Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,943 times. The last Post () by bigapple.

  • Αγαπητοί φίλοι ασχολείστε μόνο με μία μάρκα δεκτών και έχετε αφήσει στο σκοτάδι τούς dreambox κλπ επειδή αυτοί οι δέκτες δεν έχουν υποστηρίξει από τής ομάδες με τά λογισμικα μήπως λέω μήπως πρέπει να κάνετε και για εμάς τους άτυχους κάτι, μια καλή κουβέντα εστω

    • Official Post

    Ασχολούμαστε με συγκεκριμένη ομάδα δεκτών( και εγώ προσωπικά αναφέρομαι στην Edision) γιατί μας παρέχει full support :thumbup::thumbup::)

    σε αντίθεση με τα ''ονειροκουτια'' που πάντα πέφτεις πάνω σε ''τοίχος'', δικιά τους επιλογή φίλε μου ας την χαίρονται:P

    Μήπως λέω και εγώ μήπως πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά να τους ''αφήσεις'' ώστε να σταματήσεις να εισαι '' άτυχος'';)

  • αφου η dreambox θεωρεί το pli κτλ απαρχαιωμένα και λεει ότι ο κώδικας της είναι ανώτερος απο τους αλλους και δεν τον μοιράζεται... η μόνη που είναι ανοικτή σε προτάσεις και αλλαγές είναι η edision ως τώρα

  • Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εύκολα λέτε και οι δύο άλλαξε δεκτη και κατά σύμπτωση μιλάτε και οι δύο για edition εγώ δεν έθεσα τέτοιο θέμα είπα εάν μπορείτε να ασχοληθείτε λιγάκι με εμάς τούς ΑΤΥΧΟΥΣ ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

  • Εχουν ξεπεραστεί πλέον οι dreambox ως δέκτες. Εταιριες όπως η vu+ και η edision είναι στο προσκήνιο με υποστήριξη από πολλές ομάδες.Το να αγοράσεις έναν edision δέκτη δεν είναι κάτι το άπιαστο όπως με τους original dreambox που χρειάζεσαι ένα μηνιατικο

    • Official Post

    Για να μην λέμε ότι θέλουμε ,έγραψες:

    ασχολείστε μόνο με μία μάρκα δεκτών

    σαν να λέμε τι κάνει νιάου - νιάου στα κεραμίδια................. και όταν μιλάμε με αλήθειες και ονόματα το γυρνάμε στις συμπτώσεις και στο :

    εγώ δεν έθεσα τέτοιο θέμα

    Το ότι λέμε την αλήθεια δεν είναι σύμπτωση αφού είναι η μόνη ανοικτή σε προτάσεις και αλλαγές και για αυτό ασχολούμαστε μαζί τις

    Όσο οι ''ονειροπαρμ.......'', θα λένε ότι κώδικας τους είναι ''ανώτερος'' :D από τους άλλους και δεν τον μοιράζονται κανένας δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτούς, να είσαι σίγουρος για αυτό

  • αλλά εύκολα λέτε και οι δύο άλλαξε δεκτη και κατά σύμπτωση μιλάτε και οι δύο για edition

    εχω και vu δεκτη οποίος έχει πολλά θέματα .... αλλα και η vu ακολουθει τωρα τελευταία την ιδια γραμμη με την dreambox

    και ξανά λέω η μόνη που όταν της είπαμε οτι έχει αυτα τα πρόβλημα ο δέκτης και το έλυσε ήταν η edision ,τα συμπεράσματα δικά σας ...

  • Καταρχην μπραβο στην ομαδα του satdream για το γρηγορο fix.


    Οσο αφορα τον φιλο απο το να καθεται και να μαλωνει ας περασει το σημερινο image ή το online update απο την pli , με το σημερινο update εχουν δωσει και αυτοι λυση στο προβλημα των Powervu .

  • να απαντησω κι εγω με μια δικη μου γνωμη στο με τι ασχολουμαστε και τι οχι...


    η αληθεια ειναι,οτι ασχολουμαστε (ως ομαδα satdreamgr) με πολλους δεκτες. μεσα σε αυτους εδω και λιγο καιρο,δεν ειναι η dreambox,για τον απλουστατο λογο οτι θελει να εχει τον δικο της κλειστο κωδικα,με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο στις υπολοιπες ομαδες και τους χρηστες (δηλαδη υπαρχουν πολλα προβληματα,τα οποια ειναι αξεπεραστα,οποτε και το dreambox project εμεινε στασιμο).


    απο τις αλλες εταιριες τωρα,εμεις απο την μερια μας τηρουμε μια σχετικη ισοτητα.βλεπουμε,εντοπιζουμε προβληματα,οσα ειναι στο δικο μας χερι λυνονται (πχ το θεμα των υποτιτλων,λυθηκε ταυτοχρονα σε ολους τους δεκτες) ,οσα δεν ειναι,προωθουνται στον κατασκευαστη. εδω ειναι η μεγαλη διαφορα. αλλες εταιριες κανουν φιλοτιμες προσπαθειες για να επιλυθουν αυτα,αλλες απλα το ξερουν οτι υπαρχει και καποια στιγμη θα (αν ) το λυσουν.


    μια επισης σημαντικη διαφορα,ειναι οτι η edision εχει εδρα στην Ελλαδα,που σημαινει οτι προσαρμοζει και λιγο τους δεκτες της ως προς την ελληνικη αγορα (οταν οι αλλοι δεν δινουν καν σημασια).

  • δηλαδη για αγορα δεκτη να βλεπω edision ? ..και αν ναι ποιο μοντελο ..βηθαει περισσοτερο το χομπι μας?

    εχω και vu δεκτη οποίος έχει πολλά θέματα .... αλλα και η vu ακολουθει τωρα τελευταία την ιδια γραμμη με την dreambox

    και ξανά λέω η μόνη που όταν της είπαμε οτι έχει αυτα τα πρόβλημα ο δέκτης και το έλυσε ήταν η edision ,τα συμπεράσματα δικά σας ...

  • Με έχετε παρανόηση εγώ μίλησα εάν μπορείτε να βοηθήσετε δεν με νοιάζει εάν μία εταιρεία δίνει πρόσβαση η άλλη δεν δίνει μιλάω με ενα δεδομένο ότι αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατί σας καταλαβαίνω αλλά όλοι κάτι κάνουν παράδειγμα η dreamosat τουρκική αυτή γιατί έχει pli6.1 από τό δικό μας σάιτ τό κατέβασα και το υποστηρίζει μιλάμε για dtembox93e9ce204.jpg

  • κατ αρχην,η openpli δεν ειχε full support για τους dream,εδω και πολυ καιρο (ακομα και οταν εβγαζε κανονικα λογισμικα,υπηρχαν ελειψεις,οπως πχ ο ac3 ηχος κλπ)

    το pli 6.1 που κατεβασες,δεν ειναι απο την επισημη ομαδα της openpli,καποιο παραπλευρο build ειναι.

    τωρα το τι κανει η καθε ομαδα και για ποιους δεκτες θα βγαλει λογισμικα (αλλα και κατα ποσο θα μπορεσει να το υποστηριξει πραγματικα) ειναι καθαρα δικο τους θεμα.

    εμεις σαν ομαδα,ειδαμε οτι εκει που πηγε η δουλεια,ειναι πολυ μεγαλο ζορι το να μπορεσεις να υποστηριξεις πραγματικα τους δεκτες τους,οποτε και τους αφησαμε.

    για τους αλλους... νομιζω τα ανεφερα πιο πανω.

  • δηλαδη για αγορα δεκτη να βλεπω edision ? ..και αν ναι ποιο μοντελο ..βηθαει περισσοτερο το χομπι μας?

    εχω και vu δεκτη οποίος έχει πολλά θέματα .... αλλα και η vu ακολουθει τωρα τελευταία την ιδια γραμμη με την dreambox

    και ξανά λέω η μόνη που όταν της είπαμε οτι έχει αυτα τα πρόβλημα ο δέκτης και το έλυσε ήταν η edision ,τα συμπεράσματα δικά σας ...

    για αγορα βλεπεις εναν δεκτη που να εχει μια καλη υποστηριξη και να καλυπτει τα θελω σου (αρκει να ξερεις και ποια ειναι αυτα).

  • γιατί η ομάδα δεν έχει τον δέκτη αυτόν, αν έχεις την ευχάριστη να δωρίσεις έναν τότε μπορεί να υπάρξει και image για αυτόν τον δεκτή

    ευχαριστώ πολυ η ωραίοτερη απάντηση τό θέμα από μένα κλείνει εδώ ευχαριστώ για την υπομονή καλό βράδυ

  • μπα,και δεκτες να υπαρξουν,δε νομιζω να γινει δουλεια (πχ γιατι 7020HD υπαρχει,αλλα εχει μεινει στασιμο το θεμα).


    απλα η δικη μου απορια,ειναι...

    ειναι γνωστο απο καιρο,οτι η dreambox εχει παρει τον δικο της δρομο, και με τα λογισμικα που δεν ειναι βασισμενα στον δικο της κωδικα,οι δεκτες χανουν πολλα.

    γιατι λοιπον καποιος που αγοραζει εναν dreambox (ενω υπαρχει η ενημερωση),ψαχνει να βαλει λογισμικα μη βασισμενα σε κωδικα dreambox?

  • Βασικά θα πρέπει να γίνει κατανοητό ποιες εταιρίες δίνουν ελεύθερα το λογισμικό τους και ποιες όχι. Όσες δεν δίνουν, δεν μπορούν να υποστηριχτούν από τρίτους.

    Το ότι στηρίζεται σε Linux το εκάστοτε λογισμικό, δεν το κάνει απευθείας open source (βλέπε Android OS).

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ανήκω σε κάποια ομάδα, ούτε καν έχω γνώσεις σε sat receivers OS, ότι ξέρω σε laptop / desktop, αν και δεν πιστεύω πως διαφέρουν τα πράγματα.

  • καλησπερα παιδια. ψαχνω να αγορασω ενα δεκτη osmini αλλα δεν βρισκω απο ελλαδα. εχει καταργηθει πλεον. τι αλλο δεκτη να αγορασω αναλογο του osmini να του ριξω επανω του και ενα satdreamgr και να υποστηριζει οτι και ο osmini. ευχαριστω

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!