Λήψη 10e

There are 36 replies in this Thread which was already clicked 3,668 times. The last Post () by pitskou.

  • 9.6db σημα με Gibertini OP 85 (85cm)και LNB Smart Oxid Twin,εδω στην Κεντρικη Βαυαρία Γερμανίας.

    Αυτο που ξέρω,,και το αναφερουν αρκετοι Dxers Γερμανοί,όσο ποιό μεγαλο Κατοπτρο,τοσο ποιό δυσκολο

    ειναι και ο κεντραρισμα του,και απαιτεί επαγγελματικο πεδιόμετρο για την ρυθμιση του Κατόπτρου.

  • ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.σε πολλα τεστ που εκανα και σε πολλους δορυφορους εχω μετριο σημα.και βγαινω στο συμπερασμα οτι ο τεχνικος δεν εκανε καλο κεντραρισμα ή δεν εβαλε 90 μοιρες την βαση με συνεπεια σε πολλους δορυφορους να πιανω μετριο σημα.

    πχ με 1.80 Θεσσαλονίκη

    13e

    11566 Η 29900 3/4 8PSK 10.9db

    11526 H 29700 2/3 8PSK 10.8db

    19.2e

    11494 H 22000 2/3 8PSK 10.7db

    11362 H 22000 2/3 8PSK 12.3db

  • Σε κινητό πιάτο η ελάχιστη απόκλιση έχει συνέπειες στην απολαβή του σήματος. Η κατακορυφότητα της βάσης ελέγχεται πολύ εύκολα και με απλά και φτηνά έργανα (αλφάδι, μοιρογνωμόνιο). Στην δική μου εγκατάσταση ήμουν πάνω από το κεφάλι του και αυτό το σημείο το έλεγξα προσωπικά.

    Επίσης λόγω του μεγέθους του πιάτου σου, πρέπει η κατασκευή να είναι στιβαρή, ώστε η αρχική σωστή γεωμετρία να παραμείνει αναλλοίωτη στις ανεμοπιέσεις.

  • το εδαφος που εβαλε την βαση δεν νομιζω να ειναι αλφαδιασμενο.

    την εγκατασταση την εκανε τεχνικος και πολυ γρηγορα ενω στο προηγουμενο σπιτι εκανε 2-3 ωρες.τις θεσεις τις αποθηκευω εγω στο vbox που εχω στο σαλονι.

  • το εδαφος που εβαλε την βαση δεν νομιζω να ειναι αλφαδιασμενο.

    την εγκατασταση την εκανε τεχνικος και πολυ γρηγορα ενω στο προηγουμενο σπιτι εκανε 2-3 ωρες.τις θεσεις τις αποθηκευω εγω στο vbox που εχω στο σαλονι.

    Για αρχή ανεβαίνεις ταράτσα με μια μικρή tv +box.....βάζεις αλφάδι στό επάνω μέρος του ιστού καί με εντολές μέσω box γυρνάς west-east το πιάτο....αυτο τό κάνεις για να δείς αν χάνει και που το αλφάδι......αν δεν χάνει τότε όλα καλώς ......ας ξεκινήσουμε απο εκεί πρώτα....δεν θα ξεχάσεις το LNB να είναι εντελώς κάθετο ....

    Το πιάτο όντως είναι γαιδούρι ...μήπως δεν φταίει ο τεχνικός-αν ξέρει τι κάνει σε 20 λεπτά είναι οκ . ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ είπες πως σου είχε κάνει ξανα εγκατάσταση σε άλλο σπίτι αλλο πιάτο ...αν καταλαβα καλά ........στην παλια σου εγκατάσταση το ίδιο box χρησιμοποιούσες ???? Εάν ΝΑΙ έκανες delete settings ??? vbox ??? μήπως εκεί είναι το σφάλμα με παλια settings ???

  • θεωρητικά αν έστηνες σήμερα 1 κάτοπτρο στη Θεσσαλονίκη το σημείο 0 θα ήταν 22.95°east για την ακρίβεια

    γι'αυτό και ο astra 3B 23,44°east εξυπηρετεί...

    63728765_sat.jpg


    η κατακορυφότητα (ή παρακάθετος) είναι πολύ σημαντική για moter, παράκεντρες ή μεγάλα κάτοπτρα


    panorama ισχύει ότι τα μεγαλύτερα κάτοπτρα λοκάρουν δυσκολότερα όμως άσε τι λένε οι γερμανοί για επαγγελματικά πεδιόμετρα.....

    και το μεγαλύτερο offset κάτοπτρο μπαίνει αν γνωρίζεις φυσική-μαθηματικά & πιάνουν τα χέρια σου

    εννοείται θέλει υπομονή & καλή διάθεση!

    Edited once, last by spartans ().

  • το εδαφος που εβαλε την βαση δεν νομιζω να ειναι αλφαδιασμενο.

    την εγκατασταση την εκανε τεχνικος και πολυ γρηγορα ενω στο προηγουμενο σπιτι εκανε 2-3 ωρες.τις θεσεις τις αποθηκευω εγω στο vbox που εχω στο σαλονι.

    φίλε κανένα σχεδόν "έδαφος" ταράτσας ας πούμε δεν είναι αλφαδιασμένο

    δεν έχει δικαιολογία γι'αυτό το θέμα

    σίγουρα κοιτάμε που είναι καλύτερα από πλευράς οπτικής γωνίας & πατώματος αλλά δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται!

    προφανώς και δεν είναι σωστή η εγκατάσταση που έγινε :(


    με 1 digital protractor κάνεις εύκολα δουλειά & σου λύνει τα χέρια ειδικά αυτό που στηρίζεται με μαγνήτες

    ορίζεις 4 σημεία του ορίζοντα & τσεκάρεις 90°-90° δεξιά-αριστερά & μπρος-πίσω

    όχι όμως ότι δεν μπορεί να γίνει & με απλό αλφάδι υγρού...


    πρέπει βέβαια να δεις πόσα dB έχεις επάνω ταράτσα σε σύγκριση με κάτω.....

    ποιοτικότερο καλώδιο θα βελτιώση τη λήψη. ειδικά αν έχεις....απόσταση μας έγραψες? δεν είδα

    είδα όμως που γράφεις όχι έχεις QUAD lnb!!! γνωρίζεις ότι έχεις περισσότερες απώλειες από ότι με 1 single έτσι?;

    Edited 3 times, last by spartans ().

  • ευχαριστω για τις πολυτιμες απαντησεις.δεν ηξερα οτι το μονο lnb εχει διαφορα στην ληψη με το τετραπλο.

    Περιμενω αυτες τις μερες τεχνικο να το διορθωσει.λεω να μην επεμβω τωρα και να το σκαλισω αν καποια αλλη φορα χαλασει κατι.

  • στις απώλειες έχουνε κάνουνε πολλα πράγματα οπως λεει και ο Γιαννης πιο πανω ειναι η ποιότητα του καλωδιο και τα μετρα του καλωδίου

    αν υπαρχουνε αλλα εξαρτήματα στην εγκατάσταση(πριζες ,spliter κτλ ) αν υπαρχουνε αλλες εστίες ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων στον χωρο

  • στην παρουσα εγκατασταση συνδεσα απευθιας το καλωδιο με τον δεκτη.επισης το καλωδιο ειναι ενα απο τα κορυφαια της βιοκαλ και δεν καταλαβαινει απο ηλεκτομαγνητικα κυματα.ειναι το biokal vector dgs 1602.

    απλα ο τεχνικος δεν εκανε καλο κεντραρισμα του νοτου με συνεπεια να ειμαι λιγο πανω ή λιγο κατω και να εχω φουλ σημα στα ακρα και στους ενδιαμεσους δορυφορους να εχω μετριο σημα λογω τεραστιου πιατου mabo.

    μακαρι να εχει αυριο καλο καιρο να ερθει ο τεχνικος να τελιωνω απο αυτο το κομματι και να απολαυσω την χρηστικοτητα του κινητου πιατου στο επακρο.

  • στις απώλειες έχουνε κάνουνε πολλα πράγματα οπως λεει και ο Γιαννης πιο πανω ειναι η ποιότητα του καλωδιο και τα μετρα του καλωδίου

    αν υπαρχουνε αλλα εξαρτήματα στην εγκατάσταση(πριζες ,spliter κτλ ) αν υπαρχουνε αλλες εστίες ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων στον χωρο

    πώς με συμπληρώνεις Θοδωρή!! ξέχασα τις πρίζες, διαχωριστές, diseqc...


    dalas είσαι ευπρόσδεκτος ότι χρειαστείς! δυστυχώς είμαι Αθήνα για να στο σίνιαρα προσωπικά αυθημερόν.

    το καλώδιο που έχεις είναι άριστο για τη δουλειά που θες! το χω δοκιμάσει, είναι & Α++. Θοδωρή δεν νομίζω να'χει θέμα ενδοδιαμόρφωσης μ'αυτόν τον συνδυασμό, θα δείξει όμως....

    υποθέτω ότι είναι & φρέσκο, συνεπώς αν & οι συνδέσεις των F connectors είναι ΟΚ και δεν υπάρχει κάποια φθορά σε κάποιο σημείο είσαι κομπλέ από κει

    δες αν μπορεις να δανειστείς 1 single LNB από κάποιο φίλο συγγενή ή πες στον τεχνικό να φέρει 1 δυνατό single μαζί του



    πρόσεξε κάτι τώρα.....just to know

    δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις full σήμα & στα 2 άκρα & να μην έχεις στις ενδιάμεσες θέσεις! (άσε που π.χ. ο 1 απ'τους ενδιάμεσους σου είναι ο 23.5°ανατολικά που είναι το σημείο "0" & έχει ισχυρότατο beam στη περιοχή σου)

    να έχεις σήμα στο 1 άκρο τότε ναι αυτό παίζει. είναι σαν την πλάστιγγα που γέρνει που λένε οι παλιοί, δεν μπορεί να γέρνει & στις 2 μεριές να το πω έτσι :)

    το ίδιο συμβαίνει & στις λατρευτές μου παράκεντρες σε μεγάλο offset ή σε torroidal wave frontier

    δεν μπορείς να έχεις full σήμα στα 2 άκρα και να μην έχεις στους ενδιάμεσους δορυφόρους! αν δώσεις υπερβολικό σήμα στη 1 μεριά τότε θα χάσει η άλλη (βλ. τραμπάλα)

  • Αν δειτε και στο λινκ http://www.satspot.gr/satellit…dish-polar-mount-actuator

    εκει που λεει διορθώσεις/μικρορυθμίσεις θα δειτε στα δυο πρωτα πιθανα τοξα οτι πιανει τα ακρα κανονικα και ενδιαμεσα χανει.πριν δεκα μερες ειχα αλλο lnb αλλα παλι τετραπλο.αναμενω τον τεχνικο να το κεντραρει σωστα και παραθεσω εντυπωσεις.

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ. λοπον με βαση την φωτο του φιλου στο νουμερο 26 εψαξα και εγω για τον δικο μου απολυτο νοτο και βρηκα οτι ειναι στις 23.5 αντι στις 19.2 που μου ειχαν πει καποιοι απο εδω. τωρα που το εστησα ξανα απο την αρχη κατεβαζω δορυφορους απο 30w εως 42e.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!