Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,711 times. The last Post () by bigapple.

  • Καλημερα στην παρέα!θα ήθελα να με βοηθήσετε με ένα θέμα που έχω με ένα δέκτη edision os mini combo.Ο δέκτης δουλευει άψογα απλά μετά από κάνα 2 ώρες εκεί που παίζει κολλάει η εικόνα και ο ήχος παίζει κανονικά.πιστευω πώς είναι θέμα θερμοκρασιας γιατί έχω περασμένο satdreamgr 6 και μου δείχνει θερμοκρασία cpu να φτάνει και τους 85..μετά από επανεκκίνηση είναι και πάλι εντάξει.υπαρχει τρόπος να βάλω μια custom ψυχτρα;;

  • θα κανει δουλεια...

    εγω παλι εβαλα απο πανω (ετσι χυμα,πανω στις εγκοπες) ενα απλο ανεμιστηρακι απο pc (με ρευμα απο το usb) και την ριχνει περιπου στους 65.

    ειχα δοκιμασει επισης και ενα τυπου "σαλιγκαρι", το οποιο αν και απεδιδε περισσοτερο,ειχε θορυβο (πολλες στροφες) και γι αυτο δεν προτιμηθηκε

  • δοκιμασε κατι σαν αυτο επιλεγεις για enigma και εξαγωγη για userbouquet και το περνας στο /etc/enigma /

    http://vip-tv.org.ua/html/konverter.htm


    Code
    #NAME iptv
    #SERVICE 4097:0:1:1:0:0:0:0:0:0:http%3a//193.200.164.163%3a80/live/najib/najib123/27923.ts:AR - QHD BEIN SPORTS HD
    #DESCRIPTION AR - QHD BEIN SPORTS HD
  • Καλησπερα θελω να περασω στον δεκτη μου το CCCAM 2.3.2. Ψαχνωντας στο Φορουμ ειδα αυτο το νημα. Εδω γραφει enigma2-softcams-cccam-all-images_2.3.2-r1_arm-mips_all.ipk works on all images, for arm and mips receivers. Ποια η διαφορα , arm and mips receivers? Ο δεκτης μου ειναι VUSOLO2 image SatDreamGr6 Ποιο πρεπει να περασω? Εδω που γραφει Files CCcam-2.3.2.zip -enigma2-softcams-cccam-all-images_2.3.2-r1_arm-mips_all.ipk ποιο απο τα 2 θα βαλω στο δεκτη? Ευχαριστω πολυ!!

  • 1) η διαφορα σε arm και mips, ειναι η αρχιτεκτονικη του επεξεργαστη.


    2) αν εχεις satdream, πατας 2 φορες πρασσινο /softcams και κατεβαζεις απο εκει μεσα.

  • αν χρησιμοποιεις το satdreamgr, ειναι ηδη μεσα...

    για μη dreambox λογισμικα, εδω

    και καπου μεσα στη σελιδα του sdg υπηρχε και για dreambox o.e ,αλλα σε ενα γρηγορο που εκανα,δεν το βρηκα... θα ξαναριξω ενα ματι

  • Ευχαρηστώ πολύ τα παιδιά για την αμεση απάντηση.

    Ενα περιεργο πρόβλημα εχω με εναν Δέκτη φίλου μου,τον Xtrend ET 4000

    Εβαλα το τελυταίο Image OpenPLI 7.0,και αφου εκανα εγκατασταση τα απαραιτητα cams

    για την δικη μας Digea,και για τα Powervu DISCOVERY Channels τα γνωστα απο τον Thor 0.8W.

    Ολα καλά,''ανοιξανε''και παιζουν κανονικα.Τό προβλημα είναι,εάν το βγαλω απο την πρίζα τον

    Δέκτη,και ξαναβάλω την πρίζα στο ρέυμα,ο Δέκτης δεν κάνει booted ,κολλάει στο logo OpenPLI 7.0

    Επίσης,δοκήμασα,με Image Satdream.6.0-HDFreaks.......Τελικά μετα απο 2 ημερες,δοκιμών διαφορων

    αλλων ομάδων Images,ακόμη και το γνησιο της μαμας Xtrend εβαλα,πρόσεξα,ότι τό πρόβλημα γινεται,

    μονο όταν πορσθετω και τον δευτερο Δορυφόρο ,τον Thor 0.8W. και τα κανάλια ...............................

    Powervu DISCOVERY Channels.

    Ειναι πλέων θέμα hardware,η software που εχει με τα Powervu ;;;;;;;;;;;;;;ο εν λογο Δέκτης.;;;;;;;;;

  • ο δεκτης βασικα, απ οσο θυμαμαι ειχε σχετικα μικρη μνημη (δεν θυμαμαι αν ηταν η flash η ram) και πολυ πιθανο, γι αυτο τον λογο να μην μπορει να κανει boot.

    για τα αλλα imageδεν γνωριζω πως μπορεις να το δεις, στο sdg ,αφου τελειωσεις με το setup, κανε μια επισκεψη στο panel+/system panel/πληροφοριες υλικου / πληροφοριες συστηματος και δες τα εν λογω νουμερα,που βρισκονται...

  • αυτα ειναι τα συνολικα χαρακτηριστικα του δεκτη.

    ομως δεν ειναι προς αξιοποιηση ολα. ενα κομματι δεσμευει ο δεκτης για την εγκατασταση kernel λογισμικου κλπ και ενα αλλο αφηνει στον χρηστη...

  • Καλησπέρα σας,

    Κάνω εγκατάσταση σε Xtrend 4000 με openpli-6.2 το skin (enigma2-plugin-skins-cinogriplifhd-enigma1969_1.0.2+git5+5a454b4-r0_all.ipk) με το Installer ipk και όταν πάω στο θέμα δεν έχει περαστεί μέσα. Δοκίμασα και με το telnet να το περάσω αλλά πάλι τίποτα. Κάνω κάτι λάθος? Κάθε βοήθεια δεκτή!

    ευχαριστώ

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!