Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 395,174 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Οχι off τα εχω αυτα τα δυο.πρεπει να ειναι on? Αν επρεπε να ειναι on κανονικα δεν θα παιζανε και οι αλλοι...?ναι οι σωστοι ειναι αυτοι που εχω. Και ειναι οι εξης (οπου s=πορτα)

    16 s1

    19.2 s2

    0.8 s6

    10 s4

    23.5 s3

    13 s5

  • επειδη ειχα και εγω ενα θεμα καποτε με αυτα που γραφεται μια ερωτηση το νταισεκ κουμπωνει σε σταθερο πιατο και παρακεντρα lnb ή σε πιατο με μοτερ?

  • εγκατάσταση είναι σταθερή....

    τώρα περνάει από το μυαλό μου οτι σε μερικα vu εχει θεμα με τα 10 diseqc απο οτι λενε οι κάτοχοι τους .... takisxx το diseqc το ειχες και πιο παλια? έχεις κάνει κάποια μεταβολή πχ νεο image? κτλ

  • κατ αρχην να κανουμε τον διαχωρισμο,οτι υπαρχουν οι διακοπτες diseq (1.0 k 1.1)

    και τα μοτερ τυπου diseq (1.2)

    οταν τωρα θελουμε να χρησιμοποιησουμε περισσοτερα απο 1 lnb,τοτε βαζουμε διακοπτη diseq.

    υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις,οπου εχουν γινει συνδιασμοι διακοπτη diseq k μοτερ.

  • κανε και μια δοκιμη να τα βαλεις στο on,γιατι κι εγω με ενα 8αρι εχω ενα θεματακι...

  • εγκατάσταση είναι σταθερή....

    τώρα περνάει από το μυαλό μου οτι σε μερικα vu εχει θεμα με τα 10 diseqc απο οτι λενε οι κάτοχοι τους .... takisxx το diseqc το ειχες και πιο παλια? έχεις κάνει κάποια μεταβολή πχ νεο image? κτλ

    Οχι δεν το ειχα ποιο παλια το πηρα μολις τωρα που συνδεσα τους περισσοτερους δορυφορους.ποιο παλια ειχα ενα 4χ1 και επαιζε μια χαρα,σε οσα image και αν ειχα αλλαξει

  • Να το βαλω στο on εννοεις σε ολα τα lnb η στα δυο που δεν ερχετε σημα?

  • Φίλε takisxx, η εγκατάσταση (4 πιάτα σταθερά με 10 lnb) βρίσκεται στο εξοχικό μου εκτός Αθηνών (πηγαινοφέρνω τον δέκτη) και την έστησα μόνος μου φέτος το καλοκαίρι, οπότε δεν μπορώ τώρα να την ελέγξω για να βοηθήσω παραπάνω. Στο ποστ #1051 αυτού του νήματος έχω γράψει ότι με το προηγούμενο diseqc 8x1, που είχα, όλα ήσαν ρυθμισμένα σε 1.0, 1.1, toneburst. Το edision είχε ένα χαρτί μέσα στη συσκευασία του στα αγγλικά (δεν το έχω εδώ στην Αθήνα) με 8 τρόπους προγραμματισμού (δεν ξέρω πως γίνεται) και το σετάρισα με τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω. Η βασική μου αρνητική άποψη για τον συγκεκριμένο διακόπτη είναι ότι αργεί πάρα πολύ να αλλάξει κανάλι σε αλλαγή δορυφόρου.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο, δεν ξέρω καν ποιόν δέκτη έχεις. Ίσως κάποιος τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρία να σε βοηθήσει.

  • Φίλε takisxx, η εγκατάσταση (4 πιάτα σταθερά με 10 lnb) βρίσκεται στο εξοχικό μου εκτός Αθηνών (πηγαινοφέρνω τον δέκτη) και την έστησα μόνος μου φέτος το καλοκαίρι, οπότε δεν μπορώ τώρα να την ελέγξω για να βοηθήσω παραπάνω. Στο ποστ #1051 αυτού του νήματος έχω γράψει ότι με το προηγούμενο diseqc 8x1, που είχα, όλα ήσαν ρυθμισμένα σε 1.0, 1.1, toneburst. Το edision είχε ένα χαρτί μέσα στη συσκευασία του στα αγγλικά (δεν το έχω εδώ στην Αθήνα) με 8 τρόπους προγραμματισμού (δεν ξέρω πως γίνεται) και το σετάρισα με τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω. Η βασική μου αρνητική άποψη για τον συγκεκριμένο διακόπτη είναι ότι αργεί πάρα πολύ να αλλάξει κανάλι σε αλλαγή δορυφόρου.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο, δεν ξέρω καν ποιόν δέκτη έχεις. Ίσως κάποιος τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρία να σε βοηθήσει.

    φιλε σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.τελικα βρηκα τι εφταιγε σε αυτους τους 2 δορυφορους και δεν ανοιγανε...μην βρισετε μονο...

    ειχα αποσυντονιστει τα ματια...τσαμπα πηγε ο χρονος σας ζητω συγνωμη...

    ειναι οπως τα λες εντωμεταξυ αργουν να ανοιξουν τα καναλια απο δορυφορο σε δορυφορο με το συγκεκριμενο νταισεκ

  • το usb3.? θα το δει σαν usb 2.0 ...έναν 500GB που έχω τον βλέπει , για μεγαλύτερο δεν μπορώ να σου πω ...

    το θέμα είναι τι σου είπε η εταιρεία ????

    εννοείτε σε ταχύτητά usb 2 την μέγιστη θα το δει,άπλα αν κάποιος έχει δοκιμάσει πάνω από 500 gb αν το βλέπει. όσο αναφορά (το θέμα είναι τι σου είπε η εταιρεία ???? ) ένας φίλος ρώτησέ την εταιρεία και του είπαν ότι δεν είναι σίγουρη αν αναγνωρίζει το usb3 .

  • ξέρει πως ειναι το pin out του usb 3.Χ σε σχεση με το usb 2.0/1.0 ? και ενοητε οτι θα εχει την ταχυτητα του usb 2.0 λόγω της έλλειψης του controller και των 5 extra pin , συν αυτό που σου είπε η εταιρεία να μην μπορεί να δουλέψει ο controller/converter usb3/sata του hdd με την usb 2.0 του δεκτή ... αυτό θέλει δοκιμή και μπορεί να έχει διάφορα από μάρκα σε μάρκα ...

  • ξέρει πως ειναι το pin out του usb 3.Χ σε σχεση με το usb 2.0/1.0 ? και ενοητε οτι θα εχει την ταχυτητα του usb 2.0 λόγω της έλλειψης του controller και των 5 extra pin , συν αυτό που σου είπε η εταιρεία να μην μπορεί να δουλέψει ο controller/converter usb3/sata του hdd με την usb 2.0 του δεκτή ... αυτό θέλει δοκιμή και μπορεί να έχει διάφορα από μάρκα σε μάρκα ...

    εγώ αδερφέ πρώτον δεν εχω το δέκτη το νινο προ, επειδή ψάχνεται ο φίλος που έστειλε και το μνμ είπα να ρωτήσω αν το έχει δοκιμάσει κάποιος . δεν εχω εξωτερικό usb2 ούτε καν 3 πλεον για να των βοηθήσω ,από 3 usb ένα flash Sandisk Extreme και sd Sandisk Extreme pro 64 που το εχω δοκιμάσει χρόνια πίσω σε παλιότερους δέκτες της εδισιον τα αναγνώριζε . εγώ δουλεύω με Thunderbolt 3 και USB 3.1 gen 2 οπότε καταλαβαίνεις ( περι pin out του usb 3.Χ σε σχέση με το usb 2.0/1.0 ) ήμουν νιος και γέρασα !! απλά αν κάποιος έχει δοκιμάσει για 1tb ας το αναφέρει για να το γνωρίζουμε.

  • Καλησπερα σας.θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το 4.2.2 και το 4.2.0

    Ο δεκτης μου ειναι vusolo και προφανως ρωταω για τα feed. βλεπω τις συχνοτητες των feed και παντα διπλα εχει ενα 4.2.2 η 4.2.0 μου εχουν πει οτι ειναι κωδικοποιηση ας πουμε εγω στον δεκτη μου μπορω να δω και τα δυο η ενα απο τα δυο? Επισης αν μπορει να μου πει καποιος που βαζω τα bisskota εννω ποιο φακελο ανοιγω ειμαι με satdreamgr6 και oscam-emu

  • 4:2:0 k 4:2:2 ειναι τυποι μεταδοσης εικονας/σηματος.

    το 90-95% τω δεκτων,δεν μπορουν να προβαλουν την εικονα 4:2:2 (4:2:0 παιζουν ολοι) και μονο καποιες καρτες pc και (με επιφυλαξη για τα mpeg4 4:2:2) οι azbox με το μαμα software.


    στους περισσοτερους ομως δεκτες,το 4:2:2 επαιζε με stream στο pc...

  • σταματας το oscam,πας στον δεκτη με ftp στο usr/bin και βλεπεις εκει με τι ονομα υπαρχει το αρχειο σου (oscam η oscam-emu κλπ...)

    κρατας το παλιο σου να υπαρχει ενα backup, μετονομαζεις το νεο οπως το παλιο και το κανεις αντικατασταση στον δεκτη.

    ξαναξεκινας το oscam και τρεχει πλεον το νεο.αν κατεβασες σωστο αρχειο για τον δεκτη σου,εισαι ΟΚ.

    προσοχη θελει στο γεγονος οτι αλλο oscam και αλλο oscam-emu.

  • Ειμαι με oscam emu σε vusolo. Απο το παραπανω λινκ που αναιβασε ο φιλος με τα τελευταια oscam πως ξεχωριζω ποιο ειναι για τον δεκτη μου?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!