Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,060 replies in this Thread which was already clicked 378,439 times. The last Post () by panorama.

  • μπορω να εχω αποτελεσμα με diseq μοτερ και 80cm πιατο για να καλυψω τοξο απο 0,8W εως 23,5E στον Πειραια?με λιγα λογια να 'κατεβασω' τα ελληνικου ενδειαφεροντος καναλια ή πρεπει να παω σε μεγαλυτερο πιατο?το εχει δοκιμασμενο κανεις?

  • Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω ποια συχνότητα πρέπει να στοχεύω, δηλαδη κανάλι σε κάθε δορυφόρο ώστε να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα ως προς το σήμα(SNR),για 23.5 ,19.2,16,13,9....και πάει λέγοντας με την εμπειρία του καθενός, ευχαριστώ!!!

  • Γενικά, οι συχνότητες των καναλιών, που σε ενδιαφέρουν , δεν συγκαταλέγονται στις πιο αδύναμες του κάθε δορυφόρου.

    Επομένως, προσωπικά θα ξεκινούσα αναζητώντας αυτές και στην συνέχεια θα έκανα τις αναγκαίες μικρορρυθμίσεις (fine tuning).

  • Γενικά, οι συχνότητες των καναλιών, που σε ενδιαφέρουν , δεν συγκαταλέγονται στις πιο αδύναμες του κάθε δορυφόρου.

    Επομένως, προσωπικά θα ξεκινούσα αναζητώντας αυτές και στην συνέχεια θα έκανα τις αναγκαίες μικρορρυθμίσεις (fine tuning).

    Μαλιστα κατάλαβα φίλε,αλλά όταν λες αναγκαίες μικρορρυθμισεις(fine tuning) μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω, ευχαριστώ!!

  • Ενας δέκτης πρέπει να έχει εγκατεστημένα όλα τα emulators μέσα?δλδ mgcamd,oscam,oscam emu,cccam και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο υπάρχει!!πως μπορώ να βρω τις τελευταίες για openpli 4?ο δέκτης στα πρόσθετα είχε την επιλογή να κάνω κάποια από αυτά εγκατάσταση αλλά ίσως είναι παλιές εκδόσεις δεν ξέρω...

  • Γενικά, οι συχνότητες των καναλιών, που σε ενδιαφέρουν , δεν συγκαταλέγονται στις πιο αδύναμες του κάθε δορυφόρου.

    Επομένως, προσωπικά θα ξεκινούσα αναζητώντας αυτές και στην συνέχεια θα έκανα τις αναγκαίες μικρορρυθμίσεις (fine tuning).

    Μαλιστα κατάλαβα φίλε,αλλά όταν λες αναγκαίες μικρορρυθμισεις(fine tuning) μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω, ευχαριστώ!!

    1. μικρομετατοπίσεις με τα δάκτυλα του πιάτου πάνω κάτω αριστερά δεξιά οι οποίες οριστικοποιούνται με σφιξίματα των βιδών

    2. ελαφροστριψίματα στο skew του lnb.

  • Γενικά, οι συχνότητες των καναλιών, που σε ενδιαφέρουν , δεν συγκαταλέγονται στις πιο αδύναμες του κάθε δορυφόρου.

    Επομένως, προσωπικά θα ξεκινούσα αναζητώντας αυτές και στην συνέχεια θα έκανα τις αναγκαίες μικρορρυθμίσεις (fine tuning).

    Μαλιστα κατάλαβα φίλε,αλλά όταν λες αναγκαίες μικρορρυθμισεις(fine tuning) μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω, ευχαριστώ!!

    1. μικρομετατοπίσεις με τα δάκτυλα του πιάτου πάνω κάτω αριστερά δεξιά οι οποίες οριστικοποιούνται με σφιξίματα των βιδών

    2. ελαφροστριψίματα στο skew του lnb.

    Αα μάλιστα,κατάλαβα φίλε μου, ευχαριστω!!

  • Ενας δέκτης πρέπει να έχει εγκατεστημένα όλα τα emulators μέσα?δλδ mgcamd,oscam,oscam emu,cccam και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο υπάρχει!!πως μπορώ να βρω τις τελευταίες για openpli 4?ο δέκτης στα πρόσθετα είχε την επιλογή να κάνω κάποια από αυτά εγκατάσταση αλλά ίσως είναι παλιές εκδόσεις δεν ξέρω...

    το "πρεπει"???

    δικη μου γνωμη,οτι ενας δεκτης "πρεπει" να εχει μεσα,οτι σου χρειαζεται και οχι ενα σωρο πραγματα,απλα για να τα εχει (βεβαια,καποια απο αυτα,ειναι προεγκατεστημενα και τα εχεις).

  • Τα άλλα τώρα πως τα κάνω απεγκατασταση?εψαξα αρκετή ώρα μέσα στο μενού του δεκτή αλλά δεν έβγαλα άκρη(μιλάω για mgcamd,cccamπου έκανα εγκατάσταση από τα πρόσθετα του δεκτή)εκτός αν δεν επιβαρύνουν τη λειτουργία του οπότε να μην τα πειράξω

  • ποιος ο δεκτης ειπαμε?

    αν δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα χωρου,τοτε δεν ειναι και τοσο μεγαλα...


    για απεγκατασταση σε openpli menu/plugins/κοκκινο κουμπι /softcam

  • Ο vu zero είναι με openpli 4 .τώρα για χώρο δεν ξέρω τι περιθώρια έχω αλλά θα το τσεκαρω αύριο με τον τρόπο που έγραψες πιο πάνω.σ'ευχαριστω!

  • καλησπερα παιδια.

    Εχω αυτην την απλη εγκατασταση με 1,20 πιατο.

    Οπως κοιταζω απο μπροστα το πιατο απο αριστερα,εχω ενα διπλο lnb στις 19(απο παλια εγκατασταση),στην μεση ενα απλο στις13 και απο δεξια τον eutelsat. (Πιστευω ετσι ειναι η σειρα τους)

    Στον δεκτη μου μπορεσα να ρυθμισω τον 13 και 19

    Για να ρυθμισω και τον eutelsat τι πρεπει να κανω?

    Ευχαριστω

    http://prntscr.com/l8xu0d

    http://prntscr.com/l8xub5

    http://prntscr.com/l8xujr

    http://prntscr.com/l8xv14

  • Καλησπερα παιδια! Καλη εβδομαδα!!!!

    Λοιπον....

    Χρ/ποιω χρονια τωρα το oscam με powervu+afn+autoupdate-autoroll ktl.

    Tο χρ/ποιω χωρις κανενα προβλημα και μου κανει την δουλεια!!!

    Ερωτηση

    Τωρα μολις εβαλα ncam to καινουργιο.Τρεχει κανονικα σε atv 6.2 kai zgemma h7s και ηχος και εικονα

    Να μου πεις τι το θελω αφου ξερω μονο απο oscam.αλλα.....

    Πως γινετε στο config του ncam να το κανω να κενει autoupdate ta κλειδια οπως εχω τωρα στο oscam?

    Σας δινω το ncam config folder....

    Αμα μπορειτε διορθωστε μου το να κανει autoupdate tο softcam.key.

    Thank you very much!!!

  • το ncam ειναι απλως ενα αντιγραφο (κλειστου ομως κωδικα) του oscam.

    αν αντιγραψεις ολα τα περιεχομενα απο τα αρχεια του oscam (oscam.server ,oscam.conf,oscam. κλπ) στα αντιστοιχα ncam.server κλπ,τοτε εχεις κανει την αντιγραφη...

  • αναφερεις 3 lnb/δορυφορους και εχεις πανω στο diseq 4 καλωδια (και την εξοδο).

    τωρα...για ποιον απ ολους τους eutelsat μιλαμε???

  • Τo διπλο lnb ειναι ο αστρα αλλα δεν ξερω γιατι τα εχω ετσι ενας φιλος πριν 3-4 χρονια τα ειχε βαλει.

    Ειχα το διπλο lnb στο προηγουμενο διαμερισμα που ειχα για να περνει και ο απο κατω και μετα τα ειχα φερει εδω που ειμαι τωρα.

    Τι θα επρεπε να κανω τωρα?Απλα στον δεκτη ερχονται δυο καλωδια που καταληγουν σε ενα πανω στον δεκτη http://prntscr.com/l8yc0v

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!