Edision OS nino PRO DVB-S2x, multistream, native t2-mi,

There are 200 replies in this Thread which was already clicked 21,566 times. The last Post () by kostas85.

  • Καλημερα παιδια καλη μερα και καλη εβδομαδα σε ολους!!!!

    Λοιπον....

    Καποτε ηταν βασιλιαδες οι dreambox μετα οι vu+ και τωρα οι......


    Ε D I S I O N


    Aντε και με τον 4κ!


    Α ξεχασα.......

    Εχει και τρομερο team-support-επιστημοναρες απο πισω ,,για ολα.......

  • Οι εντυπώσεις ,μετά από 4-5 μέρες ,από τον δέκτη :


    Μικρό μέγεθος , νόμιζα ότι θα ήταν πιο μεγάλος .

    Μια τόσο μικρή συσκευή συσκευή που τα έχει σχεδόν όλα εκτός ...4Κ .


    Θετικά :

    Ποιότητα εικόνας :Να πω την αλήθεια περίμενα να έχει απλά καλή ποιότητα εικόνας.Ήταν έκπληξη για μένα (και με το openatv και Satdreamgr που του έχω)να έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από VU+ Uno 4K SE και ZGEmMA H9S .


    Tuner :Βρήκα ένα οριακό κανάλι στις 7W ,ο Dr.HD F15 (που θεωρούνταν από τους καλύτερους) είχε λήψη στα 4 db με ένα κολληματάκι κάθε 10 δευτερόλεπτα , ο Edision Nino Pro δεν είχε κανένα πρόβλημα .Δεν βρήκα πιο οριακό κανάλι για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

    Η ένδειψη σε db παρόμοια με του Dr.HD F15 που θεωρείται αξιόπιστος .


    Αρνητικά :

    Τηλεκοντρόλ :δεν μου άρεσε .Τα μεσαία κουμπιά είναι πολύ κοντά και δεν μπορείς ,διας της αφής , να τα ξεχωρίσεις .

    Έχω την εντύπωση θα πρέπει να σημαδεύεις σχετικά καλύτερα (σε σχέση με άλλων δεκτών τηλεκοντρόλ) τον δέκτη για να πιάσει .

  • Καποτε ηταν βασιλιαδες οι dreambox μετα οι vu+ και τωρα οι......

    Ε D I S I O N

    Aντε και με τον 4κ!

    Εχει και τρομερο team-support-επιστημοναρες απο πισω ,,για ολα.......

    ντάξει είναι ποια εταιρεία θέλει να ασχοληθεί περισσότερο με τους πελάτες της θεωρώ (εκ πείρας)

    πλέον το μέγεθος ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ^^ αλλάξαν οι καιροί


    όντως η εικόνα & το tuner σαρώνει!

    Κώστα σίγουρα ο dr.F15 όπως κι άλλες μάρκες της εποχής του με ποιότητα αντίστοιχη είχαν φοβερή ευαισθησία αλλά πάλιωσαν.....έτσι πλέον μόνο & μόνο που παίρνεις κάτι πιο σύγχρονο & <συμμορφωμένο με όλα τα νέα πρότυπα, ε πιστεύω είναι λογικό να έχει καλύτερη απόδοση σε αυτά που υπάρχουν & σ'αυτά που έρχονται....

    το ότι αλλάζουν τα πρότυπα βέβαια τόσο τακτικά & πέρα από τα όρια της τεχνολογίας δεν είναι πάντοτε χρήσιμο/πρακτικό αλλά σε μερικά θέματα γίνεται απλώς για να πουλήσουν ξανά ;) (marketing)

    σαφώς πάντα συσχετίζεται με το τι θες να κάνεις & με τι να ασχοληθείς....


    τα dB, SNR, AGC λειτουργούν πρακτικότερα ως συγκρίσιμο μέγεθος από ΤΡ σε ΤΡ

    κι εγώ το παρατήρησα αυτό με τη <σταθεροποίηση> σε κανάλι με χαμηλό κατώφλι σήματος στον 10east. κρατάει γερά νομίζω


    στο θέμα τηλεχειριστήριο δοκίμασε να βάλεις & το καλωδιάκι με <ματάκι> IR σε γωνία θέασης που εξυπηρετεί & πες μας μετά αν βελτιώθηκε.....στο λέω διότι εγώ τον έχω κρυμμένο/κρεμασμένο :) πίσω απ'την τηλεόραση το χρησιμοποιώ με το μάτι & πιάνει άριστερα!


    προσωπικά μου άρεσε που είναι λεπτότερο στο ύψος από το προηγούμενο & που δεν είναι θορυβώδη τα πλήκτρα όπως άλλων συσκευών

    σημαντικό ότι συνεχίζουν να το έχουν με IR learning για το χειρισμό της οποιασδήποτε μάρκας TV μας!!!

    τα κουμπιά είναι μια λεπτομέρεια που νομίζω μπορεί & μακάρι να διορθωθεί στον ΜΙΟ 4Κ......

  • Οι εντυπώσεις μετά από 2 μέρες λειτουργίας ειναι θετικές....

    Τηλεκοντρόλ :δεν μου αρεσει,Τα μεσαία κουμπιά (άσπρα) είναι σχεδόν αυτοκόλλητα.

  • προσωπικα το rc,δεν με ενοχλησε,αλλα οποιον του εκατσε "στραβα",ριξτε μια ματια μηπως σας βολεψει καλυτερα το μαυρο rc που ηταν για προηγουμενα μοντελα (οσο μπορειτε φυσικα απο μια φωτο να καταλαβετε,η αν υπαρχει κοντα σας καποιος που να μπορειτε να το δειτε ζωντανα).

  • Γιάννη ο VU+ Uno 4K SE έχει παρόμοιο tuner ,από πλευράς ευαισθησίας , με του dr.F15 .

    Παρότι πέρασαν αρκετά χρόνια από τότε που βγήκε ο dr.F15, δεν είχαμε σημαντική βελτίωση σε αυτό το θέμα .

    Ίσως επειδή οι περισσότεροι δορυφόροι είναι δυνατοί και δεν είναι από τις πρώτες προτεραιότητες, οπως μπορεί να ήταν πιο παλιά.


    Χτες δοκίμασα σε οριακές συχνότητες στην C band , ο Edision Nino Pro μου έδινε εικόνα σε κανάλι με σπασίματα (μπορούσες να παρακολουθήσεις το κανάλι ) και ο dr.F15 είχε (όταν πήγα στην ίδια συχνότητα) 0 σήμα .

    Σημαντική διαφορά , νομίζω δίνει εικόνα ο Edision Nino Pro και με 0,5 db λιγότερα από τους άλλους δέκτες .

    Δεν ξέρα τα προηγούμενα μοντέλα της Edision ,αν ήταν στα ίδια επίπεδα το tuner .

  • Από τους προηγούμενους δέκτες ο osmini s2+s2 είχε πολύ καλό το δεύτερο (Montage αν θυμάμαι καλά). Μάλιστα ήταν ο πρώτος δέκτες που μπορούσε να κάνει blindscan σε 16APSK και 32APSK.

    Επίσης το triple tuner της Availink που είχαν ο osmini+ και ο osmega ήταν αρκετά καλό.


    Φυσικά το tuner που φοράει ο Pro είναι ένα από τα πιο δυνατά tuner αυτή την στιγμή. Είναι ο πρώτος δέκτης που υλοποιεί MIS/PLS blindscan στο Enigma2. Επίσης πρώτη φορά είδαμε και το T2MI να λειτουργεί (στον 4.8Ε) χωρίς να χρειάζεται επιπλέον ρυθμίσεις astra-sm κλπ. Ελπίζουμε τις επόμενες ημέρες να βελτιώσουν το T2MI στην C-Band όπου υπάρχουν T2MI με πολλαπλά T2MI PLP ID κάτω από το ίδιο PID.

  • Θέλω να πάρω το δέκτη.είναι εύκολο να περάσω imatz? κατέβασα το satdremer5 και είδα μέσα 5 αρχεία

    γίνετε με usb και πως? όποιος ξέρει ας γράψει

    tecatel 1.40 polar maunt

    dreambox 800se sim2.10

  • βαλε το 6 καλύτερα ;)


    Code
    Αποσυμπιέζουμε το image και το περνάμε στο usb stick το οποίο θα είναι σε fat32
    
    Βγάζουμε τον δεκτη από το ρεύμα
    
    Βάζουμε το stick usb στον δεκτη ,και τον δεκτη στο ρεύμα
    
    Όταν έχουμε την ένδειξη για αναβάθμιση στην τηλεόραση πατάμε OK στο telecontrol


    μια παρένθεση επειδή εχει τύχει καποιοι που εχουνε τα nino να μην πατήσουνε το ΟΚ στην αρχή επειδή δεν το ειδαν ... μολις δεις αυτην την

    εικόνα πατάς το ΟΚ


    623bb710a11eb1c6024e5.jpg

  • Σε ευχαριστώ φίλε για τη βοήθειά σου μετά από περίπου 12 χρόνια με dreambox λέω να πάρω αυτόν.

    το multistream που έχει δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι

    tecatel 1.40 polar maunt

    dreambox 800se sim2.10

  • δεν ξέρω γιατί κάθε φορά κάνετε την σύγκριση multicast με multistream...??

    Το Multistream είναι ένα προχωρημένο χαρακτηριστικό του προτύπου DVB-S2 που επιτρέπει την ταυτόχρονη εκπομπή ανεξάρτητων ρευμάτων μεταφοράς (transport stream ή IP stream) σε ένα δορυφορικό φέρον σήμα, με διάφανο τρόπο, διατηρώντας την ακεραιότητα του αρχικού περιεχομένου. Οι εκπομπές Multistream χρησιμοποιούνται συχνά για τη διανομή και τροφοδοσία κέντρων επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης. Τα ρεύματα μεταφοράς που προέρχονται από διάφορες πηγές, συγκεντρώνονται και συνδυάζονται σε μία βασική ροή Multistream που μεταφέρεται στον πομπό του δορυφορικού σήματος. Για τη λήψη των εκπομπών Multistream χρησιμοποιούνται ειδικοί δέκτες που διαχωρίζουν τα ρεύματα και τροφοδοτούν τους επίγειους πομπούς

  • δεν ξέρω γιατί κάθε φορά κάνετε την σύγκριση multicast με multistream...??

    Το Multistream είναι ένα προχωρημένο χαρακτηριστικό του προτύπου DVB-S2 που επιτρέπει την ταυτόχρονη εκπομπή ανεξάρτητων ρευμάτων μεταφοράς (transport stream ή IP stream) σε ένα δορυφορικό φέρον σήμα, με διάφανο τρόπο, διατηρώντας την ακεραιότητα του αρχικού περιεχομένου. Οι εκπομπές Multistream χρησιμοποιούνται συχνά για τη διανομή και τροφοδοσία κέντρων επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης. Τα ρεύματα μεταφοράς που προέρχονται από διάφορες πηγές, συγκεντρώνονται και συνδυάζονται σε μία βασική ροή Multistream που μεταφέρεται στον πομπό του δορυφορικού σήματος. Για τη λήψη των εκπομπών Multistream χρησιμοποιούνται ειδικοί δέκτες που διαχωρίζουν τα ρεύματα και τροφοδοτούν τους επίγειους πομπούς



    ΤΕΛΕΙΑ διατυπωμένο!!!


    εκλαϊκευμένα.........κάτι σααααν τα MultiPlex της digea - ert

    σαν όμως

  • Παιδιά μια ερώτηση και από έμένα. Εχω κινητό μεταλλικό πιάτο tecatel 1.10x1.20 με μοτέρ moteck sg2100a και δέκτη vu+zero.

    H κίνηση του πιάτου γίνεται απροβλημάτιστα με τον εν λόγω δέκτη. Ο edision nino pro θα τα καταφέρει στην κίνηση του πιάτου ή θα έχει πρόβλημα. Τα 400ma του δορυφορικού είναι αρκετά για την κίνηση του εν λόγω πιάτου? Η απάντηση που δίνω εγώ είναι ΝΑΙ γιατί τα ίδια ma έχει και ο vu+zero. Περιμένω και τις δικές σας γνώμες και ιδιαίτερα απο εκείνους που έχουν δοκιμάσει τον δέκτη σε κινητό πιάτο μεγάλων διαστάσεων.

    Ευχαριστώ

  • Εχω τον vu+ zero4k αλλά ο pro τα πάει πολύ καλύτερα με την κίνηση του μοτέρ με 110 πιατο ...

    Το ποστ που έκανες ούτε που κατάλαβα τον λόγο ....αν θέλεις πάρε τον δέκτη ...γιατί μια ρωτάτε για τις usb μια για ρεύματα και χάνετε την ουσία στο τελος, γιατί το πολύ ψαχιμο δεν κάνει καλό λόγο ότι θα πάρεις τίποτα άλλο και θα κλαίτε μαζί με άλλους που την πάτησαν με συγκεκριμένες εταιρείες επειδή βιάζεστε ... Ο συγκεκριμένος είναι καλός για εσάς που ασχολείστε με το feed hunting .

  • Παιδιά μέχρι πόσα gb υποστηρίζει κάρτες microSDXC ή στικάκια ;

    Του έχω ένα 128 gb στικάκι ,δεν έχω κανένα πρόβλημα .

    Βλέπω προσφορές στα 256 gb σε κάρτες microSDXC και στικάκια, και κάποια στιγμή μπορεί να πάρω, αν υποστηρίζει.

  • ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ NINO-PRO S2X ΓΙΑ ΤΟ MULTISTREAM ΜΕ LINUX ΔΕΝ ΓΝΟΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΙΝΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΧΡΙΣΤΟΣ EYXAΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!