαινει?(μοιρες) και το Ε τι σημαινει? (east)


    Πεδιομετρο δεν εχω αλλα εχω ενα δανεικο παλιο δορυφορικο δεκτη και μια μικρη tv για να τα παω στην ταρατσα

    εχω android phone ενα πιατο του γειτονα για οδηγο και servo/stepper motor/μηχανουργικο διαιρετη που μπορω να βρω τις μοιρες με μεγαλη ακριβεια..

    Edited 2 times, last by jkk ().

  • Δεν ειναι το θεμα μου τα 60 ευρω του τεχνικου τοσο οσο οτι θελω και να δω πως

    γινετε που αμα χρειαστει να το ξανακανω να ξερω.

    Εχω και φηφιακο μοιρογνωμονιο..

    Γενικα εχω διαφορα μηχανουργικα οργανα για να κανω τη στοχευση..

    Το θεμα ειναι τι lnb και τι βαση lnb να αγορασω για να πιανω τους περισοτερους δορυφορους

    εκτος απο hotbird Και astra

  • με το stepmotor τι θα κάνεις αν δεν ορίσεις ένα σταθερό σημείο αναφοράς με το μέγιστο σήμα

    γιατί κάποιοι τώρα θα έχουνε απορία τι είναι τα servo /stepper motors ειναι τα μοτερ που έχουμε στα δορυφορικά

    δλδ δεν παμε να κανουμε την κατασκευη ωστε να κανουμε υπολογισμο του βηματος που κανει αν μοιρα το μοτερ κανουμε αλλο αν είμαστε σταθεροί

  • Οκ θα φωναξω τεχνικo....

    Μπορει καποιος ομως να μου πει τι lnb να παραγγειλω και τι βαση για lnb για να πιασω οτι γινετε περισσοτερο

    εκτος του hotbird και astra ?

    diseqc 4to1 το edision που εχει το eshop ειναι καλο η να παρω αλλο?

    Μεχρι στιγμης εχω παρει 3 lnb inverto black premium / 3πλη universal βαση + edision diseqc

    ειναι οκ ή πρέπει να ακυρωσω τα lnb αυτα και να παρω αλλα ?

  • περίμενε μην βιάζεσαι βλέπω οτι εχεις γνώση στα μηχανολογικά και πας απευθείας στα δύσκολα

    απλος θέλω 2 βασικά πράγματα να κάνεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε

    1) μην αλλάζεις συνεχεια τα ποστ σου, καλυτερα κανε ενα νεο

    2) και θελω ακριβως να μας πεις τι θελεις να δεις .. γιατι με την android tv θα εχεις κάποιους περιορισμούς

    και δεν θελεις βιάστηκες κινησεις.

  • Εχω και πυξιδα και αλφαδι.

    Αλλο ρωταω επειδη εχω βαλει παραγγελια στο eshop με

    πιατο engel axil LH120 / 3 τεμαχια lnb inverto black premium / 3πλη universal βαση + edision diseqc 4to1

    ειναι ενταξει αυτα? ή να αλλαξω την παραγγελια ?

    Δεν ξερω τι θελω να δω.. σιγουρα θελω astra hotbird και οτι αλλο ειναι εκει κοντα.

    ευρωλιγκα θελω και nba και οτι αλλο μπορω να πιασω απο αμερικανικα ευρωπαικα κινεζικα

    δεν με νοιαζει σε οτι γλωσσα και να ειναι.

    Αν οι ενσωματωμενοι δεκτες της tv δεν κανουνε θα παρω αλλο αλλα τωρα πρεπει να κλεισω την παραγγελια του

    πιατου με τα extras του.Τον δεκτη τον βλεπω μετα.


    Τρυπανια καλωδια και ολα τα συνεργα για το στησιμο τα εχω

  • Τα lnb ειναι σωστα? γιατι βλεπω και υπαρχουνε λεπτα lnb αλλα και high gain μηπως πρεπει να παρω αυτα ?

    Το premium περιεχομενο αμα δεν το βρω σε ελευθερα καναλια που πιθανον να το βρω γιατι

    αυτα τα βλεπω σε free online stream που ειναι απο ελευθερα καναλια λεω να παρω ενα δεκτη που να υποστηριζει cs..

    Το θεμα ειναι ποιο να παρω να ειναι καλος ?

  • το high gain lnb ειναι για δορυφορους που δεν εχουνε ισχυρό σήμα στην δέσμη που θέλουμε ειτε για το feed hunting , το πρόβλημα που μπορεί να προκαλέσει είναι σε πολύ ισχυρούς δορυφόρους (όπως αυτός που αναφέρεις 9Ε,13Ε) να προκαλέσει το φερόμενο της ενδοδιαμορφωσης και να μην έχεις σήμα σε κάποιες συχνότητες

    τα slim lnb ειναι αυτο με το μικρο κεφάλι και ειναι 2 τυποι :

    βαρελάκιΑποτέλεσμα εικόνας για slim lnb

    και rocket Αποτέλεσμα εικόνας για slim lnb

    είναι για θέσεις δορυφόρων με λίγες μοίρες διάφορα περίπου 2°με 3° ανάλογα την διάσταση του πιάτου

  • αυτο που λες "αυτα τα βλεπω σε free online stream" ειναι iptv αμφίβολου ποιότητας(και είναι πειρατικό ) το οποίο είναι άλλο πράγμα .

    Σε αυτός τους δορυφορους που είναι εμπορικού περιεχόμενου δεν έχει τόσο ελεύθερο περιεχόμενο ή μπορεί να έχει κάποια βασική κρυπτογράφηση (biss) για να προστατεύσουν τα δικαιώματα , όποτε δεν μπορούν να έχουνε πειρατική μετάδοση σε αυτούς τους δορυφόρους , μονο ένας έχει πειρατική μετάδοση ο 26Ε και το έχουνε σε biss2

  • jkk καλά πήγες στο iptvTalking για να τους πεις για δορυφορικά ..... μαλλον iptv θελεις

    και γράφεις όλο τα ίδια και τα ίδια από μένα έχεις κίτρινη κάρτα

    και από οτι έχει μαθευτεί ενοχλείς και τα υπόλοιπα μέλη με pm ... οπότε κανόνισε την θέση σου ...


    edit

    Σου στείλανε και το κινεζάκι στο "άλλο" οι πωλητές τους ..

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!