Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 401,398 times. The last Post () by bigapple.

  • αν εχεις στις ρυθμισεις δεκτη (diseq -> motor) πιθανον να εχει καθυστεριση στο κλειδωμα...

    βαλε απευθειας το καλωδιο δεκτη->lnb χωρις diseq να υπαρχει ενδιαμεσα (οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω) και απο τις ρυθμισεις κεραιας στον δεκτη,βαλε το στο απλο.επισης, καλο ειναι να διαλεξεις καποιο καναλι που θεωρητικα στην περιοχη σου "σκοτωνει" σε σημα (δυνατη δηλαδη δεσμη).

  • αν εχεις στις ρυθμισεις δεκτη (diseq -> motor) πιθανον να εχει καθυστεριση στο κλειδωμα...

    βαλε απευθειας το καλωδιο δεκτη->lnb χωρις diseq να υπαρχει ενδιαμεσα (οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω) και απο τις ρυθμισεις κεραιας στον δεκτη,βαλε το στο απλο.επισης, καλο ειναι να διαλεξεις καποιο καναλι που θεωρητικα στην περιοχη σου "σκοτωνει" σε σημα (δυνατη δηλαδη δεσμη).

    φιλε υπαρχει καποιο σαιτ να αναφερει το σημα σε καθε περιοχη που σκοτωνει που λες?δηλαδη συχνοτητα αναλογα με τη περιοχη κατα ποσο ισχυρη ειναι η ληψη συχνοτητας?

    και στης ρυθμισεις δεκτη εχω diseq->a/b/c/d

  • σου γράφουν όλοι να βάλεις απευθείας το καλώδιο από το δέκτη στο lnb, για να δοκιμάσεις. στις ρυθμίσεις tuner, αν δε καταλαβαίνες, πρέπει να είναι χωρίς diseqc, στην απλή εκδοχή του.

    googlare λίγο footprints για εξάσκηση...

  • σου γράφουν όλοι να βάλεις απευθείας το καλώδιο από το δέκτη στο lnb, για να δοκιμάσεις. στις ρυθμίσεις tuner, αν δε καταλαβαίνες, πρέπει να είναι χωρίς diseqc, στην απλή εκδοχή του.

    googlare λίγο footprints για εξάσκηση...

    OKKKK ΕΓΙΝΕ ΦΙΛΕ!!!

  • Ηρθε η σειρα μου για μια ερωτησουλα, εχω κεντραρισμενο τον 10 κανοντας λοιπον αναζητηση για feed προχθες βαζοντας την συχνοτητα τη πολωση κτλπ ξαφνικα βλεπω και μου ανεβαινει η σταθμη του σηματος,λεω εδω ειμαστε το πιασαμε,μετα απο 5 δευτερολεπτα το βλεπω και πεφτει εντελως η μπαρα του σηματος λες και δεν το επιασα ποτε.τελος παντων καθε 5-10 δευτερολεπτα μια εβρισκε σημα μια χανοταν...τι μπορει να ειναι εχεινκανεις υποψιν?

  • αν εχεις στις ρυθμισεις δεκτη (diseq -> motor) πιθανον να εχει καθυστεριση στο κλειδωμα...

    βαλε απευθειας το καλωδιο δεκτη->lnb χωρις diseq να υπαρχει ενδιαμεσα (οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω) και απο τις ρυθμισεις κεραιας στον δεκτη,βαλε το στο απλο.επισης, καλο ειναι να διαλεξεις καποιο καναλι που θεωρητικα στην περιοχη σου "σκοτωνει" σε σημα (δυνατη δηλαδη δεσμη).

    φιλε υπαρχει καποιο σαιτ να αναφερει το σημα σε καθε περιοχη που σκοτωνει που λες?δηλαδη συχνοτητα αναλογα με τη περιοχη κατα ποσο ισχυρη ειναι η ληψη συχνοτητας?

    και στης ρυθμισεις δεκτη εχω diseq->a/b/c/d

    και στις ρυθμισεις δεκτη,βαλε το "απλο" και βαλε μονο τον 0.8W για πιο γρηγορη αποκριση (αν τον βρεις και μετα,βαζεις παλι το αρχικο σου setup).

    για συχνοτητες, ιχνοδιαγραμματα κλπ,εγω βλεπω flysat. διπλα απο καθε συχνοτητα,αναφερεται η δεσμη και πατωντας πανω σε αυτη,βγαινουν οι χαρτες (προσοχη να δεις τον σωστο που ανηκει στην εκαστοτε δεσμη) οπου αναφερονται και db/ανα ζωνη- περιοχη.

    τερμα κατω υπαρχει και ενας πινακας με (θεωρητικες) διαμετρους/ db .

  • Ηρθε η σειρα μου για μια ερωτησουλα, εχω κεντραρισμενο τον 10 κανοντας λοιπον αναζητηση για feed προχθες βαζοντας την συχνοτητα τη πολωση κτλπ ξαφνικα βλεπω και μου ανεβαινει η σταθμη του σηματος,λεω εδω ειμαστε το πιασαμε,μετα απο 5 δευτερολεπτα το βλεπω και πεφτει εντελως η μπαρα του σηματος λες και δεν το επιασα ποτε.τελος παντων καθε 5-10 δευτερολεπτα μια εβρισκε σημα μια χανοταν...τι μπορει να ειναι εχεινκανεις υποψιν?

    Τακη, μαλλον ασταθεια του feed ειναι,που μαλλον η διαμετρος του πιατου σου,δεν ηταν αρκετη για σταθερη ληψη (φυσικα μπορει να υπηρχαν και αλλοι παραγοντες που να "βοηθουσαν" να γινει οριακη η ληψη,οπως αστατος καιρος κλπ...)

  • καλημερα,θα ηθελα ως προς ενημερωση,τεληκα βρεθηκε ο thor 0.8w και ευκολα μαλιστα.τεληκα φταει το diseqc 4/1.

    και τον βρηκα απο το lnb κατευθειαν στον δεκτη,,και αφου κλειδωσε ο δορυφορος,με το που τον εβαλα στο diseqc μαυριλα και στου αλλους δορυφορους...αρα πεταμα το diseqs..ευχαριστω κυριως τον georgeflu!!

  • καλημερα,θα ηθελα ως προς ενημερωση,τεληκα βρεθηκε ο thor 0.8w και ευκολα μαλιστα.τεληκα φταει το diseqc 4/1.

    και τον βρηκα απο το lnb κατευθειαν στον δεκτη,,και αφου κλειδωσε ο δορυφορος,με το που τον εβαλα στο diseqc μαυριλα και στου αλλους δορυφορους...αρα πεταμα το diseqs..ευχαριστω κυριως τον georgeflu!!

    δεν θυμαμαι αν εσυ ειχες ανοιξει το θεμα με το προβλημα με diseq - lnb κλπ, αλλα μην το πεταξεις ακομα,μια και μπορει την βρομωδουλεια,να την κανει καποιο lnb.

  • καλημερα,θα ηθελα ως προς ενημερωση,τεληκα βρεθηκε ο thor 0.8w και ευκολα μαλιστα.τεληκα φταει το diseqc 4/1.

    και τον βρηκα απο το lnb κατευθειαν στον δεκτη,,και αφου κλειδωσε ο δορυφορος,με το που τον εβαλα στο diseqc μαυριλα και στου αλλους δορυφορους...αρα πεταμα το diseqs..ευχαριστω κυριως τον georgeflu!!

    δεν θυμαμαι αν εσυ ειχες ανοιξει το θεμα με το προβλημα με diseq - lnb κλπ, αλλα μην το πεταξεις ακομα,μια και μπορει την βρομωδουλεια,να την κανει καποιο lnb.

    γινεται αυτο? ενα lnb να ριχνει το σημα απο τα αλλα η να μην αφηνει τα αλλα να αναιβασουν σημα σε ενα συστημα με disecq?

  • καλημερα,θα ηθελα ως προς ενημερωση,τεληκα βρεθηκε ο thor 0.8w και ευκολα μαλιστα.τεληκα φταει το diseqc 4/1.

    και τον βρηκα απο το lnb κατευθειαν στον δεκτη,,και αφου κλειδωσε ο δορυφορος,με το που τον εβαλα στο diseqc μαυριλα και στου αλλους δορυφορους...αρα πεταμα το diseqs..ευχαριστω κυριως τον georgeflu!!

    δεν θυμαμαι αν εσυ ειχες ανοιξει το θεμα με το προβλημα με diseq - lnb κλπ, αλλα μην το πεταξεις ακομα,μια και μπορει την βρομωδουλεια,να την κανει καποιο lnb.

    ελα φιλε,μπορει να εχεις και δικιο,εννωειτε δε θα το πεταξω αλλα θα παρω ενα αλλο..και θα κανω δοκιμες με τ παλιο ,και να δουμε τι θα βγαλει...ευχαριστω!!

  • καλημερα,θα ηθελα ως προς ενημερωση,τεληκα βρεθηκε ο thor 0.8w και ευκολα μαλιστα.τεληκα φταει το diseqc 4/1.

    και τον βρηκα απο το lnb κατευθειαν στον δεκτη,,και αφου κλειδωσε ο δορυφορος,με το που τον εβαλα στο diseqc μαυριλα και στου αλλους δορυφορους...αρα πεταμα το diseqs..ευχαριστω κυριως τον georgeflu!!

    δεν θυμαμαι αν εσυ ειχες ανοιξει το θεμα με το προβλημα με diseq - lnb κλπ, αλλα μην το πεταξεις ακομα,μια και μπορει την βρομωδουλεια,να την κανει καποιο lnb.

    αα ελα φιλε τωρα που το θυμηθηκα εγω ειμαι αυτο που ειχα αναφερει προβλημα diseqc-lnb.αλλα τωρα που το σκεφτομαι εκεινο το lnb που νομιζα οτι ειχε το προβλημα οταν το εβαλα σε αλλη πορτα στο diseqc δεν εμφανισε το θεμα με το σημα,υποψιαζομαι οτι μια πορτα απο τησ 4 και συγκεκριμενα μια απο οτι εχω δει κανει τη βρωμοδουλεια,αλλα καιπαλι δε θα το πεταξω ,,,θα κανω παλι δοκιμες για να βεβαιωθω!!!

  • Καλημερα παιδια!!!!!

    Στον 7w -on tv sport ποσο πιανετε? db?

    Eγω με 1.20 -μοτερ και inverto ultra --- το μεγιστο 6.8db location Nafplio

    Σας ακουω...............

    Η συχνότητα εκπομπής αυτών των καναλιών έχει σκαμπανευάσματα. Αν ο αγώνας είναι μετά τις εννιά το σήμα αδυνατεί αισθητά.

  • καλημερα,θα ηθελα ως προς ενημερωση,τεληκα βρεθηκε ο thor 0.8w και ευκολα μαλιστα.τεληκα φταει το diseqc 4/1.

    και τον βρηκα απο το lnb κατευθειαν στον δεκτη,,και αφου κλειδωσε ο δορυφορος,με το που τον εβαλα στο diseqc μαυριλα και στου αλλους δορυφορους...αρα πεταμα το diseqs..ευχαριστω κυριως τον georgeflu!!

    να ευχαριστείς όχι μόνο τον Γιώργο αλλά & τον Γιάννη (japost) που τον αποπήρες ενώ ξέρει τι σου λέει κι αυτός

    πιστεύω καλά τον έχουμε εκπαιδεύσει :)

    & τον Τεο (medousa)

    αν ρωτάτε για να κάνετε κάτι τεχνικό που δεν είστε τεχνικοί, τότε ακούστε κάποιον που ξέρει & μην περιμένετε να πάρετε ΜΟΝΟ την απάντηση που σας αρέσει


    λοιπόν στο δια ταύτα αν έχεις όρεξη να μάθεις ορισμένα πράματα από άνθρωπο που έχει γράψει αμέτρητες ώρες <<ταράτσα>> κατά το παρελθόν......δεν θέλει κόπο => θέλει τρόπο

    https://www.satbeams.com/footprints

    καταρχήν συνήθως θέλουμε KU band (c band & ka άστες γιαλλους)

    επιλέγεις ΜΟΙΡΕΣ δορυφόρο σε υπολογιστή με mouse δείκτη πας μετά από κατω (δεν πατας) & βλεπεις το αναδυόμενο που σου εμφανίζει


    για τις δέσμες που αναφέρει συμβουλεύεσαι κατά κύριο λόγο το flysat όπως είπε σωστά & ο Γιώργος (georgeflu) καθότι είναι πιο αξιόπιστο σε αυτό το θέμα

    όμως την καλύτερη αναζήτηση & οργάνωση την έχει το kingofsat ασυζητητί! έχει όμως λαθάκα με αποτέλεσμα να νομίζει κάποιος ότι βγαίνει κάποιο κανάλι στη περιοχή του με την τάδε διάμετρο κατόπτρου, ενώ δεν είναι εφικτή η λήψη

    ή & το ανάποδο να νομίζει ότι δεν μπορεί να το λάβει, ενώ είναι εφικτή η λήψη.

    γιαυτό ειναι σημαντικό να γνωρίζουμε την ΔΕΣΜΗ του δορυφόρου κλπ...


    καλές λήψεις :hello

  • Καλυτερα θα ηταν να το κανεις χωρις νταισεκ και μετα να το προσαρμοσεις αφου βρεις σημα,εγω τουλαχιστον ετσι κανω!

    takisxx

    Παναγιώτη είμαι περήφανος για σένα:thumbup:

    1 φορά στο δειξα & το πιασες το νόημα με την 1η

    σου αποδίδω τα εύσημα & χαίρομαι που είσαι στη παρέα κι εσύ βοηθώντας άλλους σε ότι ξέρεις ή μαθαίνεις:!:

  • Φιλε μου Γιάννη σε ευχαριστώ,διάβασα ότι μου έγραψες σε ευχαριστώ για της συμβολή εννοείται ότι οποιοδήποτε παιδί εδώ μέσα είμαι θετικός στη κάθε γνώση κ στην εμπειρία όσο ζω μαθαίνω κ εδώ ειμαι για τη γνώση !!!?? Ευχαριστώ κ πάλι..

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!